Jump to content

Pytanie odnośnie Belgian Dubbel

mpolak154
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów. Mam pytanie odnośnie uwarzonego przeze mnie Belgian Dubbel 19,5BLG. Przelałem na cichą 30.10.2014, sprawdzałem dziś a BLG zeszło tylko do 5. Butelkować czy poczekać jeszcze?? Drożdże użyte do fermentacji to T-58. Czy wysokie blg może być przez cukier kandyzowany dodany podczas gotowania brzeczki?

Zgodnie z tym:

http://www.piwo.org/...s-safbrew-t-58/

powinny odfermentować dość dobrze.

Ile trwała burzliwa? W jakiej temperaturze (zakresie temperatur) ? Jak zacierałeś ?

Cukier powinien spowodować wyższe odfermentowanie, a nie niższe.

Edited by lukaszr

Mogłeś w dubblu dać im temperatury, a nie przetrzymałeś tylko do 20. Może być tak, że drożdże się wkurzyły się i przestały pracować niedożerając wszystkiego.

P.S. Ile cukru dałeś ?

Edited by lukaszr

robilem dubbla 19,5 blg na tych samych drożdżach. Test FFT pokazał 5 blg. Stanęło na 6. Zabutelkowałem i wszystko jest ok.

To możliwe, że i u mpolaka będzie git :)

Dawałeś też cukier ?

Żartujesz? Mam to w żici, tylko po co to Dubblem nazywać?

Nie!

Nie żartuję!

Tak ogólnie, to nie wiem z kim rozmawiam (i coraz bardziej mam wrażenie - PO CO?!) - "dyskusja" jak na b.biz...

... może w profilu podeprzyj swoje autorytatywne wypowiedzi jakąś informacją - co, ile uwarzyłeś, czy jesteś tylko pianobijcą...

edit 19.11.14. - ooo,,, nagle pojawiły się dane profilowe... - miło (chyba) lol

Nie śledzę forum ciągle, także jak wykazałeś się kiedyś tam jakimiś zasługami (138 pkt.) i potem z "wielkości" nawracasz maluczkich - daj se/sobie luz!

Edited by rubezahl

Tak ogólnie, to nie wiem z kim rozmawiam (i coraz bardziej mam wrażenie - PO CO?!) - "dyskusja" jak na b.biz...

Ja też nie wiem z kim. I to też mam w żici.

W jakim celu podnosisz głos?

W tym?

jesteś tylko pianobijcą...

... może w profilu podeprzyj swoje autorytatywne wypowiedzi

Jeżeli moja delikatna sugestia o tym, że piwowar nie zmieścił się w ramkach stylu i do tego podparty screenem z wiki (jak by to było jakąś trudnością odszukać dane ;) ) nazywasz autorytatywną wypowiedzią to... dopowiedz sobie sam.

edit 19.11.14. - ooo,,, nagle pojawiły się dane profilowe... - miło (chyba) lol

Co Ci się pojawiło? :D

Poza tym, dlaczego tak naskoczyłeś? Coś nie tak?

Edited by Mariusz_CH

To w jakim celu podnosisz głos?

W tym?

jesteś tylko pianobijcą...

Erloy - chyba wiem do kogo ta rozmowa...

Zrobił się offtopic i mi nikt nie pomógł. Docelowo w tym dubblu jest 19.5 Blg ja i tak zrobiłem żeby było 19 bo to był gotowy zestaw do zacierania kupiony ze strony homebrewing.pl

Zostaw jak jest. Przetrzymaj na cichej tak ze 2 tygodnie i będzie dobrze.

Zrobił się offtopic i mi nikt nie pomógł. Docelowo w tym dubblu jest 19.5 Blg ja i tak zrobiłem żeby było 19 bo to był gotowy zestaw do zacierania kupiony ze strony homebrewing.pl

Dla pewności zapytaj Czesława na jego blogu.