Skocz do zawartości

Zmostkować termostat w lodówce?


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem sobie starą lodówkę do celów fermentacyjnych. Chłodzi mi niestety tylko do ~10°C, zastanawiam się, czy by jej nie odłaczyć termostatu (mam zewnętrzny kontloler), żeby pociagneła niżej. Boję sie jednakże, czy agregat wytrzyma pracę w takim reżymie. Czy agregaty mają jakieś własne zabezpieczenia przed przepracowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to nie jest lodówka, tylko chłodziarka, nie ma zamrażalnika. Jak była pusta, to chłodziła nawet do 0, ale jak wsadziłem fermentor, to nie dała rady zwalczyć temperatury wytworzonej przez drożdże, urosła z 10 do 13*. Nie chłodzi cały czas, czasem jakby się zmęczyła i nie pracuje, nawet jak temperatura jest powyżej 10*. Jak ją klepnę, to czasem podejmuje prace, ale czasem nie. Leniwe bydle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam odwrotnie. Jak używałem lodówki w lecie do fermentacji to chłodziła do +4 C i musiałem ją odłączać na jakiś czas.

Z drugiej strony zauważyłem, że moja lodówka po włączeniu np. z +14 chłodziła stopniowo, zbijała temp o parę stopni, przerwa i potem znowu. Aby dojść do 4 potrzebowała prawie cały dzień. Być może celowo jest tak zaprojektowane aby uniknąć miejscowych przemrożeń blisko agregatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Ja mam odwrotnie. Jak używałem lodówki w lecie do fermentacji to chłodziła do +4 C i musiałem ją odłączać na jakiś czas.

Z drugiej strony zauważyłem, że moja lodówka po włączeniu np. z +14 chłodziła stopniowo, zbijała temp o parę stopni, przerwa i potem znowu. Aby dojść do 4 potrzebowała prawie cały dzień. Być może celowo jest tak zaprojektowane aby uniknąć miejscowych przemrożeń blisko agregatu.

Tutaj dało o sobie znać zabezpieczenie agregatu, odłączało mimo tego że termostat chciał aby pracował. Przestrzegam przed częstym (kilka kilkanaście sekund) włączaniem i wyłączaniem agregatu, nie lubią tego nawet podczas zabaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Dla potomności: do termostatu powinny dochodzić 3 kabelki oznaczone cyframi 3, 4 i 6. Aby ominąć termostat nalezy połączyć na krótko kabelki z wyjść 3 i 4.

Coder zdajesz sobie sprawę że co lodówka może być inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Dla potomności: do termostatu powinny dochodzić 3 kabelki oznaczone cyframi 3, 4 i 6. Aby ominąć termostat nalezy połączyć na krótko kabelki z wyjść 3 i 4.

Coder zdajesz sobie sprawę że co lodówka może być inaczej?

Taki przepis dał mi w ciemno chłodniarz, u którego kupiłem lodówkę. U mnie faktycznie znalazłem te numery, ale jeszcze nie spiąłem. I teraz to już się będę bał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Taki przepis dał mi w ciemno chłodniarz, u którego kupiłem lodówkę. U mnie faktycznie znalazłem te numery, ale jeszcze nie spiąłem. I teraz to już się będę bał...

jak dał Ci go człowiek obeznany w temacie to myślę że możesz tak spokojnie postąpić :D ja będę miał lodówke made in ZSRR (do 2 tygodni) i tam pewnie oznaczenia będą inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.