Skocz do zawartości

Hefe-Weizen z BA - zacieranie


redachtor

Rekomendowane odpowiedzi

Przede mną pierwsze zacieranie. Ponieważ piwo ma zarazem przekonać najmądrzejszą z mądrych do warzenia w domu, padło na hafe-weizena. A że na początek trzeba mnie za rączke prowadzić, postawiłem na gotowy zestaw. Chciałem jednak skonsultować z wami zacieranie. Otóż instrukcja przewiduje:

10' ferulikowej

15' białkowej

30' scukrzającej

i dekstrynującej do negatywnej jodowej.

 

Drożdże do tego to WB06

 

I tu mam pewne wątpliwości. O ile dobrze zrozumiałem to co na forum piszą mądrzejsi ode mnie, przy wspólczesnych słodach to jodowa negatywnie to właściwie już na początku dekstrynującej może wyjść. Mi jednak zalezy na smaku. To ile byście czasu, w minutach, na tę ostatnią przerwę sugerowali? A może skrócić nieco scukrzającą?

 

I jeszcze jedna kwestia - co do zakończenia zacierania - o ile dobrze rozumiem termometr dobija do 78 stopni i kończymy zabawę od razu?

Aha - i w jakiej ilości wody to zacierać? czy przyjąćproporcję dwie, czy może trzy części wody na jedną część stałą?

 

dori

edit - poprawiłam nazwę stylu piwa w temacie

Edytowane przez redachtor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz moje boje z tym zestawem,może to Ci coś pomoże.

 

http://www.piwo.org/forum/t1567-Browar-Thorn.html

 

 

Tu też masz bardzo fajny opis krok po kroku :

 

http://www.piwo.org/forum/t971-zacieranie-infuzyjne-krok-po-kroku.html

Edytowane przez froniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście wydłużyłabym przerwę ferulikową do 20-30 minut. Białkową za to możesz spokojnie skrócić lub nawet pominąć. Scukrzającą możesz (ale nie musisz) skrócić do 20 minut i potrzymać zacier w 72°C jakieś 40 minut.

Ja podgrzewam zacier do 76°C przelewam do filtracji, czekam 20-30 minut i filtruję.

Co do ilości wody to przyjmij proporcję 1:3.

 

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głęboko ci odfermentowało. Stawiałeś na cichą? I ile potem lażakowało zanim zacząłeś pić? Goździki i banany były :)?

Cichą pominąłem,w przypadku pszenicznego nie jest potrzebna ,pierwsza degustacja była już po tygodniu :) ,po 4 piwko było rewelacyjne.

 

 

 

 

dori

edit - posty o postępowaniu z suchymi drożdżami wydzielono http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?pid=25479#p25479

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Podepnę się, bo mam dylemat. Która opcja będzie właściwa:

 

Opcja 1.

 

Doprowadzam 7,5l wody do jakiś 48°C. Wsypuję 2,5kg słodu pszenicznego i robię przerwę ferulikową. Później dosypuję pozostały słód i jakieś 6l gorącej (jakieś 91°C ) wody (celując w 63°C - białkową chyba pominę). No chyba, że zrobię z 5-10 min. białkowej, wtedy doleję ok 6l 67°C

 

Opcja 2.

 

Od razu podgrzewam 13-14l do tych jakiś 48°C. Zasypuję wszystkie słody, ustalam na 45°C i robię przerwę. Później kolejne już tylko podgrzewając.

 

Jak będzie prawidłowo? Ferulikowa na same pszeniczne i później dodatkowa woda i słody czy od razu wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się, bo mam dylemat. Która opcja będzie właściwa:

 

Opcja 1.

 

Doprowadzam 7,5l wody do jakiś 48°C. Wsypuję 2,5kg słodu pszenicznego i robię przerwę ferulikową. Później dosypuję pozostały słód i jakieś 6l gorącej (jakieś 91°C ) wody (celując w 63°C - białkową chyba pominę). No chyba, że zrobię z 5-10 min. białkowej, wtedy doleję ok 6l 67°C

 

Opcja 2.

 

Od razu podgrzewam 13-14l do tych jakiś 48°C. Zasypuję wszystkie słody, ustalam na 45°C i robię przerwę. Później kolejne już tylko podgrzewając.

 

Jak będzie prawidłowo? Ferulikowa na same pszeniczne i później dodatkowa woda i słody czy od razu wszystko?

Ja robiłem zawsze drugim sposobem, ale pierwszy też wygląda sensownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zacierałem tak, że:

 

wsypywałem wszystkie słody i ustalałem temp. na 44°C, przerwa 20 min. potem całość podgrzewałem do 63°C co mi zajmowało 15 min i robiłem następną przerwę . Dalej to standard. Myślę, że to też jakiś kompromis jest... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma specjalnego sensu wydzielać słodów pszenicznych, jęczmienne zachowują się tak samo.

Dlaczego więc Czes proponuje taką jak tu procedurę http://www.browar.biz/artykuly.php?id=109&str=2 ? Czy to tylko sprawa opisywanej tam dekokcji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma specjalnego sensu wydzielać słodów pszenicznych' date=' jęczmienne zachowują się tak samo.[/quote']

Dlaczego więc Czes proponuje taką jak tu procedurę http://www.browar.biz/artykuly.php?id=109&str=2 ? Czy to tylko sprawa opisywanej tam dekokcji ?

Nie wiem, może dzięki temu uzyskuje się wyższe pH, które jest korzystne dla przerwy ferulikowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.