Skocz do zawartości

Fermentator stożkowy


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy temu...

Dawno nic nie było w temacie. Więc go ciut ruszę. Fermentatory stożkowe już mam. Jeden bez płaszcza, a dwa z płaszczem i w izolacji. Całkowita pojemnośc to 105l. Te dwa ostatnie mają być chłodzone lub grzane w zależności od sytuacji i temperatury. Jako elementy chłodząco grzejące zastosuję moduły Peltiera. Pomimo, że pisałem na forum, że energetycznie to kiepsko wygląda. Funkcjonalnie za to powinno być jak najbardziej w porządku. Po podłączeniu prądu w jednym kierunku moduły grzeją, a po podłączeniu na odwrót chłodzą. Mechanicznie więc nic nie trzeba zmieniać, a tylko sprawnie odbierać ciepło lub chłód.

Ale mam pewien pomysł. Otóż fermentatory mam zakończone na dole zaworem klapowym DN50. Typowa spożywka. Zawór ze śrubunkami DN50. Do dolnego śrubunka chcę przykręcić zbiornik o pojemności np. 2l. Całość zdezynfekowana. Zawór otwarty. Fermentator zalany brzeczką i zadane drożdże. Pomysł jest taki: W trakcie fermentacji drożdze powinny osiadać w tym zbiorniku na dole. Po ustaniu fermenatcji burzliwej chcę zamknąć zawór i odłączyć zbiornik z gęstwą. Zawartość fermenatora prostym sposobem pozostanie na cichej bez gęstwy. Wszystko sterylne więc w moim mniemaniu powinno się udać.

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osady zimne spuściłem dość gładko. Ale bedę drążył temat dalej.. Nie sądzę, aby udało się całą gęstwę (albo w ogóle cokolwiek) spuścić nawet przez tak duży zawór. Zaklei się dolna część stożka i już. Jak spuszczałem osady zimne to już miałem przedsmak tego - zaczekałem jakieś 24h bo musiałem ze względu na temperaturę. Pomysł ze zbiornikiem jest taki, że zawartość cały czas pracuje i drożdze osiadając na stożku powoli zsuwają się właśnie do zbiornika powoli go wypełniając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno 100% nie uda się w ten sposób wyłapać, ale powinno spłynąć wszystko co najgorsze, a fermentacja cicha będzie w znacznie lepszych warunkach prowadzona. Z ostatniej warki powoli aktywność zamiera. Na razie pozostawiam bez spuszczania gęstwy. Próbę zrobię czy się uda, ale generalnie pozostanie z gęstwą. A przegląd stożka co tam jest oczywiście zrobię. Postaram się zrobić zdjęcia ku potomności... ;)

 

A zbiornik przygotuję na następna warkę. Podpowiedzicei mi tylko jakiej pojemności powinien być jeśli będzie 75l brzeczki?

Edytowane przez henry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta metoda przypomina mi trochę ten system "kapsli z Australii z systemem "piwo bez drożdży" /nie mogę teraz za bardzo grzebać we forum żeby znaleźć/. Wydaje mi się z własnego doświadczenia że to ma sens bo ja u siebie nie zauważyłem osadzania drożdży na ściankach. Stopień nachylenia mojego stożka w fermentatorze pozwala na żeby ściągnąć gęstwę w dwóch partiach 2x 2l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2" czyli moje DN50. 4 l przy 70 l całkowitej pojemności czyli wlewasz ok 40 l brzeczki czy tak?

Ja zalałem 71l teraz, ale z 1l odpadło osadów zimnych. Czyli jak zrobię taki 5l zbiornik to na początek powinno być dobrze.

 

Zawór klapowy lepiej się myje :).

Edytowane przez henry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolnego zaworu u siebie używam jedynie do pobierania drożdży. Zawory mam fi 40mm, jak byś chciał robić obciąg drożdży to może 3-5% zejdzie max.

http://picasaweb.google.com/rafal.wesoly/Browar#5125924890934023746

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to aby drożdże obciągać, ale aby one samoczynnie spłynęły w trakcie fermentacji przy otwartym dolnym zaworze. Wydaje mi się, że powinny spłynąć po stożku do najniższego punktu. W zwykłym fermenatorze osiadają na dnie i dość mocno przylegają. Po otwarciu zaworu coś by pewnie i zeszło, ale to nie o to mi chodzi. Wygląda, że u nas nikt takiego eksperymentu nie robił.. no to może będę pierwszy. Ryzykuję trochę roboty i materiału. A nic nie powinienem popsuć... co najwyżej te kilka litrów piwka będzie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolnego zaworu u siebie używam jedynie do pobierania drożdży. Zawory mam fi 40mm, jak byś chciał robić obciąg drożdży to może 3-5% zejdzie max.

http://picasaweb.google.com/rafal.wesoly/Browar#5125924890934023746

Jak patrzę na Twój browar...

Chylę czoła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta metoda przypomina mi trochę ten system "kapsli z Australii z systemem "piwo bez drożdży" /nie mogę teraz za bardzo grzebać we forum żeby znaleźć/.

znalazłem

http://www.piwo.org/forum/p43886-11-03-2010-21-35-08.html#p43886

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To zależy od kilku czynników, w szczególności od temperatury brzeczki i zadanych drożdży.

Czasem jest tam że używając plastikowego wiaderka tanka 30 litrowego ( a mając brzeczkę 20l) drożdże mimo tego wychodzą na spacer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak jak obiecałem zrobiłem test ze zbiornikiem-osadnikiem do fermentatora stożkowego. Na razie to pierwsza część testu. Do osadnika przykręconego na dole stożka złapałem osady zimne. Tak mniej więcej z 70l brzeczki było trochę więcej jak pół litra błota. Zbiornik ma o ile dobrze pamiętam 2,5l całkowitej pojemności. A więc zmarnowałem 2l brzeczki. Można było się bawić w odlanie czystego.. ale wolałem nie ryzykować głupiej infekcji.. po prostu na tę cześć procesu trzeba mniejszy zbiornik i już np. 1l i będzie git. Poniżej link do zdjęcia jak wygląda przykręcony osadnik do fermentatora. Jest w galerii. Po burzliwej test z gęstwą i kolejna relacja. Na razie rokuje dobrze.

 

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż nie doczytałem informacji o proporcjach osadów. Może ich nie było na forum, a może nie znalazłem. Osady gorące nie zmierzone bo od razu poszły z warzelnego w kanał. Ale tak na pańskie oko było ze 3l czyli by pasowało do otrzymanej ilości osadów zimnych.

Osadnik po wypłukaniu i wydezynfekowaniu podłączyłem ponownie do fermentatora. Teraz czeka na gęstwę bo to jego główne zadanie. Ale na razie jest dwu funkcyjny. A ile powinno wyjść gęstwy? Nastawiony Pils 13Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nadwyżkę do 2,5l spije się bez nagazowania... oczywiście w celach testowych. Wygląda na to, że do lagerów zbiornik jest za duży, a do górniaków za mały, ale mam jeszcze jeden.. o litr większy i ten powinien być w sam raz.. warki powinny wychodzić ciut większe. Teraz to ciągle testy sprzętu.. takie tam problemy techniczne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.