Skocz do zawartości

Browar Nej Laufer


Bro Worr

Rekomendowane odpowiedzi

Początki warzenia piwa.

Pamiętałem jeszcze czasy gdzie było więcej samodzielnych browarów lokalnych i smaki faktycznie trochę się różniły. Później było już tylko gorzej. Poszukiwałem dobrych piw w każdym sklepie, który miałem okazję odwiedzić. Byłem kiedyś na wyjeździe do Słowacji. Piwa które można było dostać tam w większym spożywczaku, biły na głowe większość tego co było dostępne w kraju. W Niemczech to samo. Miałem też ze trzech kolegów, którzy okazali się być piwowarami, i u których próbowałem pierwszy raz własnoręcznie uwarzonego piwa. Poziom warzenia był różny od bogactwa piw z zacieraniem do szybko zrobionego piwa z brewkitu. W czasach gdy w sklepach królowały tylko koncernowe lagery, te smaki i zapachy wydały się oknem do innego świata. Później inne sprawy zaprzątały mi głowę, a piwna "rewolucja" dotarła do Polski. Można było kupić coraz lepsze piwa. Miały swoja cenę, ale było warto.
Po ciężkim okresie pracy latem 2014 roku naszła mnie myśl, a może spróbować uwarzyć swoje piwo? To hobby spełniało dawne marzenia i zapewniało odskocznię od rzeczywistości. Zasięgnąłem porad dotyczących technologii, przeczytałem kilka postów na piwo.org i browar.biz, i postanowiłem zrobic pierwszy krok jakim był zakup sprzętu i kilku brewkitów.
Jako że był to dość gorący sierpień, więc pora niezbyt dobra do warzenia piwa, zdecydowałem że na początku zajmę się robieniem podpiwku. Pamiętając smak klasyka Podpiwku Kujawskiego, znalazłem znajome paczuszki w sklepie internetowym i nabyłem od razu większą ich ilość. W międzyczasie czytałem na forach o praktykach robienia podpiwku, oraz efektach przegazowania, które już znałem. Do robienia podpiwku wykorzystałem nowo zakupiony fermentor z kranikiem i parę innych gadżetów. Zaczęły się eksperymenty z dłuższą fermentacją niż zalecana w przepisie, mniejszą ilością cukru, a na końcu z optymalizacją całego procesu.
Lato było gorące, więc podpiwek szedł jak woda. A ja miałem okazję zapoznać się z przedszkolnym poziomem nowego hobby.

Edytowane przez Bro Worr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzięki za wsparcie. Czas podzielić się przygodami i uzupełnić historię warzenia.

 

Warka nr 1. Australian Bitter (Coopers kit)

 

Na pierwszy ogień brewkit coopersa z dodatkiem glukozy.

 

Ekstrakt słodowy: Coopers Australian bitter 1,7 kg

Dodatek glukoza 1 kg

drożdże kit 07313PS 7 g

objętość 21 l

O BLG 10,5 blg

F BLG 0 blg

ABV 5,92 %

temperatura początkowa 26 C

temperatura fermentacji:

2 dni 26,

2 dni 24.5,

3 dni 23.5,

2 dni 25,

potem ok. 23 C

start fermentacji 2014-09-13

rozlew 2014-09-22

refermentacja cukier do butelek 8 g/l

 

(muszę opanować formatowanie na forum- jak się robi coś w stylu tabelki?)

 

Fermentacja

Przez 2 dni burzliwa - duża piana, widać cyrkulację bąbelków i drożdży. Potem przeniesienie fermentatora do nizszej temperatury i piana opadła, a fermentacja zwolniła. Na wierzchu zostały tylko niewielkie skupiska niskiej piany. Na dnie fermentora ok 4 mm drożdzy. Rozlew nastąpił po ponad tygodniu fermentacji. Przez kilka ostatnich dni wykazywane BLG stało na 0. Glukoza, wysoka temperatura i chyba dość drapieżne drożdże zrobiły swoje.

 

Zielone piwo

Jasny bursztynowy kolor, zapach piwny plus fermentowane jabłka. Smak kwaskowato chmielowy. Kwaśność jak w zielonych jabłkach, rześka. Nachmielenie spore i ono głównie nadaje charakteru smaku.

 

Degustacja

Po tygodniu refermentacji w butelkach, jabłkowa kwaskowość znikła ustępując bardziej wytrawnemu smaku alkoholu z bimbrowym posmakiem z lekką kwaśnością i chmielem w tle. Po wypiciu pozostaje ściągający smak chmielu.

 

Po 2 tyg.

Alkoholowy smak łagodnieje, przebija teraz dość odświeżająca kwaśność i gorycz chmielowa

 

Po 3 tyg.

Alkoholowy smak zaciera się prawie całkowicie, ale ma charakterystyczny ostry posmak. Może to wina wyższych alkoholi. Na pierwszy plan wychodzi owocowa kwaśność, na koniec dopiero czuć oleisty i ściągający chmiel. Kwaśność nie jest nieprzyjemna ale za mocno dominuje.

 

Po 4 tyg.

Ogólnie wytrawnie kwaśne. Kwaśny smak staje się głębszy i mocniejszy. Kojarzy mi się z aldehydem octowym. Studiowanie forum lekko potwierdza moje przypuszczenia. Zapach podobny. Pełen smak czuć po jakimś czasie. Potem dominuje musujące nagazowanie, ściąganie i oleistość chmielu. Gorycz jest dobra ale nie mogę jej jednoznacznie zidentyfikować z chmielem. Nagazowanie dobre, nie za duże. Piana lekka, krótko się utrzymuje. Dalej studiuję forum aby dowiedzieć się czy piwo się poprawi, czy też przemieni się w kwacha.

 

1mies. 1tydz.

Dużej róznicy nie ma. Zapach drożdżowo, ale, kwaśny. Smak - gorzko wytrawny z nutą kwaśności, która wraz z CO2 rozjaśnia się coraz bardziej i smak staje sie coraz bardziej rześki. Na koncu przebija smak chmielu, aż do lekko oleistego i cierpkiego wrażenia. W końcowej goryczy wyczuwalny alkohol. Biorąc pod uwagę, że to wytrawne ale który może mieć kwaśne posmaki - można to piwo nazwać bitterem.

 

2014-11-16 prawie po 2 miesiącach.

Butelkę lekko schłodziłem (17,6C) otworzyłem i pierwsze co się rzuciło to szybka piana, kwaśno owocowy zapach. W smaku czuć na początku gaz i gorzycz. W końcówce bardziej rześka kwasność. W tle wyczuwalny lekko oleisty chmiel. Piana znika dość szybko, ale piwo też. Po zakończonym łyku czuję bąbelkowe orzeźwienie i chmielową gorycz. Piwo po jakimś czasie trochę się ułożyło.

 

Podsumowanie

Miała być już jesień a tu temperatury 25C+. Efektem było piwo estrowo-alkoholowe, a na końcu bardzo wytrawne. Myślałem na początku, że trzeba będzie je "zmęczyć" spijając powoli. Ale po 2 miesiącach ułożyło się. Nie jest to rewelacja, ale jest zdecydowanie pijalne i ma "ciekawy" smak. Nie wiem czy to kwestia wyższych alkoholi, ale znajomi mieli wrażenie, że piwo to dobrze uderza do głowy.

 

post-10154-0-74751400-1419280971_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 2. Coopers Irish Stout

 

Objętość 20,5 l

O BLG 10 blg

F BLG 1 blg

ABV 5,14 %

 

Surowce:

Ekstrakt słodowy Coopers Irish Stout 1,7 kg

Dodatek cukier 0,9 kg

drożdże z brewkitu

 

 

Fermentacja

start fermentacji 2014-09-22

temp. początkowa 24 C

temp. ferm 1 dzień 24 C, 22 C , 21, 19, 19, 19... 2 dni w temp. 22

Fermentacja ruszyła w 24 C, piana na kilka centymetrów. W zapachu nuty ciemnego słodu i karmelu. Potem zapach słodowy i bardziej winny. Po tygodniu 2.5 BLG, po dwóch 1.5 BLG. Smak wytrawny, stoutowy z lekkim nagazowaniem.

 

Rozlew 2014-10-09

refermentacja standardowo 4g cukru na 0.5l

 

Zielone piwo

Gorzko kwaśne, z posmakiem stoutu, zapach karmelowo owocowo kwaśny z nutami siarki, niezbyt gęste jak na stouta.

 

Degustacja

po 1 tygodniu

Kolor czarny- bardzo ciemny brąz, zupełnie nieprzezroczysty. Smak stoutowo, karmelowo, kwaśno - gorzki. Na końcu wyraźny chmiel. Pierwszy zapach alkoholowo rozpuszczalnikowy. Nagazowanie nieduże, ale nasycenie i szczypiący smak CO2 sie wybija po pewnym czasie. Piana niska, krótko utrzymująca się z lacingiem.

 

po 3 tyg.

Kolor bez zmian. zapach słodko palony. Przypomina trochę winny zapach owoców, a nawet gumę balonową.

Nagazowanie jest, piana trzyma się krótko. Smak najpierw głęboki kojarzący się ze słodyczą, potem smak palony, następnie wychodzi nagazowanie i gorzki smak chmielu, palonego słodu. Początek daje wrazenie głebokiego pełnego smaku. Po jakimś czasie smak wydaje się lekki.

 

2014-11-16 po 1m i 1 tyg.

Za mocno schłodziłem piwo do 13.6C. Piana na początku wysoka, opada w miarę szybko, ale później utrzymuje się nieduża piana po brzegach. Zapach kwasny i palonego karmelu. Dobre nagazowanie i kwaśność wyczuwalne w smaku, aby zaraz ustąpić poglębiajęcemu się smaku palonego ziarna i karmelu. Słodycz praktycznie niewyczuwalna. Piwo sprawa wrażenie wytrawnego i lekkiego. Końcówka smaku palono chmielowa. Główny akcent to palony słód.

 

2014-12-12 po 2 miesiącach

Dobre nagazowanie, niewysoka gęsta brązowa piana. Zapach wytrawno palony. W smaku w miarę lekki stout, ze słodowo-paloną końcówką. Ostry akcent spalenizny zanika. Smakuje teraz zdecydowanie lepiej. Trzeba zostawić parę butelek na później.

 

Podsumowanie

Dość wysoka temperatura fermentacji i prawie 50% dodatek cukru dały na początku estrowo winne posmaki. Ekstrakt ma ostry palony charakter i bez dodatku słodowego zabrakło przykrycia palonej goryczy. Z czasem jednak piwo układa się i jest coraz lepsze. Od stoutu oczekiwałem większej pełni smaku, ale ten z dodatkiem cukru za mocno odfermentował. Biorąc pod uwagę stronę ekonomiczną to wyszedł całkiem nieźle jak na piwo z brewkita, w kategorii "cienki stout". Następnym razem zamieniłbym cukier na ekstrakt słodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Warka nr 3. Imperial IPA

 

Baza na ekstraktach puszkowych

Objętość 21 l
O BLG 18 blg
F BLG 3 blg
ABV 8,2 %

Surowce:

Brewkit Coopers IPA 1,7 kg
Ekstrakt słodowy jasny Brewpol 1,7 kg
Glukoza 1 kg

 

citra 20g 20'
citra 15g 5'
citra 15g na zimno 3 dni przed rozlewem

drożdże z brewkitu

Fermentacja
start fermentacji 2014-10-09
temp. początkowa 25 C, potem przejście na 20C

 

Jako, że blg było za wysokie na stadardowe drożdże z brewkitu, więc bujałem od czasu do czasu fermentorem. Na początku nie było widac oznak fermentacji, ale po ok. 6 godzinach zaczęło fermentować bardzo burzliwie. Było aż gęsto od bąbelków. Temperatura skoczyła do 25 C (niespodziewanie letnia pogoda jak na tę pore roku). Zastosowałem lekkie chłodzenie wkładai i butelkami z wodą, ale chyba to dużo nie dało - za słaba izolacja fermentora. Po dniu piana wzrosła aż do pokrywy fermentora, a opadła dopiero po 3 dniech. Pomiar po 1.5 tygodna wyniósł BLG 3.5. Po kolejnych 3 dniach,  ok 3.25 BLG. Dodany chmiel 15g citra do chmielenia na zimno.  

Rozlew 2014-10-27
Obawiałem się niedoformentowania więc do refermentacji dałem po 2g cukru na 0.5l,

Degustacja

Piana niewysoka, po krótkim czasie pozostaje tylko pierścień bąbelków. Kolor ciemno-bursztynowy.

Piwo pełne w smaku, bardzo wyraźne aromaty i smaki chmielowe, rozgrzewający alkohol. Na początku było czuć bardziej świeży aromat chmielowy i mocna oblepiająca gorycz. Zauważalna Citra, reszty nie rozpoznaję, ale bardzo dobrze się komponują. Później smaki bardziej się ułożyły, a na pierwszy plan wybiły się głębsze tony żywiczne.

 

Podsumowanie

Jak na mój gust, wyszło bardzo dobre IIPA. Wiem, że robione na skróty z ekstraktów itd., ale w tym okresie dałem sobie czas na naukę i poznawanie różnych metod. Nawet dodatek glukozy nie wprowadził mocno wyczuwalnych "ostrych" posmaków. W razie czego wiem już, że można "na szybko" postawić tego typu piwo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 4. Prawie Witbier

 

partial mash

 

Objętość 22,5 l
O BLG 12 blg
F BLG 2,5 blg
ABV 5,3 %

Surowce:

Ekstrakt słodu pszenicznego WES 1.7+0.5 kg

 

słód pilzneński 500g
bursztynowy 250g
platki owsiane 400g
mąka pszenna 100g
 

drożdże     safbrew t-58    11,5    g

 

Kleikowanie:

Pszenice, płatki oraz 100 g słodu w 3,6 l wody (prop. 1:6).
30' - 66°C
10' - 95°C

Zacieranie 2.5l wody :
30' - 52°C
90' - 62°C ( po godzinie wskaźnik skrobii nic nie wykazywał)
35' - 72°C
mashout 78°C (15 min)
 

Zacieranie 52 C rozpoczęte równolegle z kleikowaniem, z opóźnieniem ok 15 minut. Potem kleik byl użyty do podniesienia temperatury do 62 C. c

FIltracja: wężyk z oplotu. Pierwsze 2l zawrócone, później widać już bardziej podział na młóto i jaśniejszy zacier. Wysładzanie 4*1l 78 C.

 

Końcowa gęstość 5 BLG na 10L. Czas 2h.

 

 

Chmielenie następnego dnia.
Mniejsza puszka dodana na początku - gotowanie przy chmieleniu 60minut
columbus tomahawk 10g 40min
columbus tomahawk 10g 10min
 

kolendra 10g 30' 10g 5'
curacao skórki 10g 15' 10 g 5'
kmin rzymski 5g 15' 5g 10'
imbir 5g 15' 10'
skórka pomarańczy kandyzowana 50g 20' 50g 5'
skórka z 2 cytryn 10'
 

Dodana druga puszka ekstraktu 1.7kg.

Zebranie grubszych pływających kawałków skórek. Dekantacja wężykiem znad osadów do fermentora. Drobne przyprawy i pare kawałków skórek i tak się przedostały do brzeczki. Ładnie wszystko pachnie i chyba nie zaszkodzi.
 

Fermentacja
start fermentacji 2014-10-27
temp. początkowa 22 C, potem przejście na 18-19C

 

Fermentacja ruszyła po kilku godzinach, na górze utworzyła sie ok 5 mm warstwa drożdży. W środku widać ich pracę. Potem uspokoiło się, w niższej temperaturze nie widać żadnego ruchu. Bardzo ładny winno-korzenno-cytrynowy zapach.

Po prawie 2 tyg.  pomiar próbki 2.5 BLG. Po zamieszaniu i utrzymianiu w temp. pokojowej 3 dni, próbka ma nadal 2.5 BLG. Pomiar z warki wynosi 3 BLG. Smak ciekawy korzenny, gorzko ostry (curacao?) i na końcu jakby przemijająca ostrość imbirowa. Czuć pełnię piwa ale nie słodycz.        
 

Rozlew 2014-11-10

Fajny zapach przyprawowo pomarańczowy, potem czuć zapach fermentacji pszenicznego piwa. Kolor jasny, w fermentorze bursztynowy. Pomiar BLG wykazuje 2.5 BLG jak w badanej poprzednio próbce. 

Do refermentacji dodane 170g cukru na 22.5 l w postaci syropu.

Piwo zlane do drugie femerntora z pominięciem resztki skórek pomarańczy. I tak przedostało mi się ich kilka, plus nasiona koldendry, które jakoś się przedostały.  Później dały się we znaki blokując przepływ w rurce, którą musiałem kilka razy czyścić.

 

Degustacja

Po 3 tyg. już jest dobre w smaku. Na pierwszym planie czuć pomarańcze, potem smaki kwaskowate, lekkie i korzenno imbirowe. Pod spodem czuć lekki posmak pszenicznego słodu. Wyraźny zapach pomarańczowo kolendrowy. Kolendra daje też dziwny, trudny do zidetyfikowania dla niewprawnego języka posmak.
Po miesiącu jeszcze bardzie wytrawne-kwaskowe. Barwa blado zółta, ale nie ma pszenicznej zawiesiny. Wszystkie cząsteczki zbiły się razem z drożdzami. Dopiero zamieszanie daje w miarę mleczny - ale głównie drożdżowy efekt. Piana ładna, wysoka, drobnopęcherzykowa, średnio trwała. W końcówce  smaku czuć ostrość przyprawową, chyba imbir, może trochę chmiel. Pod koniec przebijają też trochę słodowe posmaki. Kolendra wkomponowała się w to wszystko i jako samodzielny smak jest słabo wyczuwalna.

Po 3 miesiącach, smaki się wygładziły, mocny zapach pomarańczy zanikł. Powstała bardziej stonowana i wymieszana mieszanka aromatów i smaków.

Podsumowanie

Bardzo smaczne i aromatyczne piwo. Dobre poletko doświadczalne z dodawaniem przypraw. Szkoda, że ładne aromaty szybko uleciały. Z drugiej strony nie należy za długo trzymać tego piwa.

Sporo było pracy przy tym piwie. Partial mash, zabawa z przyprawami - w sumie sporo zajęło to czasu. Podobnie chyba wyszłoby pełne zacieranie. Wyszły też moje braki w technice odfiltrowywania "niepotrzebnych" cząstek przypraw przy dekantacji .Trzeba będzie wrócić do tego stylu z pełnym zacieraniem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 5. Kolumb nA InsulA HispanA       2014-11-16 
 

styl    American Amber Ale

Z częściowym zacieraniem (partial mash)

objętość      20,5    l
O BLG        13,5    blg
F BLG         3    blg
ABV            5,8    %
temp. początkowa        22    C 
temp. ferm    ok 17C        
start fermentacji        2014-11-16    

Surowce:
1 kg Słodownia Strzegom - monachijski II,
500 g Słodownia Strzegom - karmelowy czerwony,
500 g Słodownia Strzegom - bursztynowy
50 g Słodownia Strzegom - czekoladowy 400

ekstrakt słodu jasny 1.7 kg
250 g cukier

drożdże     safale S-04    11,5    g

Zacieranie
6 l wody podgrzane do 64C. W międzyczasie przygotowałem resztę sprzętu i słody.
Wsypane wszystkie słody oprócz czekoladowego.
62 C 40' - dodanie wrzątku, dodanie słodu czekoladowego i podgrzewanie ok 5', Próba jodowa raczej słabo wykazuje tylko lekkie zaciemnienie.
72 C 20'
mashout 78 C. 10' + podgrzewanie ok 5'

Zacieranie zajęło 1:20.

Filtracja i wysładzanie:
10' na ułożenie młóta.
Wysładzanie małymi porcjami przez dodawania ok 2l wody.
Pierwsze 3 litry zawrócone i ponowna filtracja, czas 10'. Wskazanie ok 20BLG.
1 wysładzanie ok 2.5l wody 74C 10' 14.5 BLG
2 wysładzanie ok 2.5l wody 74C 10' 10 BLG
3 wysładzanie ok 2.5l wody 74C 15' 7 BLG
Na końcu mierzyłem BLG zmieszanej brzeczki po filtracji, wyszło 11,5 BLG.

W trakcie filtracji mierzyłem temp. w młócie było ok 62C. Wody dolewałem aby cały słód był przykryty.
Filtrat od razu powędrował do kotła który podgrzewałem powoli do zagotowania.
Razem czas filtracji 1:20

Chmielenie:
Jung 15g 11% 45'
Columbus 15g 14.5% 15'
Columbus 3g 4dni dry hopping

Podgrzewam brzeczkę do 100C ok 25'.
Przed osiągnięciem  temp. wrzenia dodaję 15G Junga 11%
Po 0.5h dodaję Columbusa. Oraz na wyłączonym gazie dodaję ekstrakt słodowy 1.7 kg oraz cukier 250g.
Podgrzewam do wrzenia mieszając ok 10' i kilka minut przed końcem wyłączam grzanie.
Czas chmielenia 1:15

Studziłem na balkonie garnek w misce z wodą. Temp. zewn. 4C, woda zimna kranówa wymieniana jeszcze 2 razy.
Na koncu wyszło że po odparowaniu mam 25 BLG w 10L brzeczki.
Do uzupełenienia do 20L, dolana lodowata woda o temp 4C. Temp brzeczki spadła do 22C, pomiar końcowy 13.5 BLG.

Drożdże safale S-04 przygotowane ok 1h wcześniej, uwodnione w 25C, ostudzone i zadane w temp. 22C

Włączając sprzątanie sprzętu całość zajęła mi 5h. Nie licząc wcześniejszyh planów oczywiście.
        
Fermentacja:
Fermentacja ruszyła po kilku godzinach. Temperatura skoczyła do 24C. Przeniosłem  do zimniejszego pomieszczenia 18C. Potem było chłodniej i temp. zatrzymała sie na ok 17C.

Pomiar BLG 2014-11-26 3.5 BLG
Pomiar BLG 2014-12-01 3 BLG"        

Rozlew        2014-12-05    
Cukier biały do refermentacji        8    g/l
Kolor głęboki bursztyn, po podświetleniu odcien lekko czerwony. Zapach i smak chmielowy, żywica wyczuwalna delikatnie ,nie tak mocno jak np. przy citrze.        

Degustacja:
1 tydzień - lekko nagazowane, przebijający zapach i smak żywic chmielowych. Smak pełny, słodycz przykryta jest smakiem chmielu i lekką kwaśnością. Alkohol niewyczuwalny w smaku.

 

2.5 tyg - żywiczny chmielowy amerykański zapach, wyczuwalny zapach słodu. Słabo nagazowana butelka, ale piana robi dobre wrażenie - dobrze oblepia szkło. Kolor burstzynowy, dość klarowne. W smaku czuć chmiel lekko tylko przykryty smakiem słodu.  Czuć też trochę alkoholową moc.

po 2 miesiącach - zapach łagodniejszy, głębsze nuty żywicy chmielowej i bardzo delikatny zapach słodowy. Piana drobnopęcherzykowa, wysoka ale opada do cienkiej wartstwy. W smaku dominuje chmiel, wytrawność i lekko słodowe posmaki z lekko przypaloną, czekoladową nutą. Dobry zapach i smak w stronę bardziej chmielonych piw. Chmiel jest dość charakterystyczny, bo ma jeden mocny akcent na początku i przedłużającą się opadającą goryczkę na końcu.

Może to nie jest najlepsze, ale bardzo dobre piwo.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka nr 6. Ukłucie pszenżyta 2014-12-05        

Styl: polish wheat rye ale (eksperyment- wrzucamy co mamy)
Warzenie z częściowym zacieraniem

objętość        20,5    l
O BLG        10,5    blg
F BLG        3,5    blg
ABV        4,0    %
temp. początkowa fermentacji    20    C
start fermentacji        2014-12-06    

drożdże     gęstwa z T-58 z 4 witbiera, 4 tygodniowa    200    ml

Surowce słodowe:    
1.7 kg    Ekstrakt słodu pszeniczny WES
500 g    Słodownia Strzegom - pilzneński
250 g    Otręby żytnie
250 g    Słodownia Strzegom - bursztynowy
200 g    Słodownia Strzegom - karmelowy 60
100 g    Płatki owsiane
100 g    Mąka pszenna
80 g słodu pilzneńskiego zakwaszonego

Zacieranie:

Obj., temp., czas
3l 75C 25' kleikowanie płatków owsianych, mąki pszennej i otrębów żytnich
5.5l 66C 45' dodane słody - przerwa maltozowa
7.25l 72C 15' przerwa dekstrynowa
8.75l 78C 10' mashout
wskaźnik jodowy jeszcze lekko się barwi, i dopiero przypomniałem sobie, że mam jeszcze zakwaszony słód.
9.25L 72C 20' przerwa dla słodu zakwaszającego

Filtracja:
9l zacieru na wejściu
10' ułożenie złoża filtracyjnego
3.5l zawrócone
3.5l zebrane 9.5 BLG
temp. wysładzania 76C
odebrana obj., różnica, gęstość BLG
3l, 3l - 6.5 BLG
6l, 3l - 4 BLG
7.5l, 1.5l,  - 3.5 BLG
9.5l, 2l - 3 BLG

Całkowita odebrana objetość brzeczki z filtracji: ok, 13 l

Jako że zapomniałem zmierzyć dokładnie BLG i objętość przed dodaniem ekstraktu, zrobię przybliżone wyliczenia.
Średnie BLG = (9.5*3.5+6.5*3+4*3+3.5*1.5+3*2)/13 =     5,8    

Chmielenie:    
15g 60 min    Iung        
10g 20 min    Marynka      - dodany ekstrakt słodu pszeniczny WES 1.7kg z odrobiną wody
5g  0 min    Marynka     
3g 0 s    Imbir sproszkowany
3g    na zimno 3 dni    Marynka

Gęstość brzeczki po ostudzeniu    (razem z ekstraktem słodowym 1.7kg)    14,75 BLG na objętość 14,5 l.
Studziła się na balkonie przez noc ok 8h (no chill).
Wyliczone BLG powinno wynosić ok 11 BLG na 20L. Obliczam ilosc wody do uzupełnienia i dolewam do 20.5l.

Fermentacja
Po 9 godzinach nie widać za bardzo śladów burzliwej fermentacji, ale na dnie mam ok 1cm osadów. Zakołysałem fermentorem i przeniosłem w lekko cieplejsze miejsce ok 21C. Po kilku godzinach fermentacja wystartowała z kopyta. Po dwóch dniach temperatura utrzymana w zakresie 17-18C.

Rozlew    2014-12-22    
refermentacja cukier biały    8 g/l

Degustacja

Kolor bursztynowy, mętny. Zapach marynki, żytnio, pszeniczny. Smak wytrawno gorzki, wyraźnie mocno chmielowy, z mocna goryczą łuski żytniej pozostawiającą smak razem z chmielem i rozgrzewającym imbirem. Słodycz niewyczuwalna. Piwo pełne w smaku, lekko aksamitne w odczuciu.

Ogólnie wyszło mi niesłodkie, i do tego bardzo gorzkie piwo, gdzie gorycz po części tylko pochodzi z chmielu. Reszta przypomina palone żyto doprawione taninami z łuski. Ogólny efekt nie jest zły - piwo ma swój charakter, ale szału nie ma.
 

[2015-12-18]

Negatywne wrażenia związane ze smakiem (jak taniny) malały z upływem czasu. Ostatnia butelka po roku czasu miała już tylko delikatny i ciekawy wielozbożowy smak.

Edytowane przez Bro Worr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 7. Gorzka czekolada    2014-12-12

styl    polish brown stout

Bez zacierania - baza na ekstraktach słodowych.

objętość        23    l
O BLG        12    blg
F BLG        4    blg
ABV        4,5    %

Surowce słodowe:
200 g  Słodownia Strzegom - czekoladowy 400
1.7 kg     Ekstrakt słodu ES jasny
1.7 kg    Ekstrakt słodu ES ciemny

drożdże     1 tyg. gęstwa safale S-04    200    ml

Chmielenie:
200g 1h         Słód czekoladowy gotowany w woreczku przy chmieleniu
15g 60 min    Iung        
15g 15 min    Marynka  (przedtem dodany ciemny ekstrakt słodu 1.7kg z odrobiną wody)
5g 0 min    Marynka         

studzenie    12l brzeczki studzone  w garnku przez 2.5h w temp. ok 0 C -> 45C.
Dalsze obniżenie temp. przez dodanie lodowatej wody do obj. 23L.

Fermentacja
temp. początkowa        23    C

Ślady po pianie na wysokości ok 10 cm. Po 3 dniach przeniesiony do 17-18C.

Rozlew 2014-12-27            
refermentacja        8    g/l

Degustacja

Kolor ciemny brąz,klarowne. Piana niska. Smak lekko wytrawno - słodowy nie słodki, z lekką kwaśnością i wyczuwalnym wyraźnie chmielem. W smaku i zapachu palone nuty kawowo/orzechwowo/czekoladowe, z przejściem w silną paloność na końcu. Że to jest bardziej stout niz coś innego stwierdziłem dopiero przy degustacji .
Po 3 miesiącach gryzące smaki i zapachy zbalansowały się z resztą i piwo nabrało naprawdę dobrego charakteru, z lekko pieprzowo chmielową końcówką, co przypomina mi angielskie piwa. Najlepsze ciemne piwo jakie mi wyszło do tej pory.

 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8.1 IPA ICs Cascade i 8.2 small abs int x; 2014-12-27

 

Metoda party-gile
Zacieranie wspólne - później chmielenie na 2 różne warki       

8.1 IPA ICs Cascade

styl American IPA


objętość        21    l
O BLG        14    blg
F BLG    do sprawdzenia    3,5    blg
ABV        5,8    %

drożdże     świeża gęstwa z safale S-04 (3 warka)        

Surowce do zacierania:
5 kg    Strzegom Pale Ale    
0,4 kg    Strzegom Pilzneński    
0,7 kg    Strzegom Monachijski    
0,1 kg    Strzegom Karmelowy 40-60    
0,2 kg    dodatki do 8.1    cukier Demerara    
            
Zacieranie infuzyjne - celowa ne 76C
początek zacierania woda 80C 14.5l
Filtracja i wysładzanie - woda 74C. 36l pobranej brzeczki.
Do warki 8.1 pozostawione 15L najgęstrzej +2L najrzadszej brzeczki.

Chmielenie:
20g 60'    Iung
30g 30'    Columbus
20g 15'    Cascade
20g 0'    Cascade
10g na zimno 4 dni    Cascade

Cukier dodany do gotowania na ostatnie 15 minut

15l brzeczki studzone w garnku przez 6h w temp. ok -5 C do ok. 35C.
Dalsze obniżenie temp. przez dodanie lodowatej wody do obj. 21L.

Fermentacja 2014-12-27    
Powolny start fermentacji burzliwej. Widoczna po ok 16h. Po 10 dniach gęstość 3.5 BLG.        

Rozlew        2015-01-18    
Do refermentacji dodany cukier    7,6    g/l

 

Degustacja i podsumowanie

 

Wyszła fajna jasna AIPA. Jedyny problem jaki miałem wynikał ze słabego odfiltrowania chmielin. Przedłużył mi się przez to rozlew i kilka butelek miało gushing.

 

 

Druga warka 2014-12-27
8.2 small abs int x;

styl: specjalne historyczne - małochmielowy small beer z piołunem

drożdże     świeża gęstwa z safale T-58 (3 warka)    

objętość        22    l
O BLG        6,5    blg
F BLG        2    blg
ABV        2,7    %

Chmielenie:
25 g 60' dziki chmiel
50g 60'    dodany jęczmień prażony na zróżnicowanie piwa i dodanie smaku
7g 15'    piołun
5g 15'    rozmaryn z torebki
1g 15'    pieprz czarny roztarty

Studzenie ok 5h.

Fermentacja    2014-12-27
temp. początkowa        20    C
Po początkowym bujaniu fermentore start burzliwej fermentacji widoczny po ok 8h.
Po 10 dniach 2.5 BLG. Po 15 też 2.5.        

Rozlew        2015-01-11    
refermentacja        cukier 8    g/l

Degustacja    
Po 6 tygodniach - niska, drobnopęcherzykowa piana. Kolor ciemny bursztyn, klarowne. Zapach ziołowy trochę mdlący z wyczuwalknymi nutami rozmarynu i piołunu. W smaku dość wytrwawne, dobrze nagazowane - lekko kwaśne. Wyczuwalna pełnia piwa. Na końcu ściągający smak piołunowy na języku z mieszaniną lżejszego smaku rozmarynu. Podłuższym czasie wyczuwalne nuty pieprzowe. Po kilku łykach gorycz nie jest już tak wyczuwalna i piwo smakuje coraz lepiej. Nawet wyczuwalne sa jakieś słodkie posmaki (słodycz pozorna?).
Po późniejszych degustacjach czuję że ziołowy i piołunowy smak trochę łagodnieje.

 

[2015-12-18]

Im dłużej leżakuje tym głębszy smak i nie czuć atakującej od razu gorzkości. Kolor też ciemniejszy.

Podsumowanie

Miało to być mało alkoholowe piwo ziołowe ala gruit, teoretycznie bardziej zdrowe niż zwykłe piwo. Mi to piwo bardzo podchodzi, choć to jest ten typ gdzie 0.5l na raz wystarczy. Inni wielbiciele gorzkich smaków mówili, że piwo jest pijalne ale więcej piołunu to byłaby przesada. Myślę, że eksperyment się udał i trzeba będzie podobny wariant powtórzyć.




        
            
            
            
            
            
            
            
            
            
            
            
            
            
            
            
            
            
 

Edytowane przez Bro Worr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Warka nr 9.1 Koźlak        2015-02-15
styl    Traditional Bock                   

pocz. BLG        16,6    blg
końc. BLG    6,5    blg
alk.        5,5    %

 

    Strzegom Pilzneński    3,1    kg
    Strzegom Monachijski    2,5    kg
    Strzegom Karmelowy 600    0,3    kg
    Pszeniczny weyerman    0,22    kg
    melanoidynowy    0,3    kg
    bursztynowy    0,2    kg
    czekoladowy 1200    0,05    kg
    cukier(podbicie 0,6)    0,12    kg
drożdże     

    saflager W34/70        
chmielenie    

    Iung    15g-60'    
    Marynka    10g-30'    
    mech irlandzki    4g-10'    

 

zacieranie i wysładzanie    

72C-60' infuzyjne z dogrzewaniem
76C wysładzanie (dolewanie wrzątku po 2l)"        
objętość        20    l

 

fermentacja

temp. początkowa        17    C
temp. ferm    ferm. burzliwa    18    C

 

Po 2 tygodniach (2015-03-01) przeniesienie do 22C na 12h i przelanie na cichą.

2l zostały w grubej warstwie drożdży. Potem fermentor wystawiony na balkon 8C. Temperatury schodzą minimalnie do 2C. 2015-03-13 6.5 BLG - fermentacja ustała.

 

Rozlew

2015-03-15 po dodaniu świeżych drożdży piekarskich do próbki po 24h też nie widać reakcji.

Dodany cukier 5g/l

 

Degustacja

Wygląda, smakuje, pachnie jak koźlak, z nutami lekko winnymi. W smaku bardzo słodki, ale bez przesady.

 

2015-06-20 Jest podejrzenie wybuchu granatu, ale mógł to być skutek reakcji łańcuchowej z innej wybuchowej warki gdzie strzeliła cała seria. Prewencyjne odgazowanie.

 

Z upływem czasu zrobił się bardziej trochę mniej słodki i bardziej wytrawny.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 9.2 Małe piwo bez kwiatu       2015-02-14
Z wysłodzin 9.1 Koźlaka
Styl:    small beer plus dodatki        
objętość        23,5    l
pocz. BLG        5,5    blg
końc. BLG        1,5    blg
alk.        2,4    %
 
słody   
    Strzegom Pilzneński    3,1    kg
    Strzegom Monachijski    2,5    kg
    Strzegom Karmelowy 600    0,3    kg
    Pszeniczny weyerman    0,22    kg
    melanoidynowy    0,3    kg
    bursztynowy    0,2    kg
    czekoladowy 1200    0,05    kg           
drożdże     
   gęstwa safale s04 po 8.1        
chmielenie    
    dziki chmiel szyszka 2014    65g-60'    
    lukrecja    10g-60'    
    Jęczmień prażony    50g-60'    
    suszone kwiaty bzu - baldachimy    50g-5'    
studzenie    no chill
 
Fermentacja
 
Lekka fermentacja w 20C bez dużej piany. Początkowa piana znikła szybko.
Kilkukrotnie mieszałem zawartość aby poderwać drożdże.
Po 10 dniach 1.5 BLG, po 13 1.5 BLG, więc rozlewam ( 2015-02-28).
 
Refermentacja: cukier 6,8 g/l[/size]
 
Podsumowanie[/size]
 
Lekkie bursztynowe, rześkie kwaskowate piwo. W smaku czuć coś "zielonego" tylko słabo to się kojarzy z bzem. [/size]
Bez szału, ale nadaje się jako lekkie sesyjne piwo.[/size]

Edytowane przez Bro Worr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 10.1    Munich Dunkel        2015-03-18

styl    Munich Dunkel        

 

objętość    23,5 l

pocz. BLG        13,2    blg
końc. BLG        4    blg
alk.        5,0    %

 

słody                
    Strzegom Monachijski    1,5    kg
    Strzegom Monachijski II    2    kg
    Strzegom pilzneński    1,4    kg
    Strzegom Karmelowy 600    0,2    kg
    Strzegom Karmelowy 30    0,26    kg
    Pszeniczny weyerman    0,2    kg
    melanoidynowy    0,2    kg
    Strzegom Bursztynowy 30-70    0,14    kg
    Strzegom pilzneński - zakwaszony    0,1    kg
    Strzegom barwiący     0,05    kg        
drożdże     
    saflager W34/70 - gęstwa po 9.1        
chmielenie    Iung    15g-60'    
    Marynka    10g-30'    
    mech irlandzki    łyżka-10'  

 

Zacieranie i wysładzanie    

 

70C-60' infuzyjne z dogrzewaniem
planowane przystanki 36,55 (dolewka 40%), 70 (dolewka 70%)
próbna dekokcja 1/4 gęstego zacieru
76C wysładzanie (dolewanie wrzątku po 2l z mieszaniem)

 

uzyskana brzeczka:
1. 5l 22.5 BLG
2. 5l 19.5 BLG
3. 5l 14.5 BLG
4. 5l 11 BLG
5. 5l 6 BLG
6. 5l 3.5 BLG
7. 5l 2.5 BLG
8. 9l 2.5 BLG

do 10.1 wykorzystano 1,2,3,7

 

studzenie    no chill    8    h

po ostudzeniu 19.5l 16BLG - dodanie wody do 23.5l 13.2 BLG

 

Fermentacja

 

Zaizolowany termicznie fermentor stał na balkonie. Trzeba było walczyć z wachaniami temperatury 13-17C. Na 4 dzień, po fazie burzliwej fermentacji i zimniejszej nocy temperatura zeszła do 10C.
2015-03-18 pomiar próbki 4BLG

 

Rozlew 2015-04-10

refermentacja:    cukier    4,7    g/l

 

Podsumowanie

 

Wyszedł bardzi dobry Dunkel, o bardzo pełnym smaku. Pewnie można się doszukać wad wynikających z problemów z utrzymaniem temperatury. Szybko się skończył :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

2015-04-20

Warka nr 11.1 Scottish export 80 - Guy Fawkes in Scotland 

styl    scottish export 80        

 

Objętość 23 l
O BLG 13,8 blg
F BLG 4,5 blg
ABV 5,1 %

 

Surowce
            
    słód pale ale    5    kg
    słód pilzneński    1    kg
    słód monachijski    0,26    kg
    słód bursztynowy 30    0,3    kg
    słód karmelowy 60    0,15    kg
    słód karmelowy 600    0,1    kg
    słód czekoladowy 1200    0,05    kg
    słód wędzony    0,015    kg

 

chmielenie
    east kent golding    25g    60'
    east kent golding    25g    20'
    mech irlandzki    łyżka-10'

 

drożdże

    NEWCASTE DARK ALE M03 Mangrove Jack's 

    

Zacieranie

Infuzyjne z podgrzewaniem kotła na gazie:

+6 L wody 72 C do zacieru -> 58C, przerwa15min

+6L wody 82 C do zacieru -> 68C. przerwa 60min.

mashout 78 C. 5min.

 

wysładzanie na raty: ok 73 C ponad 60 min.

 

Studzenie: no chill

 

Fermentacja

z rana drożdzę sypane na powierzchnię bez uwodnienia

 

Temp. początkowa 17C. Fermentacja w temp. ok 20C

 

2015-05-01 pomiar blg 6 podobny poziom utrzymany od 5 dni. 3 ostatnie dni w mieszkaniu więc temp. ok 23C.

 

Rozlew 2015-05-02

Postanowiłem rozlać to piwo do butelek, z lekką tylko obawą o wysokie BLG.

Dodatek cukru 5g/l (można było dać mniej)

 

2015-06-20 Słychać strzały

Zanotowane pierwsze granaty. w następnym tygodniu znów był granat mimo jednorazowego spuszczenia gazu. Nawet po dwu, trzykrotnym spuszczaniu gazu któraś butelka strzeliła 3 raz. Sporo było sprzątania, i odklejania od półki innych butelek zalanych piwem. Wygrzebując szkło z róznych zakamarków, cieszyłem się, że nie było mnie w trakcie wybuchu. Ostrzegłem też znajomych, któzy mieli to piwo. W końcu większość butelek rozszczelniłem tak że aż wychodziła piana. Te które miały jeszcze gaz trzeba było otwierać nad wanną lub przy grillu od razu do kilku szklanek - leciała sama piana pod różnym ciśnieniem. Smak był dobry, słodowy, niewytrawny, lecz to tak na otarcie łez.

 

Wniosek

Kkrótka fermentacja, może pod koniec był nawet lekki spadek temperatury. Drożdże angielskie tracą po szybkim starcie wigor fermentacji (wtedy tego nie wiedziałem). Nie dało nic nawet przeniesienie na 3 dni do wyższej temperatury - widocznie to za krótko. Później, w czerwcu zaczęły się upały i rozbudzone drożdże dojadły resztkę cukrów i "zaminowały" mi piwnicę, Jak do tej pory to największa porażka - trzeba będzie się za to piwo zabrać porządniej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.