Skocz do zawartości

Drożdże Coobra – American Ale - opinie?


Bakum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich – mój pierwszy post:)

Chciałbym zapytać, czy ktoś korzystał może z drożdży Coobra – American Ale? W opisie podają, że szczep podobny do US05 / M44.

 

W weekend otwiera mi się okienko czasowe na zrobienie warki – ma być coś jak AIPA, ale z dodatkiem palonego jęczmienia. Normalnie użył bym Safale US05, ale sklepy stacjonarne mają w ofercie tylko Biowin – górne (totalnie uniwersalne widać :) no i ta Coobra. Mam jeszcze 5 tygodniową gęstwę z US05 po AIPA, ale kompletny brak doświadczenia z jej stosowaniem.

 

Ryzykować z Coobrą czy gęstwą?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie znam tych drożdży, ale jak jest to odpowiednik US05 (a przypuszczalnie ten sam szczep), to jedno rzuca się w oczy jest ich za mało w paczce na zrobienia AIPA. Trzeba by użyć 2 paczek i koniecznie je rehydratować. Co do gęstwy, to można by jej użyć, jeżeli wcześniej ją przepłukałeś i trzymałeś w lodówce. Jeżeli nie to bym nie ryzykował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże znalazłem w wino hobby.pl > akcesoria piwowarskie > drożdże piwowarskie > drożdże piwowarskie combra – american ale.

Na opakowaniu podane 10g na 20-25l brzeczki. Może głupie pytanie: na AIPA jest jakieś większe dawkowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio użyłem ponad 4 tygodniowa gęstwę S04 ( nie płukana trzymana pod piwkiem ) ruszyła po pięciu godzinach . Jeżeli trzymana jest w lodówce i pachnie normalnie nie wachałbym się użyć .

 

Już było to wałkowane i to ile razy. Akurat że ruszy to wiadomo, ale co z tego powstanie to już nie wiadomo - z dużym prawdopodobieństwe coś, co najwyżej, średniej jakości. Szkoda pracy i czasu oraz surowców.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może głupie pytanie: na AIPA jest jakieś większe dawkowanie?

 

Większe bo wyższy ekstrakt początkowy. Im wyższy i im większy litraż tym więcej drożdży trzeba zadać. Arytmetyka drożdżowa Panie.

 

No tak, co do wyższości ekstraktu to jasne:) chodziło mi bardziej o to czy duże zachmielenie ma jakiś wpływ na pracę i kondycję drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszę Wihura, arytmetyka Panie arytmetyka :)

Możesz też zrobić słabsze piwo a później na gęstwie zrobić AIPA

 

Wcześniej nie korzystałem z kalkulatorów, ale jeżeli Fermentis podaje na paczce drożdży US05 na 20-25l brzeczki, a dodatkowo style wymienione na paczce drożdży charakteryzują się 15-16 BLG, to czy taka paczka nie wystarczy na 20-25l brzeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie panikowałbym z tą ilością drożdży, przynajmniej w saszetkach Fermentisa (Coobra nie używałem). Skoro da się przefermentować na jednej paczce piwo bez rehydratacji, to po uwodnieniu taką piętnastkę przerobią bez większych problemów.

 

Miał ktoś z was realny problem z fermentacją piwa 15-16 blg na uwodnionej saszetce US-05?

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeżeli Fermentis podaje na paczce drożdży US05 na 20-25l brzeczki, a dodatkowo style wymienione na paczce drożdży charakteryzują się 15-16 BLG, to czy taka paczka nie wystarczy na 20-25l brzeczki?

 

Już się pogubiłem, Ty się pytasz czy twierdzisz?

Poczytaj ,pomyśl i wnioski wyciągnij sam bo odpowiedzi już Ci udzielono. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeżeli Fermentis podaje na paczce drożdży US05 na 20-25l brzeczki, a dodatkowo style wymienione na paczce drożdży charakteryzują się 15-16 BLG, to czy taka paczka nie wystarczy na 20-25l brzeczki?

 

Już się pogubiłem, Ty się pytasz czy twierdzisz?

Poczytaj ,pomyśl i wnioski wyciągnij sam bo odpowiedzi już Ci udzielono. ;)

Pytam - jak to co producent pisze na paczce ma się do rzeczywistości:)

 

W ogóle, to pierwsze pytanie w wątku dotyczyło jakości Coobry, a potem zeszło na ilości stosowania drożdży (i tu jak widać nie byłem świadomy, że taka ilość drożdży(standardowe 11,5g suchych) może mieć znaczenie już przy tak niewielkich ilościach(20l) brzeczki).

Dzięki wszystkim za wskazówki i rady:)

Edytowane przez Bakum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Powiem wam, że te Coobry niewiele mają wspólnego z US-ami.

Zadane w 20°C, fermentor przeniesiony do (temp. otoczenia) 17°C i po dwóch dniach nic :/

Teraz podniosłem temp. do 20-21°C i zobaczymy co będzie.

 

Podsumowując - moim zdaniem nie ma się co interesować tymi drożdżami (chyba, że nie masz wyboru - tak jak ja).

Moim zdaniem tylko US-05 (lub coś płynnego), bo szkoda nerwów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam, że te Coobry niewiele mają wspólnego z US-ami.

Zadane w 20°C, fermentor przeniesiony do (temp. otoczenia) 17°C i po dwóch dniach nic :/

Teraz podniosłem temp. do 20-21°C i zobaczymy co będzie.

 

Podsumowując - moim zdaniem nie ma się co interesować tymi drożdżami (chyba, że nie masz wyboru - tak jak ja).

Moim zdaniem tylko US-05 (lub coś płynnego), bo szkoda nerwów ;)

 

E panie opisz lepiej jakie efekty dały w piwie jak skończą fermentacje ;) A nie po starcie fermentacji - MJ też długo startują, ale piwa dają w miarę okej ;) Odezwij się jak po fermentacji będzie bo dostałem 4 paczki ich i nie wiem czy warte zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

ps. Jak tylko piwo odfermentuje to dam znać!

I jak efekty?

 

 

Drożdze nie odfermentowały tyle ile zakładałem, ale powiedzmy, że na tym polu i tak nie jest źle.

Na pewno są bardzo estrowe bo tak się ostatnio zastanawiałem przy degustacji "o co kaman?" no i sobie przypomniałem, że fermentacja ruszyła dopiero przy 22°C.

 

Po moich osobistych odczuciach - na pewno nie użyję już ich więcej. Wolę sprawdzone US'y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.