Skocz do zawartości

Pytania techniczne o zapiski receptur


Dziajl

Ocena aplikacji - testy ogólne  

3 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Intuicyjność obsługi (1 - kiepska, 10 - bardzo intuicyjna)

  2. 2. Ogólna przydatność aplikacji w piwowarstwie domowym (1 - nieużyteczna, 10 - na pewno się przyda)

  3. 3. Łatwość dodawania składników do receptury (1 - bardzo trudo, 10 - bardzo łatwo)



Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

tak więc aplikacja jest już na ukończeniu - bardzo proszę o opinie, sugestie, zgłaszanie znalezionych błędów oraz wszystko co to może pomów w dalszym rozwoju aplikacji.

 

Zwracam się także z prośbą, aby po zapoznaniu się z aplikacją wypełnić powyższa ankietę. Z góry serdecznie dziękuję.

 

Gorąco zachęcam do korzystania.

 

Aplikacja znajduje się pod adresem:

 

http://piwo.sobgwo.vot.pl

 

login: test

hasło: test123

 

 

 

EDITED

Witam,

 

próbuję stworzyć aplikację umożliwiającą w łatwy sposób komponowanie receptur dla piw domowych. W związku z tym chciałbym zapytać Was o kilka kwestii. Zapewne wraz z rozwojem aplikacji pytania będą się nasuwać i postaram się zadawać je własnie w tym temacie.

Mile widziane są wszelkie sugestie i spostrzeżenia.

 

Na początek chciałbym zapytać o:

 

1.) Jakie parametry są dla Was interesujące jeżeli chodzi o słód (poza nazwą, barwą, ilością słodu wraz z jednostką kg/g, ) Czy np typ słodu jest potrzebny (jasny, ciemny, wędzony itp) - zwykle zawiera się w nazwie.

 

2.) W jaki sposób używacie słodu? chodzi o kategorie np. na początku zacierania, po jakimś czasie itp

 

3.) Wszelkie inne sugestie związane z słodem a zapiskami w recepturze.

Edytowane przez Dziajl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.) Jakie parametry są dla Was interesujące jeżeli chodzi o słód (poza nazwą, barwą, ilością słodu wraz z jednostką kg/g, ) Czy np typ słodu jest potrzebny (jasny, ciemny, wędzony itp) - zwykle zawiera się w nazwie.

Chyba żadne więcej nie są potrzebne, ewentualnie % w zasypie

 

2.) W jaki sposób używacie słodu? chodzi o kategorie np. na początku zacierania, po jakimś czasie itp

99% słodów używa się od początku zacierania, 1% to słody palone i barwiące, które daje się pod koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbuję stworzyć aplikację umożliwiającą w łatwy sposób komponowanie receptur dla piw domowych

QBrew jest otwartoźródłowe, wydaje się, że nie jest rozwijane - może włączyłbyś się w prace nad nim zamiast zaczynac od zera?

Nie żebym się jakoś przesadnie mądrzył bo jestem laikiem, ale np. opracowanie polskojęzycznej wersji na urządzenia przenośne byłoby zajeciem interesującej niszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękno leży w prostocie. Mi osobiście pasowała by aplikacja w której miał bym wirtualną kadź zacierną i bazę surowców. Dodawał bym słody np za pomocą jakiegoś suwaka, zmieniał temperatury zacierania a na bieżąco wyświetlały by się parametry brzeczki. Podobnie w kolejnym etapie projektowania można by użyć wirtualnej kadzi warzelnej. Wersja na androida była by idealna. Ważne aby bazy surowców były dobrze uszyte i kompletne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękno leży w prostocie. Mi osobiście pasowała by aplikacja w której miał bym wirtualną kadź zacierną i bazę surowców. Dodawał bym słody np za pomocą jakiegoś suwaka, zmieniał temperatury zacierania a na bieżąco wyświetlały by się parametry brzeczki. Podobnie w kolejnym etapie projektowania można by użyć wirtualnej kadzi warzelnej. Wersja na androida była by idealna. Ważne aby bazy surowców były dobrze uszyte i kompletne.

 

Bardzo podoba mi się pomysł - możesz bardziej sprecyzować na jakich parametrach warki najbardziej Ci zależy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu pisz taką aplikację z której sam chciałbyś i będziesz korzystać. Kolejne potrzebne elementy sam odkryjesz.

 

Tak właśnie robię - ale może ktoś czasami podsunie jakiś dobry pomysł, lub sugestię - jestem otwarty. Czasem warto poznać opinie innych i znaleźć ten złoty środek - do tego dążę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czas na kolejne pytanie.

 

Tym razem chciałbym poznać wasze sugestie co do użycia chmielu.

 

Lista:

- gotowanie

- na zimno

- do zacierania

 

Czy macie pomysł na jeszcze jakieś inne opcje albo lepsze nazwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Chciałbym zapytać was jakie macie sugestie co do zapisywania w recepturze słodów z uwzględnieniem temperatury, rodzaju zacierania itp. Mianowicie chodzi o to jakie rodzaje zacierania uwzględnić i jak to połączyć z temperaturami żeby łatwo i intuicyjnie można było korzystać.

 

 

 

2. Jakie parametry receptury interesują was najbardziej, a jakie mogły by być opcjonalnie.

 

Ja proponuję jak poniżej: Czy czegoś jeszcze wam brakuje?

 

Parametry:

- Styl

- Objętość warki

- sprzęt na jakim warzymy

- metoda zacierania

- wydajność warzelni

- data warzenia

- całkowity czas gotowania

 

Opcjonalne parametry:

- temp zadania drożdży

- temperatura fermentacji,

- data zakończenia fermentacji

- czy fermentacja cicha

 

 

Jestem ciekaw waszych sugestii.

 

 

PS.

Na ten moment mniej więcej roboczo interfejs prezentuje się jak na poniższym screenie - wszelkie uwagi i sugestie mile widzanie

post-5620-0-76112200-1418487056_thumb.png

Edytowane przez Dziajl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

mam już podwaliny pod aplikację, wszystkich chętnych zapraszam do testowania, na razie nie ma jeszcze wielu funkcjonalności ale tak:

- rejestracja + logowanie użytkownika

- dodawanie parametrów, oraz surowców

- tworzenie własnych surowców

 

Bardzo proszę o wszelkie sugestie - na ten moment najbardziej cenne będą te na temat czego jeszcze brakuje w dodawaniu surowców tak aby receptura była jak najbardziej pełna i elastycznie mogła dostosować się do każdej tworzonej warki. Aplikacja będzie sukcesywnie otrzymywać nowe funkcjonalności o których będę informować w tym wątku.

 

Aplikacja na ten czas wyświetla się prawidłowo w przeglądarce chrome - ale niedługo zostanie to naprawione dla innych przeglądarek.

 

http://kohana-marek.esy.es/

 

dla tych którzy nie chcą się rejestrować

login: test

hasło: test123

Edytowane przez Dziajl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

chciałbym dowiedzieć się w jaki sposób można obliczyć przybliżone wartości początkowego ekstraktu w [blg], na podstawie, ilości zasypu, objętości planowanej warki, oraz wydajności warzelni.

 

Wiem że można by to tak bardzo przybliżyć i dla 20l, zasypy 5 kg = OG 12 blg.

Być może ma ktoś jakiś inny dokładniejszy przelicznik uwzględniający wydajność warzelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Zwracam się do Was z prośbą o rzucenie okiem na moją aplikację.

Potestujcie, sprawdźcie, wszelkie komentarze, sugestie, znalezione błędy itp będą dla mnie cennymi informacjami. Zachęcam do testów

 

Proszę zgłaszać w tym wątku lub na prv.

 

Baza surowców jest jeszcze w fazie dodawania - na razie tylko chmiele są w całości uzupełnione.

 

Aplikacja poprawnie działa na przeglądarce Google Chrome -> znalezione błędy w innych przeglądarkach bardzo proszę zgłaszać - zostaną naprawione.

http://kohana-marek.esy.es/

 

Dla tych którzy nie chcą się rejestrować:

login: test

hasło: 123123

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zalogowaniu na pasku menu masz "mojek receptury"

Przy dodawaniu chmielu cokolwiek dziwny napis na klawiszu na dole "Brak przezroczystośći"

Pilzneński, Monachijski, Pszeniczny- nie wiem czemu pisownia wielką literą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

tak więc aplikacja jest już na ukończeniu - bardzo proszę o opinie, sugestie, zgłaszanie znalezionych błędów oraz wszystko co to może pomów w dalszym rozwoju aplikacji.

 

Zwracam się także z prośbą, aby po zapoznaniu się z aplikacją wypełnić powyższa ankietę. Z góry serdecznie dziękuję.

 

Gorąco zachęcam do korzystania.

 

Aplikacja znajduje się pod adresem:

 

http://piwo.sobgwo.vot.pl

 

login: test

hasło: test123

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.