Skocz do zawartości

Pierwsze zacieranie - pierwsze dylematy


Venon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich piwowarów!

 

Jestem początkującym w temacie produkcji piw domowych, aczkolwiek mam już za sobą warki z brewkitów. Pomyślałem zatem, że to najwyższa pora podjąć rękawicę i zmierzyć się z całym procesem. Zastanawiałem się długo w jakie piwo mógłbym uderzyć i pomyślałem, że spróbowałbym uwarzyć coś na kształt Warki Strong - bursztynowego, słodkiego piwa o lekko podwyższonym % na bazie polskich surowców (z grubsza bym to tak ujął). Zacząłem od lektury, filmów i forum, po czym spróbowałem swoich sił by stworzyć zarys tego co chciałbym uwarzyć. Mój zamysł jest na pozyskanie ok 20 piwa ze startowym BLG~16.

 

Do tego wykorzystałbym:

-jasny słód pilznejski 5kg

- słod karmelowy (nie wiem czy 150 EBC będzie odpowiedni) - 1kg

 

Zacieranie:

- 45-50 min 68 stopni do negatywnej próby jodowej

- 15 min słod karmelowy na 72 stopnie

 

Chmielenie:

45 minut 30 gram marynki

15 minut 20 gram lubelskiego

 

Drożdże -?? Raczej górnej fermentacji bo nie mam warunków, a w piwnicy teraz panuje złota jesień.

 

Bardzo proszę o konstruktywną krytykę, jak wspominałem nie mam żadnego doświadczenia jedynie luźne przemyślenia więc bardzo bym docenił wypowiedzi doświadczonych piwowarów gdzie popełniłem błąd, lub gdzie mogę zrobić coś lepiej.

 

Z góry bardzo dziękuje za pomoc.

Edytowane przez Venon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje pójść do sklepu po Warkę Strong. To tak tytułem wstępu:)

A poważnie to poczytaj receptury innych piwowarów na forum. Morze inspiracji i przykładów. Po co warzyć bezsmakowe piwo dostępne w sklepie. Oczywiście abstrahując od tego ze WS to lager, którego raczej ma początek nie uwarzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro coś w stylu Warki Strong to pewnie lager czyli musisz sobie odpowiedzieć czy masz to gdzie trzymać, wymagana temperatura dla prawdziwego lagera (tj dla drożdży lagerowych) to 8-14 stopni temp fermentacji. Kolega powyżej też ma trochę racji co do robienia piwa dostępnego w sklepach za niewygórowaną cenę. Może jakby do tego zamiast pilzneńskiego dać słód Pale Ale i tak z 0,3kg karmelowego nie zmieniając chmielenia wyszło by z tego takie lżejsze Pale Ale. Do tego drożdże US-05. Ale jeżeli masz warunki to próbuj z lagerem.

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według moich upodobań. Jak mogę decydować się przygotować ~ 40 butelek piwa nie mając o nim pojęcia, nie wiedząc jak smakuje i czy mi się spodoba czy też nie... Co w tym złego, że chciałbym spróbować uwarzyć piwo takie które mi smakuje? A jeżeli powiedziałbym, że chcę uwarzyć coś w w stylu Nagłego ataku chmielu czy też Pyskatego Trola to byłoby już ok? Nie dajmy się zwariować, poza tym chciałem wnieść tutaj coś od siebie, przy czym jak najwięcej się nauczyć. Oczywiście mógłbym zamówić jeden z zestawów, zrobić wszystko wg. otrzymanej listy i nie kojarzyć co robię i dla czego to robię. Jako, że dopiero zaczynam przygodę chciałem się zagłębić w temat ale widzę, że jest to szeroko potępiane bo przecież mogę iść do pierwszego lepszego sklepu i kupić sobie puszkę...

Edytowane przez Venon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło o to, że to źle, że chcesz zrobić takie piwo jakie znasz. Są piwa, które na rynku trudno uświadczyć, a które się robi żeby spróbować. Skoro zaczynasz zabawę z piwowarstwem może warto by było "zaszaleć" i zrobić coś nowego? Jest wiele piw, które można zrobić, które można odkryć głównie dzięki własnej zabawie, czytaj warzeniu piwa. Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć, ze zanim zacząłem warzyć nie piłem żadnego piwa wędzonego, a moje pierwsze zacierane to był grodzisz, podobnie było z drugim piwem, którym był stout, gdzie każdy kogo znałem mówił, że to niedobre i niepijalne a ja się zakochałem w tym stylu od pierwszego łyka, dlatego koledzy wyżej w tym ja chcieliśmy Ci jakoś pomóc nie wiem "przełamać się" i naprowadzić na jakąś "rewolucję" w swoim życiu takie już z nas rewolucyjne łby. Nie napisałem, że Twoja receptura jest zła po prostu lager to dość trudne piwo jak na początek zabawy jeszcze się okaże, że nie wyjdzie takie jakie chciałeś i będziesz obwiniał siebie, nas nie daj Boże zrezygnujesz z tej zabawy jaką jest warzenia piwa. Nie namawiam Cię na warzenie IPA PIPA czy innego sripa bo to nie każdemu musi smakować. Wejdź na wiki tutaj, przeczytaj jakie są style, może akurat trafisz na coś co w zamyśle opisowym wpadnie w Twój gust i to sobie uwarzysz. Myślę, też że moja receptura jest "spoko" nie zmianiaj nic, użyj drożdży US-05 czy S-04 i będzie to piwo "Smaczne piwo Venona" jeżeli takowe wyjdzie.

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w stylu Nagłego ataku chmielu

Genialne :okey: Absolutnie nikt nie potępia nikogo za nic. Ale poszerzaj horyzonty. Lekkie Pale Ale jak kolega wyżej polecił może Ci styknąć. Poszukaj opisów stylów i znajdź coś dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, że chcemy ci tu krzywdę zrobić. Po prostu koncernowe lagery są:

- tanie

- dostępne

- dość trudne do zrobienia dla początkującego.

Dlatego klonowanie takiego piwa na początek przygody z piwowarstwem może nie być najlepszym pomysłem.

 

Jeśli nie chcesz robić w ciemno piwa w stylu który może ci nie smakować, to kup sobie z 5 piw w różnych stylach i będziesz miał jakieś pojęcie. Sklepów z piwem nie brakuje, jeśli nie masz żadnego w okolicy to możesz zamówić w sklepie internetowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz uzyskać bursztynową barwę to zmień słód karmelowy 150 na 30. Przy takiej ilości karmelowego 150 piwo wyjdzie raczej brązowe.

 

Zacieraj wszystkie słody od początki przez co najmniej 1h. Temperatura zacierania jest w porządku.

 

Marynkę wrzuć na 60 minut.

 

Drożdże US-05 dadzą czysty profil.

 

I obowiązkowo podziel się wrażeniami z degustacji piwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło o to, że to źle, że chcesz zrobić takie piwo jakie znasz...

Wybacz ale po pierwszych komentarzach pod moim postem odniosłem takie wrażenie. Poza tym prawdopodobieństwo, że piwo kótre próbowałbym uwarzyć byłoby odzwierciedleniem WS pewnie jest zbliżone do 0 ;) Na pewno macie trochę racji by uważyć piwo z gotowego zestawu i na pewno to zrobię, teraz lub przy następnych warkach :okey: Póki co muszę doposarzyć się w dodatkowy sprzęt i brać się do roboty...

Dzieki wszystkim za podpowiedzi odnoście skladników, zacierania i drożdży.

PS. Konus, Dry Stout też jest moim ulubionym piwem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Konus, Dry Stout też jest moim ulubionym piwem :D

Dopisz w profilu skąd jesteś może jakiś browarnik domowy mieszka obok Ciebie i byłby w stanie Ci pomóc. A jak mieszkasz blisko to polecam się na spróbowanie tego co uwarzysz :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie bedzie warka strong bo bedziesz je refermentowal, nie bedziesz jej pasteryzowal i filtrowal, chcesz uzyc drozdzy gornej fermentacji, chmieli pewnie tez uzyjesz innych, rozne temperatury zacierania, dlugosc przerw i nie bedziesz go lagerowal w niskich temperaturach. Wiec to bedzie piwo moze w zasypie podobne ale smak i aromat rozny. Smialo rob i napisz jak wyszlo - to jest craft, piwowarstwo domowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.