Skocz do zawartości

[Docent] Debiut miesiąca – październik 2014


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Październik przyniósł nam rekord – 55 nowych piw! Ktoś to w ogóle jeszcze ogarnia? Bo ja na początku listopada miałem jeszcze całkiem pokaźną listę piw oczekujących na ocenę. Zgodnie z moimi przewidywaniami, na tę zastraszającą liczbę nowości niewątpliwie miała wpływ pierwsza edycja Warszawskiego Festiwalu Piwa. Oprócz tego jak co miesiąc liczbę premier podbija nowy browar restauracyjny, którym w październiku jest Brofaktura z Siedlec. Wydawało się, że ten piękny jesienny miesiąc zdecydowanie będzie należał do gracza, który już od nowego roku zacznie warzyć w swym nowiutkim browarze. A tymczasem rzutem na taśmę tytuł przypadł pierwszemu z nowej linii piw. Jest ono efektem współpracy dwóch znaczących podmiotów na rzemieślniczej scenie. Oto piwo, które zdobyło tytuł Debiutu miesiąca w październiku!

Pracownia Piwa/Szał Piw (Wąsosz) – 1

1

Piwo w stylu Saison, 15° Blg, 6,7% alk, 25 IBU. Szczerze mówiąc, pierwsze podejście do tego piwa nie należało do zbytnio udanych. Wersja beczkowa była dla mnie zbyt słodka i o zbyt nikłej dawce charakterystycznej saisonowej pikantności. Postanowiłem jednak dać szansę wersji butelkowej bo to jednak styl, który wielce sobie cenię, a który rzadko pojawia się w wykonaniu naszych rodzimych piwowarów. No i przeżyłem oczarowanie. Słodkość zniknęła, a ton nadawała bardzo wyrazista przyprawowo-pieprzowa pikantność, której tak bardzo mi brakowało w wersji lanej. Piwowarzy nie są pewni, czy będą powtarzać piwa z tej linii, ale dla „jedynki” mówię zdecydowane TAK!

Pełna ocena piwa na browar.biz dotyczy wersji beczkowej, tutaj są wrażenia z wersji butelkowej.

A kto zgarnął praktycznie całą pulę wyróżnień w październiku? Podstołeczny Artezan solidnie przygotował się do zaszczytu bycia „browarem-gospodarzem” na Warszawskim Festiwalu Piwa i wprowadził tu trzy swoje piwa, choć tak naprawdę i dwa pozostałe spokojnie mogłyby się tu załapać. Trudno, klęska urodzaju. Stawkę uzupełnił kolejny saison, mam nadzieję, że ten styl będzie pojawiać się w ofercie rzemieślników coraz częściej!

      Artezan – IPA (CZ-NZ)                            Artezan – Preparat

IPA_CZNZ             Preparat

             Ocena piwa                                                      Ocena piwa

Artezan – Coffee Wołga

CoffeeWolgaOcena piwa

Olimp (Wąsosz) – Eris

ErisOcena piwa

Rekord 55 premier padł, a tymczasem listopad zapowiada się również ciekawie. Blisko 20 premier jest już zapowiedzianych na Poznańskie Targi Piwne. Słuchajcie, ja naprawdę potrzebuję asystenki ;)

Pozostałe premiery października 2014:

AleBrowar (Gościszewo) – Hop Sasa Wet Hop, John Sour

AleBrowar/Nøgne – Chmiel Iunga IPA

Artezan – Petrolio, IPA Tour – Czarne IPA

Bazyliszek (Pivovaria) – Dupek Żołędny, Gruba Kaśka, Whisky Wooden Ale

Bednary – Kakarotto vs Wet Hop, Witmistrz

Birbant (Zarzecze) – E.S.B.

Brofaktura – Kupieckie, Rozkoszne, Szumne

Brovarnia – Pumpkin Ale

Browar na Jurze – Free Style Ale

Browarnia Sobótka Górka – Piwo Sobótka Górka 16

Chmielogród (Piwna) – Pyskaty Troll

Doctor Brew (Bartek) – Summer Ale, Molly IPA

Dziedzice – AIPA

Faktoria (Zodiak) – Smoked Stout, Winchester IIPA

Gościszewo – Darz Bór, Lager Sybilla

Grodzka 15 – Dubeltowe

Gzub (Brasserie de Bastogne) – Dwudzik

Jabłonowo – Dubel

Jan Olbracht Browar Staromiejski – Saison

Ninkasi (Bierfabrik) – Black Witch

Ninkasi (Kowal) – N°8.C Extra Special Bitter

Olimp (Zodiak) – Hades Gone Wild, Nyks

Olimp (Wąsosz) – Charon

Perun (Wąsosz) – Noc Kupały, Sabat Czarownic

Podgórz – RIS

Pracownia Piwa – Huta ’54

Raduga (Witnica) – Nosferatu

Solipiwko (Zarzecze)  – Sweet Nygus

Spirifer (Trzy Korony) – 303

Spirifer (Vyškov) – Vuelta

Stary Browar Rzeszowski – AIPA

Trzech Kumpli (Z&Z Wojkówka) – Simple Mosaic

Twigg – Anzus

Ursa Maior – Wataha

Widawa – West Coast IPA, Oxymoron, Conrad

Wrężel (Zarzecze) – Jasne Pszeniczne

b.gif?host=polskieminibrowary.pl&blog=14

Wyświetl pełny artykuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.