Skocz do zawartości

Milk Stout - S-04


radogol

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do forumowiczów - czy mam problem z fermentacją milk stouta?

Sprawa wygląda tak. Zacieranie 20 min 62 C, 40 min 72 C. Brzeczka przednia 7 litrów 20 blg, wysładzane do poziomu 5 blg. Przed gotowaniem miałem 24 litry brzeczki 13 blg (a robione z zestawu Centrum Piwowarstwa na 20l 12 blg). Na ostatnie piętnaście minut dodałem według przepisu 500g laktozy. W czasie gotowania wyparowało koło 2.5 litra i po wystudzeniu zostało 21.5 litra wg pomiaru 17.5 blg (z laktozą).

I tu pojawia się pierwsza wątpliwość. Według tego co czytałem to laktoza w tej ilości nie powinna podbić ekstraktu więcej niż 1.5 blg, a z proporcji z 24 litrów 13 blg, to 21 litrów powinno mieć niecałe 15 blg. 15 + 1.5 to 16.5, czyli 1 blg mniej niż to co wskazał mi ballingometr.

 

Do fermentacji użyłem S-04 - jedno opakowanie (uwodnione wcześniej). Drożdże zadanie w temperaturze 20 C. Tak jak w przypadku poprzednich dwóch piw na tych drożdżach (ekstrakty) zaczęło intensywnie bulgotać po 12h jakoś i trwało to jakieś 2 dni, później się uspokoiło. Piana w fermentorze ponad 5 cm zdecydowanie. Termometr na fermentorze wskazywał w granicach 19-21 C przez cały czas. Po ośmiu dniach zlałem na cichą, na dnie zostało ponad 1 cm osadu drożdżowego (więcej niż poprzednio).

I tu pojawia się moja druga wątpliwość - pomiar wskazał 8 blg, czyli chyba dość słabe odfermentowanie.

 

Pytanie - czy na cichej coś jeszcze dofermentuje na tyle, żeby móc to butelkować? Czy trzeba się ratować dodatkowymi drożdżami?

 

Uprzedzając ewentualne pytania - pomiary robione w temperaturze brzeczki 20 C, ballingometr chyba OK, bo w wodzie pokazuje 0. Na oko i smak (po cichej) nie widać żadnego zakażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.