Skocz do zawartości

Fermentator stożkowy


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

Coder nadal nie odpowiedziałeś na moje pytanie:
Jakie znaczenie ma stosunek wysokości do szerokości?

Tak jak pisał Stasiek' date=' kwestia mniejszej wysokości dla danej objętości[/quote']

Tak jak odpisałam Staśkowi dla mnie to jakaś pokrętna logika.

Z tą wiedzą tajemną dotyczącą kształtów fermentorów to też bym nie przesadzała. Są dość dobre opracowania na ten temat, oczywiście traktujące o tankach o pojemności kilku tysięcy hl i moim zdaniem tam ma to znaczenie. W naszej skali produkcji niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

W fermentorze stożkowym jest jeszcze jeden problem. A nawet PROBLEM: mycie. Porównaj mycie i dezynfekcję dwóch wiaderek, a pucowanie fermentora stożkowego, z wykręcaniem i wygotowywaniem kraników itd.

Myslę że użycie karchera i mocnej zasady rozwiązuje problem mycia. A dezynfekcja piro. I żadnego wykręcania kraników. MOże Wesoły by się wypowiedział, ale nie sądzę żeby bardzo zadziwiał przy swoich tankach.

Podobnie jak Ty, zalewam dół tanka roztworem NaOh. Zawory również przemywam, tak aby w sakiewkach był roztwór.

W tym stanie tank oczekuje do kolejnej warki. Raz w sezonie warto usunąć osady twarde roztworem kwasu solnego.

Jak już kilka razy pisałem, nawet w małym tanku o pojemności około 100l zachodzi zjawisko cyrkulacji, niezależnie czy fermentujemy pilsa przy 8°C, czy pszenicę przy 18°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że nie ma o co kopi kruszyć w tak małej skali jak nasze domowe browary subtelne różnice są mało istotne.

Bardziej bym się przejmował zagadnieniem takim jak skuteczność zlewania osadu (gęstwy) bo wiadomo lepkość tej zawiesiny jest wysoka i raczej martwił bym się czy aby na pewno wszystko ze ścianek spłynęło. I tu następny problem to mycie bo raczej zarysowanie ścianek stożka jet nie pożądane więc raczej bym stosował myjkę ciśnieniową.

 

Jednak bez spróbowania uwarzenia czegokolwiek samemu w takim fermentatorze to raczej dyskusja czysto teoretyczna

Edytowane przez szamankfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena 1100 już jest zupełnie niefajna

 

lubię wyzwania i mogę taki fermentator z kega spróbować wykonać

 

dajcie mi kilka dni na poszukanie odpowiedniego kega 50l

to znaczy za realną cenę, sprawdzałem allegro na razie wszystko pod 150 bez wysyłki a to trochę za dużo

 

... chyba że macie jakieś inne źródło które możecie polecić

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
za 500 zł to można kupić 3 kegi, a jak sie kupi te w gumie to jeszcze będzie taniej.

zlaneźć spawacza, zespawać dwa i fermentator jak złoto a i zawór można wspawać w dziurę po fittingu.

Zgadzam się. Ja pozostaję z powodów dyskutowanych już w tym wątku przy fermentorach typu z BA.

 

Ale czy wszystkie nasze wydatki mają racjonalne uzasadnienie?

Chodzi o to, że ceny spadają i można sobie pomału pozwolić na ten "szpan"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
arkusz KO zakupiony niestety keg będę miał dopiero dopiero na początku grudnia :smilies:

 

znalazłem coś takiego

stożkowy 150L prosto z chin za 700 zł

udało sie doprowadzić projekt do szczęśliwego końca /poślizg straszny ale to prototyp :P /

zdjęcia

w galerii

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?pos=-1822

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.