Skocz do zawartości

πwo - czyli Rapberry Pi dla piwowara


arkadiuszm

Rekomendowane odpowiedzi

Jakby co to napisałem ostatnio dla własnych potrzeb kawałek temploggera, który wygląda tak:

 

http://54.191.146.180/templogger

 

Można tam sobie logować dowolne czujniki, w planach mam zrobienie tego porządnie bo to tylko prototyp żeby mieć efekt w postaci wykresu 2 temperatur (lodówka i piwo). Jeżeli wolisz pobawić się elektroniką to spokojnie możesz korzystać z tej strony do zapisu jakichś testowych odczytów, daj znać to napiszę jak logować dane (można też wrzucać odpowiednio spreparowany CSV gdyby ktoś nie miał dostępu do sieci i wolał logować na kartę SD).

 

Ja po jednej próbie logowania co sekundę i monicie od Amazona że zawalam logi (nie wyłączyłem logowania i każdy request dwa razy na sekundę się logowął) zmnieszyłem częstotliwość do minutwej, a samo urządzenie liczy sobie średnią z odpowiedniej ilości próbek / minutę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to napisałem ostatnio dla własnych potrzeb kawałek temploggera, który wygląda tak:

 

http://54.191.146.180/templogger

 

Można tam sobie logować dowolne czujniki, w planach mam zrobienie tego porządnie bo to tylko prototyp żeby mieć efekt w postaci wykresu 2 temperatur (lodówka i piwo). Jeżeli wolisz pobawić się elektroniką to spokojnie możesz korzystać z tej strony do zapisu jakichś testowych odczytów, daj znać to napiszę jak logować dane (można też wrzucać odpowiednio spreparowany CSV gdyby ktoś nie miał dostępu do sieci i wolał logować na kartę SD).

 

Ja po jednej próbie logowania co sekundę i monicie od Amazona że zawalam logi (nie wyłączyłem logowania i każdy request dwa razy na sekundę się logowął) zmnieszyłem częstotliwość do minutwej, a samo urządzenie liczy sobie średnią z odpowiedniej ilości próbek / minutę.

 

Fajna rzecz, chciałbym żeby tak to wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to napisałem ostatnio dla własnych potrzeb kawałek temploggera, który wygląda tak:

 

http://54.191.146.180/templogger

 

Można tam sobie logować dowolne czujniki, w planach mam zrobienie tego porządnie bo to tylko prototyp żeby mieć efekt w postaci wykresu 2 temperatur (lodówka i piwo). Jeżeli wolisz pobawić się elektroniką to spokojnie możesz korzystać z tej strony do zapisu jakichś testowych odczytów, daj znać to napiszę jak logować dane (można też wrzucać odpowiednio spreparowany CSV gdyby ktoś nie miał dostępu do sieci i wolał logować na kartę SD).

 

Ja po jednej próbie logowania co sekundę i monicie od Amazona że zawalam logi (nie wyłączyłem logowania i każdy request dwa razy na sekundę się logowął) zmnieszyłem częstotliwość do minutwej, a samo urządzenie liczy sobie średnią z odpowiedniej ilości próbek / minutę.

 

Vald, nie wiem czy dobrze to zrozumiałem - urządzenie z 2 czujnikami na bieżąco monitoruje temperaturę i raz na minutę wysyła pakiet danych na zewnątrz i te dane są obrabiane przez skrypt i udostępniane w tej postaci na stronie www ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanów się nad kosztami sprzętu i opłacalnością - taki termometr ok. 100 kosztuje

co innego, gdybyś dodał możliwość sterowania...

 

Termometr kosztuje chyba 9PLN, zdecydowanie więcej kosztuje samo Raspberry.

 

Jeżeli chodzi o sterowanie temperaturą, to jest projekt BrewPi.com, który świetnie działa (z dyskusji na jego temat zrodził mi się ten pomysł). To będzie uboższa wersja, ale tańsza i moja.

 

Co do opłacalności, to w hobby nie chodzi chyba o to, żeby było opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi zależy na czymś prostym typu tego, co ma Vald czyli podłączenie 2 sond - lodówka+fermentor. Chce żeby mi to logowało i "wypluwało" logi na zewnątrz żebym miał do nich wgląd i mógł po całym procesie stworzyć sobie wykres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytuł ma oznaczać PIwo.

Jeśli czujesz że musisz takie rzeczy tłumaczyć to znaczy że źle dobrałeś adresatów.

 

A co do samego tematu - zastanawiałem się ostatnio czy pomiar przewodzenia prądu nie dałby jakiś zgrubnych informacji na temat gęstości brzeczki. Problemem jest fakt, że to nie jest czysty roztwór wodny cukru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem, poszukałem i wychodzi na to, że uda się z Raspberry zrobić zarówno logger do temperatury jak i sterownik, może nawet uda się wykorzystać oprogramowanie z BrewPi.com, w efekcie dostaniemy o wiele tańszy zestaw. Pominę koszty Raspberry, bo można kupić używane, nie każdy chce WiFi itp, ale dodatkowe elementy kosztują razem 38,44PLN. (dwa czujniki temperatury, rezystor i moduł przekaźnikowy do prądu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki. Pi to na tyle fajne urządzonko, że nie mogłem sobie odmówić kupna drugiego :D

szkoda, że lcdki są nieopłacalnie drogie... znaczy nie są drogie, ale ich funkcjonalność w dobie internetu przy takich projektach wygląda nieporównywalnie słabo, zwłaszcza w stosunku do ceny. Fajnie by wyglądało z wyświetlaczem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vald, nie wiem czy dobrze to zrozumiałem - urządzenie z 2 czujnikami na bieżąco monitoruje temperaturę i raz na minutę wysyła pakiet danych na zewnątrz i te dane są obrabiane przez skrypt i udostępniane w tej postaci na stronie www ?

 

Dokładnie tak

Edytowane przez vald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to na Pi , Arduino czy na jeszcze czymś innym? (Tzn kolekcja danych z czujników.)

 

W moim przypadku urządzeniem logującym jest Arduino, ale nie ma to znaczenia dla samej aplikacji skąd są dane. To po prostu nazwa czujnika + temperatura. Tutaj jeszcze nazwa czujnika zawiera identyfikator konkretnego układu DS18B20, żebym wiedział który jest który ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co w tej chwili mnie dręczy, to pytanie jak dokładne statystyki są potrzebne. Nie ma problemu, aby pobierać wskazanie temperatury nawet kilka razy na sekundę, ale to trochę bez sensu. Czy wystarczy mieć informacje zebrane co 15 minut w zakresie 7 dni, co godzinę w zakresie miesiąca i co dzień w pozostałych przypadkach (uśredniając), czy może istotniejsza dla maniaków statystyk byłaby możliwość przejrzenia jak najdokładniejszych zapisów w dowolnym zakresie?

 

nie ma to znaczenia - baza rrd przyjmie wszystko i sama to uśredni w funkcji czasu - wystarczy, że zasilasz ją danymi

co ile ma pobierać ustal w pliku konf. parametr i każdy sobie sam dopasuje

na linuxie już masz wszystko porobione w zasadzie (parametr "jak_czesto=1m" spowoduje, że skrypt w cron-ie będzie wywoływany co minutę) - pobierze daną z czujnika wrzuci do rrd -> collectd -> facette i masz wykresy (load nawet nie podskoczy)

w scenariuszu zabbix/nagios możesz na chudziaku (raspberrypi) mieć czujkę (czyta z sondy) a serwer z frontendem na innej zdalnej maszynie - chociaż pewnie rasberry też pociągnie serwer (wtedy lokalnie) ale to jest mysql/posgres + daemon to już może obciążyć

 

ja tu widzę potencjalnie takie kawałki kodu:

- sonda - czyta z czujnika i wyrzuca na stdout

- "program" - czyta plik konf usera - zmienia crona, ustawia inne zabawki wg parametrów usera

- skrypt crona - czyta sondę, wrzuca do rrd

 

w scenariuszu "zabbix" wystarczy sama sonda - resztę ustawia się na czujce zabbix (jak często i skąd), wykresy agregację danych w czasie to już klikanie przez frontend zabbixa

 

reszta dzieje się sama

Edytowane przez cml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacyjnie:

 

- Mam już Rapsberry Pi

- Mam schematy podłączeń wszystkiego

- Mam pomysł jak to podpiąć pod oprogramowanie BrewPi, żeby używać go bez modyfikacji

- Mam nawet sterownik do lodówki, bo postanowiłem, że albo porządnie, albo wcale

- Nie mam czasu w weekend, więc dopiero za tydzień usiądę, aby to wszystko zebrać do kupy.

 

Gdyby ktoś był zainteresowany budową adekwatnego sytemu, to podaję linki do sklepu:

Czujnik temperatury x2 - http://electropark.p...1003073006.html

Raspberry Pi - http://electropark.p...1002576003.html

(ja wziąłem model B+, ale jest też tańszy A+ - http://electropark.p...el-a-256mb.html - z tego co wiem ma mniej portów USB, a sam używałem jednocześnie 4 (przy konfiguracji, klawiatura, myszka, pendrive i karta wifi)

Rezystor - http://electropark.p...1000379002.html

Moduł przekaźnika - http://electropark.p...1003048004.html (czyli zasadniczo włącznik/wyłącznik grzania/lodówki).

Przewody męsko-męskie - http://electropark.p...1003053008.html (bo po co lutować?)

 

Nic więcej nie mam, a powinno to wystarczyć do budowy sterownika temperatury do lodówki, sterowanego offline, biorącego pod uwagę bezwładność brzeczki i rysującego wykresy. W tej chwili nie będzie mierzył gęstości (czekam, aż ktoś to opatentuje) i nie będzie miał wyświetlacza LCD (sam moduł LCD kosztuje sporo).

Edytowane przez arkadiuszm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Aktualizacja.

 

Niestety robiąc zamówienie w sklepie z elektroniką miałem zaćmienie umysłu i zamiast rezystorów 4.7kOhm zamówiłem 4.7Ohm, nie udało mi się więc złożyć wszystkiego wtedy, kiedy miałem czas, później byłem chory, święta... W sobotę ostatnią jednak wyrwałem się z domu, tuż przed 14 wpadłem do sklepu i kupiłem 2 rezystory za całe 20gr.

 

Polutowałem wszystko jak trzeba, bardzo prosta sprawa (wrzucę zdjęcia później, jeżeli kogoś ciekawi) i podpiąłem czujki temperatury do Raspberry, działają i wskazują temperaturę.

 

Zamiast pisać własne oprogramowanie i próbować zawstydzić BrewPi, znalazłem projekt o wdzięcznej nazwie kriek (https://github.com/jsproull/kriek), który ma służyć nie tylko do zbierania odczytów z termometrów, ale też pozwala na sterowanie lodówką, czy też procesem warzenia. Oczywiście staram się nie być darmozjadem i łatam błędy w tym programie, tak aby wszystko działało.

 

Jeżeli ktoś chce popatrzeć na działający projekt to zapraszam do wysłania wiadomości, bo nie chcę upubliczniać haseł tutaj.

 

Niedługo (mam nadzieję) podepnę do tego jeszcze przekaźnik, aby mógł sterować lodówką i grzałką, a nie tylko rysować wykres temperatur.

 

Gdy już miałem wszystkie części, to złożenie całości zajęło jakieś 10 minut + około 2h na postawienie i konfigurację linux-a na raspberry pi, ale to już nie do przeskoczenia chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.