Jump to content

Bitwy piwowarskie w Krakowie - prolog


Recommended Posts

Piwowarki i Piwowarzy małopolski

 

Jest nas w Krakowie i okolicach sporo, więc pojawił się pomysł, żeby zorganizować u Nas bitwy/ligę (zwał jak zwał) piwowarów.

A że ostatnio spotkania/eventy/depozyty itp. coś nam marnie wychodzą, więc zanim weźmiemy się za organizację pełną parą potrzebuję informację czy w ogóle byłoby zainteresowanie taką akcją.

 

Organizacyjnie, byłby to konkurs konsumencki (pewnie w jakimś stopniu podobny do którejś z istniejących lig piwowarów).

Uczestnik na każdą bitwę przygotowuje skrzynkę (10 litrów) piwa i częstuje nim gości-konsumentów-jury, którzy wybierają zwycięzcę. Pozostałe kwestie (m. in. w zależności od ilości chętnych) będą dograne później.

 

Co Wy na to?

 

Jest szansa startu "ligi" już w styczniu, także prosiłbym wszystkich chętnych o wstępne deklaracje w formie kopiowanej z postu na post listy

 

i mały PS. jakby ktoś miał jakieś pomysły/uwagi to oczywiście zapraszam do dyskusji tu lub na PW

pzdr

Lutek

Edited by lutek
Link to post
Share on other sites

do głowy przyszła mi jeszcze jedna sprawa o której zapomniałem w pierwszym poście...żeby w ogóle móc myśleć o starcie cyklu w styczniu 2015 potrzebujemy minimum 8 chętnych, którzy się zgłoszą do końca listopada

Link to post
Share on other sites

1. adamsky

2. playand1

3. Sławek

4. k.kurek

5. pepek84

6. fazzou

 

Coby streścić trochę temat dyskusji na grupie - w zasadzie pomysł był bardzo podobny, tylko tematy miały być off-bjcp, w czołówce ankiety były kwiatki takie jak XX% wędzone, 100% peated, 100% pszenica, piwo z płatkami śniadaniowymi, piwo owocowe, single mash single hop.

 

Mam nadzieję że kwestia tematów będzie otwarta i będzie miejsce również na takie niekonwencjonalne tematy.

Link to post
Share on other sites

Inicjatywy oczywiście trzeba połączyć.

 

Pomysł kategorii off-bjcp bardzo mi się podoba, ale moim zdaniem średnio by się to sprawdziło w formule piwowar battle. Osobiście jakbym wylosował na przykład 100% peated to bym pewnie zrezygnował, bo co potem zrobić z 30 litrami takiego piwa jeśli się nie jest fanem asfaltu?

 

Co wy na to, żeby zrobić off-bjcp, ale nie w formule turniejowej, tylko jako coś na wzór ligi piwowarów. Ustalamy offowe kategorie, każdy może przystąpić lub nie i zbieramy punkty przez kilka albo kilkanaście miesięcy. Można przyjąć system że do końcowego wyniku każdy piwowar może zaliczyć maksymalnie 4-5 konkursów w których poszło mu najlepiej.

Link to post
Share on other sites

Liga bardzo na plus, jak będzie wystarczająco dużo chętnych to chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić jednocześnie turniej i ligę.

 

Rozumiem, że regulamin będzie podobny jak np. w Podlaskich Pojedynkach Piwowarskich?

Link to post
Share on other sites

Najsmutniejsze jest to, że jak ktoś chce wygrać musi poświęcić dobre piwo a jak zrobił go powiedzmy 20l to te 10l to już jest połowa puli a jak tu poświęcić jakieś swoje super piwo kiedy może się okazać, że drugiego takiego już nie będzie :(

Link to post
Share on other sites

tak jak pisałem...nie będziemy wywarzać otwartych drzwi...o ile "konkurs" dojdzie do skutku, to w jakiś sposób będzie podobny do tych już organizowanych.

Z drugiej strony wszystkie pomysły są do przemyślenia, bo kto nam zabroni zrobić coś inaczej...lepiej ;-)

W temacie kategorii...również myślałem o wyjściu poza ramy BJCP, ale z pewnymi ograniczeniami. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ma to być konkurs konsumencki - czytaj jakaś część (szczerze mówiąc mam nadzieje, że większość) oceniających nie jest nie wiadomo jak wybitnymi sensorykami i wybierać będą zero-jedynkowo: piwo nr 1 smakuje mi bardziej niż piwo nr 2. I nie wyobrażam sobie na dzień dzisiejszy przy takiej konwencji np. 100% peated, bo 90% oceniających stwierdzi, że i piwo nr 1 i piwo nr 2 jest obrzydliwe i im nie smakuje.

Link to post
Share on other sites

Imo bardzo dobrze, że będzie konsumencki, oceny wybitnych sensoryków można zaczerpnąć na konkursach, a ocena na podstawie pijalności i ogólnego wrażenia wywieranego przez piwo też może być bardzo ciekawa, poza tym patrząc na rozwijający się rynek multitapów i sklepów z dobrym piwem w Krakowie można odnieść wrażenie, że ludzi znających się cokolwiek na piwie przybywa. A co do oceniania piw, które laikom często nie smakują - trudno, wybiorą dla siebie znośniejsze, pijalniejsze, itd. Podejrzewam, że nawet w przypadku tak skrajnym jak 100% peated są szanse na spore grono potrafiące obiektywnie ocenić takie piwo.

 

Konus - panta rhei, wypijesz 2x mniej piwa, ale będziesz miał gruntowną, konstruktywną krytykę od wielu osób, jako piwowar zyskasz na pewno więcej w ten sposób, niż konserwując piwo w piwnicy przez rok. :)

Link to post
Share on other sites

Pomysł mi się podoba, zgłaszam się na ochotnika, ale na razie do pomocy. Ale mam prośbę: czy któryś z Kolegów może mi dokładniej przybliżyć, jakie są zasady takiej imprezy? Ile bitew się rozgrywa, jak się wyłania zwycięzcę? A przynajmniej jaki jest wstępny plan w Krakowie?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.