Skocz do zawartości

Brak goryczki


koperbenny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam problem. Uwarzyłem piwo z ekstraktów +/- IPA

2 ekstrakty Gozdawa

Chmielenie:

60g Magnum 60 min

20g Magnum 20 min

20g Mosaic 10 min

Wyszło około 18l 14° Blg i brzeczka była bardzo gorzka po chmieleniu.

Drożdże US-05

Chmieliłem na cichej przez 6 dni 30 g Citra

Zabutelkowałem je jakieś 3 dni temu i dzisiaj spróbowałem. Zapach jest goryczki brak poza tym jest wodniste ale odfermentowało do 3.5 więc tak może być.

Ponadto chmieliłem na kuchence ceramicznej. Do zagotowania użyłem dodatkowo grzałki 1000 W. którą wyłączyłem po doprowadzeniu do wrzenia i piwo lekko się gotowało (miało cały czas 97-98° i mieszało się). Czy tu może być źródło? Czy może chmiele były zwietrzałe albo to infekcja?

Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy brak goryczki? Nie mam jej zupełnie czy jest słaba? Chmieliłeś w całej objętości brzeczki, czy w małym garnku?

Chmieliłem w 16 litrach z litr odparowało i dodałem wody do 18l. Goryczka jest słaba na tyle że w masowo dostępnych lagerach jest zdecydowanie większa, w piwie słabo też czuć alkohol.

Generalnie smakuje jak lekko słodka woda z odrobiną alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczka musi się gotować przez te 60 minut, czyli mieć temepraturę ok. 100 stopni żeby zachodziło rozpuszczanie w niej alfakwasów. Być może ta temperatura była za niska i nie do końca te alfakwasy się rozpuściły. Rozumiem, że chmiele dodałeś dopiero gdy brzeczka osiągnęła 100 stopni?

 

A czy ono w ogóle się już nagazowało? 3 dni od zabutelkowania to trochę mało. Po tygodniu, dwóch może być dobre piwo.

Edytowane przez Dario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczka musi się gotować przez te 60 minut, czyli mieć temepraturę ok. 100 stopni żeby zachodziło rozpuszczanie w niej alfakwasów. Być może ta temperatura była za niska i nie do końca te alfakwasy się rozpuściły. Rozumiem, że chmiele dodałeś dopiero gdy brzeczka osiągnęła 100 stopni?

 

A czy ono w ogóle się już nagazowało? 3 dni od zabutelkowania to trochę mało. Po tygodniu, dwóch może być dobre piwo.

Tak dodałem po zagotowaniu. Myślę że znalazłem powód. Piwo jest jeszcze słabo nagazowane, chciałem spróbować to to +/- będzie. Surowiec do fermentacji dodawałem w postaci litra syropu ze 100 g cukru i mieszania w pojemniku przed rozlewem (wężyk stycznie i się kręciło wszystko w środku). Do spróbowania zabrałem pierwszą butelkę która butelkowałem. Dziś spróbowałem ostatnią (spróbowałem, dżentelmen nie pije przed południem) i było bardzo ok tylko bez gazu. Dalej można sobie dopowiedzieć. Teraz sprawdzanie które będą bez gazu a które granaty :(

W każdym razie dzięki za odpowiedzi. I zdam relację jak wygląda po 2 tygodniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczka musi się gotować przez te 60 minut, czyli mieć temepraturę ok. 100 stopni żeby zachodziło rozpuszczanie w niej alfakwasów. Być może ta temperatura była za niska i nie do końca te alfakwasy się rozpuściły. Rozumiem, że chmiele dodałeś dopiero gdy brzeczka osiągnęła 100 stopni?

 

Bzdura! Woda gotuje się w 100 stopniach a brzeczka nie osiągnie takiej temperatury bo ma inną gęstość. U mnie zwykle wrzenie jest w 92-94 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura!

wrzenie jest w 92-94 stopniach

może zmień termometr (unikniesz wielu problemów) bo u mnie to brzeczka wrze w temperaturze nieznacznie wyższej od temp. wrzenia wody.

 

Jeśli się mylę to niech to ktoś skoryguje, a ja sobie wymienię ze 3 termometry, które używam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura! Woda gotuje się w 100 stopniach a brzeczka nie osiągnie takiej temperatury bo ma inną gęstość. U mnie zwykle wrzenie jest w 92-94 stopniach.

 

Sugeruję:

 

może zmień termometr (unikniesz wielu problemów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie "wrze już w 97C". Natomiast wiem, że termometr mi zaniża te 2-3C :) Zgadzałoby się to z niskim odfermentowaniem i dużą cielistością moich piw - inna sprawa, że przypadkowo właśnie takie lubię :)

 

Druga sprawa jest taka, że jak masz gar brzeczki 30L, to na środku przy dnie ciecz może mieć juz te 100C i wrzeć, podczas gdy na brzegach gara ma np. 95C.. nie zmienia to jednak faktu, że ruch brzeczki będzie wtedy wystarczająco intensywny.

 

Temperatura wrzenia zależy również od wysokość npm - im wyżej, tym w niższej temperaturze wrze ciecz... ale są to różnice raczej niewielkie.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego (choć niewielkiego jeszcze) doświadczenia zalecam cierpliwość, mój ESB też w 3 tygodniu po rozlewie był wodnisty, a po upływie kolejnego tygodnia smakował znacznie lepiej. Pamiętaj, że w refermentowanych w butelce piwach drożdże wciąż pracują i zmieniają smak piwa. Dodatkowe pytanie brzmi czy chmieliłeś szyszką, czy granulatem, niezależnie jednak od tego przy użyciu 60g magnuma i ekstrakcie 14 goryczka być musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.