Skocz do zawartości

zmiana drożdży w recepturze


PrzemoW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kilkanaście dni temu zakupiłem swój pierwszy zestaw z trzeba zestawami słodów. Pierwszą warkę juz mam za sobą (Belgian Blodn Ale). Do rozlania do butelek wszystko było w porządku (odpukane). Druga się fermentuje. Teraz czas pomyśleć o trzeciej. I tutaj pojawia się mały problem. Jakimś cudem kupiłem oprócz dwóch Belgian Blond Ale (na drożdżach Safbrew T-58) także Munich Helles 12BLG o składzie:

Słód pilzneński Strzegom 3,5kg

Monachijski typ I Strzegom 1,0kg

Chmiel Northern Brewer 15g

Drożdże Saflager W 34/70 lub Mauribrew Lager

 

Niestety, ale zamawiając zestawy starałem się nie wybierać dolniaków, bo nie mam warunków do ich tworzenia (w piwnicy 18, na podwórku 4-8). I teraz jestem w kropce. Mam kilka możliwości:

1. zrobić warkę tak jak w przepisie i przez pierwsze 72h przenosić fermentator co 12h z balkonu (4-8 st. C)do domu(24 st. C). Następnie przenieść fermentator do piwnicy (18 st. C).

2. Zmienić drożdże na jakieś inne, tylko jakie?

3. Zmienić drożdże na te z Belgian Blond Ale Safbrew T-58 (wziąć zaszczep z właśnie fermentującej brzeczki).

4. Pogodzić się, że nic z tego słodu nie zrobię

5. Inne rozwiązanie?...

 

Jak pisałem jestem mocno początkującym piwowarem. Bawienie się w samodzielne zmiany receptur na moim etapie jest raczej nieporządane. (link1 )

Poproszę o pomoc.

Edytowane przez PrzemoW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się na Twoim miejscu nie bawił w noszenie fermentora w te i wewte, tylko właśnie zebrał trochę drożdży z obecnie fermentującego ejla i zadał je do nowego piwa. To ci da ciekawy efekt wynikający z tego co owe drożdże dają za wyniki. A jeśli nie chcesz zadawać tych drożdży (tutaj masz charakterystyke: http://www.piwo.org/...s-safbrew-t-58/ ) to po prostu zaczekaj z warzeniem. Skoro to Twoja 3 i ostatnia warka z zamówionych zestawów, to pewnie niedługo będziesz zamawiał nowe? Wtedy do paczki mógłbyś dorzucić i drożdże do tego. :) Przecież te słody Cie nie ograniczają, może z nich być i dolniak i górniak, wszystko zależy od Twojej inwencji. Możesz zatrzeć jak w instrukcji, możesz też inaczej, zależnie od tego czego oczekujesz :) Kwestia tego co Ci tam w tej instrukcji napisali odnośnie zacierania :) Zawsze możesz zatrzeć np tak: 68' - 70min, 78' - 10min. ;)

 

Więc jeśli zamawiasz niedługo, to poczekaj.

Jeśli odpowiada Ci profil piwa jakie wyjdzie po tych drożdżach to warz i zadaj gęstwe :)

Edytowane przez Gorsag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.