Skocz do zawartości

Jak gotujecie przy chmieleniu?


redachtor

Rekomendowane odpowiedzi

Pyrkoce bardzo mocno, mocno, czy ledwie ledwie? Pod przykryciem, czy odkryte?

Pytanie moje bierze się stąd mianowicie, że po 80 minutach gotowania (na moje oko takiego raczej spokojnego, w 30 litrowym olkuszu), odparowało mi co najmniej 5,5 litra. A specjalnie dałem dwa litry więcej na odparowanie właśnie.

 

Po schłodzeniu nagle odkryłem, że zamiast mieć 20 litrów z 13 blg, mam 16 litrów i 15 blg. Więc zamiast pójść po bożemu spać, dogotowałem te 4 litry i teraz je chłodzę, ale na przyszłość chciałbym wiedzieć, czy to co mi się przytrafiło jest normalne i jak temu zapobiegać (patrz temat wątku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyrkoce bardzo mocno, mocno, czy ledwie ledwie? Pod przykryciem, czy odkryte?

Pytanie moje bierze się stąd mianowicie, że po 80 minutach gotowania (na moje oko takiego raczej spokojnego, w 30 litrowym olkuszu), odparowało mi co najmniej 5,5 litra. A specjalnie dałem dwa litry więcej na odparowanie właśnie.

 

Po schłodzeniu nagle odkryłem, że zamiast mieć 20 litrów z 13 blg, mam 16 litrów i 15 blg. Więc zamiast pójść po bożemu spać, dogotowałem te 4 litry i teraz je chłodzę, ale na przyszłość chciałbym wiedzieć, czy to co mi się przytrafiło jest normalne i jak temu zapobiegać (patrz temat wątku).

Różnie mówią co do tego czy mocno czy słabo. Raczej mocniej niż słabiej. Ma być widać, że się gotuje.

Na pewno bez przykrycia, musi odparować DMS i pewne niekorzystne aromaty chmielowe. Do zagotowania pod przykryciem, potem odkryte.

Co do odparowania - normalne jest 10-15% odparowania na godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W znanej mi literaturze na ogół pojawia się zalecenie, żeby gotować mocno. I koniecznie bez przykrycia. Natomiast porównując moją praktykę z różnymi przepisami mam wrażenie, że żeby uzyskać zakładane tam odparowanie musiałbym gotować na śmiesznie małym ogniu. O ile się nie mylę normą odparowania jest chyba 10-15%. U mnie wychodzi zwykle bliżej 20%, przy zwykłym 65 min gotowaniu, a przy 90 min zdarzało się i 25%.

I tu jestem zdezorientowany. Bo albo gotuję mocno i mi wychodzi za wysokie odparowanie, albo mam zalecane odparowanie, a w garze ledwo co bulgocze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W znanej mi literaturze na ogół pojawia się zalecenie, żeby gotować mocno. I koniecznie bez przykrycia. Natomiast porównując moją praktykę z różnymi przepisami mam wrażenie, że żeby uzyskać zakładane tam odparowanie musiałbym gotować na śmiesznie małym ogniu. O ile się nie mylę normą odparowania jest chyba 10-15%. U mnie wychodzi zwykle bliżej 20%, przy zwykłym 65 min gotowaniu, a przy 90 min zdarzało się i 25%.

I tu jestem zdezorientowany. Bo albo gotuję mocno i mi wychodzi za wysokie odparowanie, albo mam zalecane odparowanie, a w garze ledwo co bulgocze.

No ale jeśli przy 90' masz 25% odparowania, to można przyjąć, że odparowało Ci ok. 18% na 60' A różnica między 15% a 18% już nie jest tak duża jak między 15 a 20%. Ja staram się mieć jakieś 4L górką przy warce20- 22L. Trzeba jeszcze zauważyć, że im większa warka, tym mniej % odparowuje. Takie mam wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

e\

U mnie w garze ja widzę że poruszają się osady to niby dobrze, ale przy takim chmieleniu odparowało m ostatnio 4l z z 22l więc za mocno grzałem ......

 

przy mniejszym grzaniu wydaje mi się że nic się w brzeczce nie dzieje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle staramy się nastawiać warki 25 litrowe. W garze głównym gotujemy tak aby spokojnie bulgotało, natomiast w drugim mniejszym garku gotujemy cieniznę z końca wysładzania i dolewamy w miarę potrzeby.

 

goroncopozgrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W znanej mi literaturze na ogół pojawia się zalecenie, żeby gotować mocno. I koniecznie bez przykrycia.

Ja do tej pory robiłem tak, że:

Podgrzewanie do wrzenia - pełne przykrycie

Wrzenie - przykrywka uchylona.

 

Widzę, że chyba należałoby się przykrywki po zawrzeniu pozbyć.. Heh, niby taki prosty topic, a ile się człowiek może nauczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ten temat chodził mi po głowie już od dawna.

Dobrze że ktoś go poruszył.

Przy pierwszej mojej warce tyle wody mi odparowało że byłem w szoku.

Receptura zbliżona do piwa Kólsch miało wyjść 12°Blg ,a wyszło 16°Blg po zagotowniu.

W sumie z warki na 25l wyszło 18l .Po trzeciej warce mam w pogotowiu 4litry przegotowanej wody do dyspozycji.

Ogólnie to brak wiedzy wyszedł na dobre bo piwko było mocne i wszystkim smakowało,mi również bo takie lubię.

Napewno tą warkę powtórze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Chmielenie

 

Ważne jest, żeby temperatura była 100* (wyższa nie będzie), i żeby była cyrkulacja brzeczki, wystarcza "rolling boil", czyli jak na powierzchni pojawiają się jakieś kształty. Można garnek częściowo zakryć pokrywką, najlepiej tak, zeby skropliny spadały poza garnek.

Procent odparowania liczymy _na godzinę_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc ......

 

Ważne jest, żeby temperatura była 100* (

Nieprawda .......... u mnie mocne wrzenie jest w tem. 98-99 °C.

Przy 96 °C brzeczka delikatnie pracuje wyrzucając drobinki chmielu na powierzchnię.

Tem. wrzenia jest mocno powiązana z ciśnieniem atmosferycznym, gęstością roztworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to niektórzy gotują tak, że wrzątek ochlapuje buty, a piwo im wychodzi dobre.

 

Całe zamieszanie wzięło się z doswiadczeń Fix-a, on twierdził, że jak przekroczymy 20% odparowania na godz., to każda warka będzie smakować jak koźlak - za dużo zrobi się melanodidyn. Od tego czasu gotuję delikatnie, bo i gazu mniej się zużywa... Ale też są różne palniki, różne garnki, każdy może gotować na swój sposób, proszę mieć tylko na uwadze powyższe ostrzeżenie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie odparowywuje bardzo dużo bo mam wielki gar ( 74 L ) ale zrobiłem sobie pokrywke z zawiasem, otwieraną w 40% i jest spoko a to co mi odparuje uzupełniam wodą mineralna schłodzoną do 0 st. (z reguły 2 butelki 1,5 L), co pomaga w szybkim schłodzeniu bo jeszcze nie zmajstrowałem chłodnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uchylam' date=' ale nie wiem dlaczego skropliny miały by nie wpadać do brzeczki nazad?[/quote']

Żeby nie wracały do brzeczki związki, które z niej chcemy odparować

Te odparowują a skrapla się czysta woda tzw. destylowana.

 

Myślisz, że wszystkie browary źle robią mając błędnie skonstruowane kadzie warzelne?

 

Coś mi się zdaje, że podważasz całą teorię destylacji ;) ;);)

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co paruje, może się i skroplić.

Tylko czy ma taką możliwość? Według mnie nie ma. Szybciej ulatuje.

 

Gdyby było inaczej, browary nie miały by zamkniętych kadzi w małym kominkiem tylko by były całkiem otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uchylam' date=' ale nie wiem dlaczego skropliny miały by nie wpadać do brzeczki nazad?[/quote']

Żeby nie wracały do brzeczki związki' date=' które z niej chcemy odparować[/quote']

Te odparowują a skrapla się czysta woda tzw. destylowana.

 

Myślisz, że wszystkie browary źle robią mając błędnie skonstruowane kadzie warzelne?

 

Coś mi się zdaje, że podważasz całą teorię destylacji ;) ;);)

Jakby tak było, to do otrzymania 100% spirytusu wystarczyłoby raz przedestylować zacier alkoholowy. A tak nie jest, bo przy okazji destylują się inne związki - woda, fuzle i estry.

Kotły warzelne są dobrze skonstruowane. Zazwyczaj wytwarzane jest niewielkie podciśnienie poprzez skraplanie oparów, dzięki czemu znaczna ich część nie wraca do brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.