Jump to content
Faszysta Rasista Homofob

Stare młóto jako złoże filtracyjne

Recommended Posts

Stosował ktoś coś takiego? Chcę zrobić piwo wyłącznie ze słodu pszenicznego i żeby nie mieć problemów z filtracją, przed filtracją dorzucę ze 2 kg starego młóta, które wcześniej kilka razy przeleję gorącą wodą, a potem wysuszę.

Problem może być taki, że niewiadomi jak przebiegnie suszenie - żeby Ci się jakaś pleśń nie zalęgła, a wiem z doświadczenia, że jak zostawiłem do wyschnięcia młóto, bo chciałem zabrać na ryby, to gdzieś musiało mi nie doschnąć dobrze i rozwinęła się ładna i śmierdząca pleśń.

Ponadto, jeśli w starym młócie nie będzie co wypłukiwać, to wypłukasz piękne taniny.

Poszukaj lepiej gdzieś łuski i nie kombinuj.

Nie ma czegoś takiego jak problemy z filtracją 100% słodu pszenicznego. To jest mit.

Jak ktoś ma z tym problemy to równie dobrze może mieć problemy z 100% pilzneńskiego.

To dorzuć łuski owsianej. Ja bym się bał wypłukiwać taniny ze starego młóta. A co do filtracji słodu pszenicznego - regularnie robię pszenicę z 70% słodu pszenicznego i filtruje się ok, raz robiłem grodziskie 100% pszenicznego i też nie było jakoś super ciężko.

Ja bym raczej szukał łuski jęczmiennej lub ryżowej.

Z młótem to wg mnie ryzyko i dość dużo roboty z suszeniem, a jestem leń ;)

Ponadto, jeśli w starym młócie nie będzie co wypłukiwać, to wypłukasz piękne taniny.

Poszukaj lepiej gdzieś łuski i nie kombinuj.

Ten problem akurat nie wystąpi. Wypłukiwanie z łuski garbników występuje wtedy, gdy wody wysłodkowe maja nieodpowiednie (za wysokie) pH. Nie ma znaczenie, czy młóto jest świeże czy stare (ale niezepsute). Myślę, że zamiast suszenia można by spróbować zamrozić młóto.

Ja bym raczej szukał łuski jęczmiennej lub ryżowej.

To dorzuć łuski owsianej.

albo gryczanej ,chyba najłatwiej dostępna ,smaku i koloru nie zmienia

@jake może to problem zbyt drobnego srutowania a nie zasypu. Przerobilem 3 piwa z dużym zasypem pszenicznym

12kg z około 70% pszenicy

5kg z około 70% pszenicy

12kg z 100% pszenicy

Później robilem 5.5kg z 20% pszenicy i 20% żyta.

Za każdym razem filtracja bez istotnych problemów.

Wczoraj zasypu było 14 kilo i około 15% zyta - najgorsza filtracja jak dotąd.

Wina najpewniej w tym ze srutowanie było zbyt drobne.

A w każdym z tych piw jaką robiłeś przerwę beta-glukanową?

Co do suszenia młóta - w środku lata na prześcieradle bez problemów wysuszyłem 8kg na słońcu, no ale to i gorąco i sucho i przewiewnie było...

Jake, pszenicę kilka razy przerabiałem. Nie ma problemu na rurce. Pamiętam pierwszy zasyp pszeniczny i dla ułatwienia położyłem trochę słomy ~3cm na sraczwężyku, piwo było ok. Potem nie stosowałem bo zrobiłem rurkę a obecnie na walcowym śrutowniku wszystko na drobno śrutuję.

@jaras: tylko w tym z żytem i pszenicą była takowa przerwa około 5-7 minut

Edited by FurioSan

Jake, pszenicę kilka razy przerabiałem. Nie ma problemu na rurce. Pamiętam pierwszy zasyp pszeniczny i dla ułatwienia położyłem trochę słomy ~3cm na sraczwężyku, piwo było ok. Potem nie stosowałem bo zrobiłem rurkę a obecnie na walcowym śrutowniku wszystko na drobno śrutuję.

Ja mam filtrator z oplotu i niestety zatyka się pszenicą.

@jaras: tylko w tym z żytem i pszenicą była takowa przerwa około 5-7 minut

no to już wiesz czemu w ostatnim był taki dramat.

filtrator z oplotu i niestety zatyka się pszenicą

na początku miałem takie problemy.U mnie pomogło bardzo wolne filtrowanie. Myślę, że to też kwestia łatwiejszego zbijania się młóta z dużym udziałem pszenicy.

Ja tam zawsze (3 razy się zdarzyło ;] ) przy życie albo pszenicy sypię dwie, trzy garści łuski gryczanej i gitara. Można bez problemu dostać na alledrogo.