Skocz do zawartości

US West Coas M44 i cisza po 3 dniach fermentacji


mcinek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

To moja druga warka (pierwszą był lager) dlatego proszę o wyrozumiałość bo mogę czegoś nie wiedzieć :)

Piwo robię z brewkita Coopers IPA + M44 + 1.7 ekstaktu słodowego jasnego. Czytałem, że drożdże uwydatniają goryczkę i dobrze odfermentowują brzeczkę, a o to właśnie mi chodziło.

Blg początkowe: 13.0°

Ilość piwa: 22l

 

Wiem, że na początku popełniłem spory błąd bo zadałem (wcześniej uwodnione przez ok 1.2h) drożdze do brzeczki o temperaturze ok 29°C, ale mimo to fermentacja wystartowała po ok 24h. Potem była naprawdę burzliwa, gdzie rurka z wodą praktycznie non stop bulgotała, ale trwało to max 2dni i wszystko ustało i od tamtej pory cisza.

 

Dziś zajrzałem piana już prawie opadła. Pobrałem próbkę blg ok. 4-5°

I teraz pytanie czy te drożdże nie powinny bardziej odfermentować brzeczki?

Jeszcze poczekać i przelać na cichą czy już przelewać.

Najbardziej martwi mnie ta cisza w rurce i opad piany.

 

Pozdrawiam

Marcin

Edytowane przez mcinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwodnianie drożdży przez ponad godzinę to nie jest problem.

 

To 4 czy 5? Bo to jest jednak różnica. Sprawdź za 2-3 dni jak będzie takie samo to możesz butelkować. W cichą się na razie nie baw.

 

Bardziej mnie marwi, że zadałem drożdże gdy piwo było zbyt ciepłe.

Jeśli chodzi o blg to tak pomiędzy. Można powiedzieć, że ok 4.5.

 

Pytania:

1. Ile dni minęło od zadania drożdży?

2. Jaką temperaturę fermentacji miałeś?

 

Drożdże zadane 22 listopada (sobota) ok godziny 22.00 w poniedziałek 24 listopada rano fermentacja już trwała i to porządnie czyli musiała się zacząć w nocy z niedzieli na poniedziałek. Potem zaczeła zwalniać i od wtorkowej nocy 25 listopada brak bulgotania, a dziś 27 listopada rano piana prawie opadła. Badanie blg dziś rano 4.5.

Czyli od zadania minęło niecałe 5 dni.

 

Temperatura zadania drożdży 29°C potem 23°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to 5 dni fermentacji to jeszcze za wcześnie żeby sprawdzać poziom cukru. To że piana opadła nie znaczy że fermentacja się skończyła.

Może być jeszcze taki problem że za szybko rzuciły się drożdże, mało ich się namnożyło i szybko zaczęły się pożywiać. Zależy też jak napowietrzyłeś brzeczkę, przy czym im większa temperatura tym mniej tego tlenu w niej będzie. No i na następny raz trochę bardziej schłodź tą brzeczkę.

 

Zostaw jeszcze tydzień i sprawdź, jeśli chcesz przelewać na cichą. Jeśli nie to potrzymaj dłużej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze przede wszystkim dość wysoka temperatura fermentacji spowodowała intensywny przerób cukrów przez pierwsze dwa dni. Zostawiłbym jeszcze na conajmniej tydzień w tej samej temperaturze. Koło 5-6.12 zmierz gęstość i wtedy napisz jak sie sprawy mają.

Ja np mam podobny problem. ESB wstawione w ostatni piątek właśnie uspokoiło prace. Pomiar pokazał 7blg z 13. Tez czekam jeszcze conajmniej tydzień. Fakt faktem ze zacieralem bardzo słodko ( trochę przez nieuwagę) i niestety spodziewam sie słabego odfermentowania i zbyt słodkiego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piwo rozlane do butelek.

Blg nie spadło za wiele bo do wartości 4°

W smaku bardzo dobre trochę wydaje się słodkie, ale to może tylko moje odczucia.

Ogólnie jestem zadowolony z tych drożdży bo mimo, że popełniłem tyle błędów to one dały radę :)

 

Dodam jeszcze, że zastosowałem 1 tydź. cichej fermentacji. Piwko ładnie się sklarowało.

Edytowane przez mcinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.