Skocz do zawartości

Pierwsze piwo z brewkit


Avirel

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba że znajdę gdzieś te 50 zł w kieszeni to zakupie to co mi podał Karol23.

 

I tak musisz znaleść bo sama puszka z cukrem to efekt będzie marny, będziesz musiał dokupić jakiś ulepszacz. Już lepiej kupić ekstrakty nienachmielony, chmiel i drożdże, jak chcesz tak naprawdę po taniości a dobrze. Lepsze brewkity są drogie nic na to nie poradzisz.

 

Do poczytania:

http://www.wiki.piwo.org/Warz%C4%99_z_ekstrakt%C3%B3w_s%C5%82odowych

http://www.wiki.piwo.org/American_Blond_Ale,_Piotr_Wypych_%28coder%29

 

 

Cytuje kogoś z forum, ale nie wiem kogo:

Makaron ma racje. Dla poczatkujacego najlepiej jest uwarzyc metoda partial mash albo extract with speciality grains (praktycznie to samo). Da ci to piwo ktore smakuje jak piwo, i jest prostrze do uwarzenia niz piwo z pelnym zacieraniem.

Zrobilem dla ciebie recepture:

 

1. Polish Ale.

 

Skladniki:

1 puszka Coopers 1.5 kg. jasny NIEchmielony

1 puszka WES jasny 1.2 kg

0.25 kg slod pilsner srutowany

0.25 kg slod monachijski srutowany

0.25 kg slod karamelowy jasny srutowany

30 g chmiel marynka

30 g chmiel lubelski

drozdze suche US-05

140 g glukozy albo zwyklego cukru do butelkowania

 

 

Co potrzebujesz:

1 duzy garnek, conajmniej na 10 L

1 SIATKe do chmielu (uzyjesz do slodu)

1 termometr kucharski

 

Jak to uwarzyc:

Do garnka nalej 2 litry zimnej wody. Wsyp slody do siatki (siatki do chmielu), wrzuc to do garka. Bardzo POWOLI podnies temperature wody do 66°C . Wylacz gaz, przykryj garnek, zostaw na 20 min (zacieranie). Po 20 min dolej goracej wody, aby w garnku bylo ok 6-8 litrow wody. Podgrzej wode do 77°C , zamieszaj workiem (wysladzanie), i wyrzuc siatke ze slodem. Zagotuj warke, dodaj puszki ze slodem (uwarzaj bo ci wykipienie smile.png ). Gdy warka sie ponownie gotuje, dodaj 30 g chmielu Marynka. Gotuj przez 55 min. Dodaj 30 g chmielu Lubelski. Gotuj przez 5 min. Wylacz gaz.

Pojemnik fermewntacyjny wysteryluj ozywajac wody z chlorem, potem wyplucz. Do pojemnika fermentacyjnego wlej warke, zalej zimna woda z kranu do 19 L. Wsyp drozdze prosto do warki.

Fermentuj przez 2-3 tygodnie w temp. pokojowej.

Do butelkowania uzyj 140g glukozy albo cukru kuchennego.

Odstaw butelki na 4 tygodnie.

PIJ PIWO!smile.png

 

Był gdzieś jeszcze na forum plik z recepturami z ekstraktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego sklepu są gotowe zestawy z cooperem jedynie z Biowinu, reszta są właśnie z Gozdawa. A dlaczego nie wybrałbyś teraz tego zestawu od Biowin?

Chcąc samemu składać taki zestaw wychodzi sporo drożej, kapslownica jak widziałem to wydatek rzędu 60-70 zł ? Chyba będzie lepiej wybrać jakiś zestaw do 140-180 bardziej rozbudowany.

 

http://allegro.pl/pi...4827473380.html

 

A taki zestawik? Kapslownica jest, kilka rzeczy dokupić i chyba spoko?

 

jeśli chodzi o biowin - miałem się nie wypowiadac ale :)

-kraniki przeciekają na uszczelkach, i do tego nie moge dopasować do nich filtratora z oplotu (musze się bawic z uszczelnianiem gwintu)

- jeśli będziesz chciał zaobserwować tzw "bulkanie" w pojemnikach biowinu to np u mnie nic nie widać bo są nieszczelne - a mam dwa (co nie jest jakąś szczególną wadą ale dla początkującego może być:) )

- dwa balingometry z biowinu przekłamywały mi do tego stopnia że do dzisiaj nie jestem w stanie stwierdzić jakie miałem blg, musiałem zakupić koniec końców nowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yvxg.png

Taki zestaw wystarczy na początek czy o czymś zapomniałem/coś jest zbędnego na czym mogę póki co zaoszczędzić ?

 

apropo tego zestawienia, to ja miałbym takie uwagi:

- wężyk kup sobie od razu silikonowy ten jest kiepskim wyborem (było dużo o tym na forum i w necie)

- jeśli chodzi o wiadro to ja bym sobie dzisiaj kupił przeżroczyste, łatwiej podgladać co dzieje się z piwem :) , na poczatek może być jedno z kranikiem, ja nie miałem żadnych kłopotów z infekcją przy kranikach na burzliwej

- ten multimierz to chyba kupa :P pisałem w poprzednim poście

- termometr warto dołożyć parę groszy i kupić z większym zakresem skali C* ten jest niewystarczający.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tutaj jest problem

1 duzy garnek, conajmniej na 10 L

Dlatego też chciałem zrobić z tego brewkita ponieważ nie mam takiej wielkości garnka, a to już podwyższa koszty. Teraz to już sam się zastanawiam czy jest sens skoro koszty tak rosną a funduszy brak żeby dokładać. Chciałem na początku na spróbowanie zrobić piwo, wydać maksymalnie te 150zł i zobaczyć czy jest sens...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens jest. Nawet piwo z brewkita (dobrze zrobione) na głowę bije wszelkie tyskacze.

 

Te 150 to rozumiem bez wysyłki? Jeśli zwyczajnie nie masz więcej to kombinuj jak zmieścić się w tej kwocie i uwarzyć pierwsze piwo z brewkita ale licz się z tym, że przy kolejnym piwie będziesz musiał dopłacać do kolejnego sprzętu. Ja tak zrobiłem i nie narzekam.

 

 

Żeby zrobić piwo z brewkita nie wystarczy sam brewkit bo w nim jest za mało cukru. Trzeba dokupić do niego jedną z rzeczy z tej listy i przy warzeniu wymieszać z brewkitem.

Im wyższa cena tym piwo będzie lepsze:

 

Zwykły cukier 1kg ~ 3zł : Efekt - lipny

Glukoza 1kg ~ 6zł : Efekt - lipny +

Polepszacz do piwa 1kg ~ 12zł : Efekt - przyzwoity+

Ekstrakt słodowy suchy jasny 1kg ~ 18zł : Efekt - dobry ale ciężko go rozpuścić

Ekstrakt słodowy płynny jasny 1,7kg ~ 22zł : Efekt - dobry i łatwo się rozpuszcza

 

Możesz kupić np. najtańszy zestaw z kapslownicą młotkową za 130zł do tego płynny ekstrakt 1,7kg 22zł i za 152zł plus wysyłka masz wszystko co potrzebne do zrobienia pierwszego piwa. Możesz też kombinować z kupowaniem na sztuki lub w swojej okolicy oszczędzając na przesyłce. Możesz np zrezygnować z pewnych dodatków jak termometr, miernik, miarka do cukru, wężyk silikonowy (Bardzo się przydają ale 1 piwo da się zrobić i bez nich).

 

Wszystkie ceny brałem z esencjesmaku.pl

 

Jednak kupując to wszystko potem na sztuki a nie za jednym razem jako zestaw zapewne zapłacisz więcej.

 

Jeśli zdecydujesz się na zakup najtańszego zestawu z kapslownicą młotkową możesz np. zapytać na forum czy ktoś z twojej okolicy nie pożyczy ci normalnej. A jak nie to użyć młotkowej. Nie jest to trudniejsze czy jakoś dużo bardziej niewygodne jednak zdarza się że butelki przy kapslowaniu zwyczajnie się tłuką no i nie dość że masz 1 piwo mniej to zwykle sporo do posprzątania.

 

Tu masz jeszcze w miarę tani i kompletny zestaw (jest i brewkit i ekstrakt i dobra kapslownica) -> http://allegro.pl/piwo-minibrowar-11czesci-ekstrakt1-7-brewkit-1z7-i4815146285.html J

Jednak brewkit tego producenta (Better Brew) niezbyt mi ostatnio smakował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Żeby zrobić piwo z brewkita nie wystarczy sam brewkit bo w nim jest za mało cukru. Trzeba dokupić do niego jedną z rzeczy z tej listy i przy warzeniu wymieszać z brewkitem.

Im wyższa cena tym piwo będzie lepsze:

 

 

Sam na to wpadłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężyk mam od wina więc na tym mogę zaoszczędzić, jakoś wyczyszczę go dobrze. Łyżki do mieszania też nie będę brał, drewno w domu jakieś się znajdzie. Termometr mam, tylko działa jak spławik więc musiałbym otwierać. Jakbym kupił wszystko w tym sklepie co można odebrać w Lublinie, to by odeszły koszta przesyłki. Może się uda kapslownice od kogoś pożyczyć, popytam ludzi a w razie czego zakupię.

No właśnie nie mam też jakichś wielkich oczekiwań po tym piwie, chcę po prostu spróbować jak wyjdzie a wtedy będę dokupował jak się wkręcę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zrobić tanio to kup fermentor, cukromierz, kapslownice eterna, kapsle, brewkit (gozdawa pszeniczne jest niezle). Wężyk, mieszadło i termometr już masz. Spokojnie możesz zrobić z cukrem. Przyłóż się do dobrego natlenienia brzeczki i poprawnie przeprowadzonej fermentacji. Wtedy i brewkit na cukrze wyjdzie dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie przejmuj się. Podejdź na luzie. To jest hobby.

 

Na sam start wystarczy Ci ze brewkita wymieszać z wodą i cukrem w garze ok 5l, wlejesz do fermentora, dopełnisz wodą, dodasz drożdże, oczywiście w odpowiedniej temperaturze, napowietrzysz i heja banana. Robiłem dokładnie tak przez 2 lata. Nawet jak dodasz cukru to piwo i tak wyjdzie lepsze niż te ze sklepu. Tylko nie kupuj Lagera. Wyjdzie kupa.

 

Potem będziesz się uczył i ulepszał, dodawał ekstraktów, chmielił, itp. Tylko kapslownice kup lepszą od mlotkowej, bo będziesz wymawal brzydkie słowa przy butelkowaniu.

Serio na start tyle wystarczy.

 

Co do kranika w fermentorze to bez niego będzie trudno butelkować. Zwłaszcza początkującemu. Możesz w nim fermentować, ale z czasem przejdziesz na taki bez kranu więc możesz kupić go od razu. :P "... jak Ciocia uważa."

Edytowane przez lukasmac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.