Skocz do zawartości

Wirówka mleczarska jako sprzęt do filtrowania/oddzielania piwa od drożdży


Wiechu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych,

 

Jakiś czas temu, podczas luźnej rozmowy z moim dostawcą, wynikł temat klarowania piwa.

 

Rzuciłem tematem tego, że chodzi mi po glowie wirówka sedymentacyjna do piwa podobna do takiej, której używałem kiedyś na laborkach na uczelni - pięknie by rozdzieliła piwo od większości drożdży.

 

Artur (dostawca) powiedział, że widział swego czasu na allegro wirówkę mleczarską i zastanawia sie, jak skutecznie by odwirowała osad.

 

Wiadomo, drożdże w refermentacji są niezbędne. Z drugiej strony - przed rozlaniem można by spokojnie piwo wyklarować właśnie poprzez odwirowanie.

 

Czy któryś z Was miał z czymś takim do czynienia albo rozważał zakup?

 

podaję przykładowego linka do allegro (pierwszy z góry po wpisaniu hasła 'wirówka do mleka')

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=wir%C3%B3wka+do+mleka&bmatch=seng-v8-p-aur-nwatch-3-prz-1106

 

i parametry:

 

WYDAJNOŚĆ : OKOŁO 1000 LITRÓW NA GODZINĘ

LICZBA TALERZY W BĘBNIE : 10-12 SZTUK

OBROTY: 11500/MIN

ZBIORNIK: 12 LITRÓW

ILOŚĆ TŁUSZCZU PO ZWROCIE : OKOŁO 0,05 %

 

Co o takim ustrojstwie sądzicie?

 

pozdrawiam znad flaszki 'Destroyer Motherf°Cker 2 - Zemsta Miodku'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a że tak spytam, co z natlenieniem piwa w trakcie tych operacji?

Jakoś nie umiem sobie wyobrazić jak to zrobić tym ustrojstwem bez natlenienia. ;)

 

właśnie dlatego pytam - nie chcę strzelić sobie w stopę robiąc taki zakup.

 

Z drugiej strony jeśli to wiruje na potęgę, to może i powietrze zostanie odwirowane? W sedymentacyjnych nie mialem z tym problemu, ale tutaj już moze istnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technologia znana w piwowarstwie, gdzieś na "znanym piwowarskim vlogu ;-)" była relacja z jakiegoś angielskiego... a może amerykańskiego browaru. Może kopyr pamięta i podpowie.

 

https://www.google.pl/search?client=opera&q=centifugal+beer&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#q=centrifuge+beer+filter

 

Ale czy mleczarska wirówka się sprawdzi?

Edytowane przez panta_rei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wirowanie można by zastosować po zacierani w celu wysładzania tak jak robi to

gość na tych filmikach gdzie zaciera piwo w pralce

Ale pięknie napowietrzony zacier;)

Oglądam i zastanawia mnie czy elementy pralki są dopuszczone do kontaktu z żywnością ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy elementy pralki są dopuszczone do kontaktu z żywnością

formalnie (znaki dopuszczenia, certyfikaty itp.), zapewne nie bo nikomu z produkujących pralki, nie zależało na tym.

Teoretycznie jednak jest duża szansa na to, że tworzywa sztuczne (bo z nimi jest chyba największy problem) użyte do budowy pralek nie okażą się szkodliwymi, zwłaszcza w wyższych temperaturach. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.