Skocz do zawartości

Plany na sezon


Kadet666

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że to mój pierwszy post to chciałbym się przywitać z użytkownikami tego zacnego forum. :)

 

Mam parę warek za sobą (dokładnie trzy, w tym dwa całkiem udane stouty, przynajmniej jak na mój i znajomych smak, i jeden nieudany roggen) i postanowiłem w tym sezonie uwarzyć więcej warek. Mianowicie planuje wędzonkę, american amber ale, stout z miodem grycznym oraz RISa + american stout z wysłodzin. I mam kilka pytań, a pierwszym z nich jest pytanie o drożdże - jakich użyć żeby w miarę możliwości pasowały do wszystkich piw (planuję wykorzystać gęstwę)? Z tego co wyczytałem to Wyeast 1098 powinny dać stosunkowo neutralny profil, a suche S-04 trzymałbym w zapasie na wszelki wypadek.

 

Druga sprawa: kolejność pasażowania gęstwy. Myślę żeby zacząć od wędzonki, potem dać do amber ale'a, potem jednocześnie do RIS i poRISowego stoutu, a na koniec ze stoutu do stoutu z miodem. W ostatnim piwie byłaby to czwarta generacja drożdży więc chyba nie powinno być żadnych problemów? Planuję gęstwę przemywać więc żadnych posmaków ze starego do nowego piwa też nie powinna wnieść.

 

I ostatnie pytanie: co myślicie o recepturach? (wszystkie piwa są mierzone na 20 litrów, a słody z Weyermann'a)

 

 

 

1. Wędzonka - piwo ma być głównie wędzone (intensywność wędzonki to sprawa drugorzędna - będzie jej za mało/dużo to skoryguje to przy następnym warzeniu), ale zastanawiam się czy wniesione przez Caraamber słodycz oraz karmelowość nie będą się gryźć z wędzonością, a jednocześnie chcę by piwo miało kolor w odcieniach bursztynu.

 

Zasyp:

3 kg słodu wędzonego

1 kg Caraamber

1 kg pale ale

Σ = 5 kg

 

Chmiel:

30 g Iunga

 

Zacieranie:

67 °C - mash in do 13 l wody

64-65 °C - 50 min.

76 °C - mash out i do filtracji

 

Wysładzanie do ok. 23 l brzeczki o blg na poziomie ok. 13°

 

Gotowanie (60 min.):

15 g Iunga - 50 min.

15 g Iunga - 10 min.

 

 

 

2. American amber ale

 

Zasyp:

3 kg pale ale

1 kg Caraamber

1 kg Caraaroma

Σ = 5 kg

 

Chmiel:

45 g Mosaic

 

Zacieranie:

70 °C - mash in do 13 l wody

66-67 °C - 50 min.

76 °C - mash out i do filtracji

 

Wysładzanie do ok. 23 l brzeczki o blg na poziomie ok. 13°

 

Gotowanie (60 min.):

25 g Mosaic - 50 min.

20 g Mosaic - 5 min.

 

 

 

3. RIS + 4. American Stout

 

Zasyp:

5 kg pale ale

5 kg monachijski II

1 kg Caramunich II

1 kg pszeniczny

0,6 kg pszeniczny czekoladowy

0,6 kg Caraaroma

0,6 kg Carafa I

0,6 kg palony jęczmień

Σ = 14,4 kg

 

Chmiel:

70 g Chinook

30 g Simcoe

30 g Mosaic

 

Zacieranie:

68 °C - mash in do 30 l wody (słody jasne: pale ale, monachijski II, Caramunich II, pszeniczny)

62-63 °C - 45-60 min.

wsypanie słodów ciemnych: pszeniczny czekoladowy, Caraaroma, Carafa I, palony jęczmień

podgrzewanie do 76 °C - 15-20 min.

76 °C - mash out i do filtracji

 

Brzeczka przednia idzie na RISa, a wysłodziny na stout.

 

Gotowanie, RIS (70 min.):

20 g Chinook, 20 g Simcoe, 20 g Mosaic - 60 min.

10 g Chinook, 10 g Simcoe, 10 g Mosaic- 10 min.

 

Gotowanie, Stout (60 min.):

25 g Chinook - 50 min.

15 g Chinook - 10 min.

 

 

 

5. Stout z miodem gryczanym

 

Zasyp:

3 kg pale ale

0,4 kg jęczmień palony

0,1 kg Carafa I

Σ = 3,5 kg

 

Chmiel:

30 g Chinook

 

Dodatki:

0,9 l (~ 1,25 kg) miodu gryczanego

 

Zacieranie:

69 °C - mash in do 10 l wody (słód pale ale)

66-67 °C - 50 min.

Wsypać słód Carafa I i jęczmień palony i podgrzać do 72° C

72° C - 10 min.

76° C - mash out i do filtracji

 

Wysładzanie do ok. 22 l brzeczki o blg na poziomie ok. 10°

 

Gotowanie (60 min.):

20 g Chinook - 50 min.

10 g Chinook - 10 min.

0,9 l miodu - 0 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyliczeń wynika ze zasyp wchłonie około 15.5l wody.

Czyli jeśli wysladzasz na raty to do risa zabraknie jakieś 8-9l. W brew pozora to bardzo dobrze. Wysladzanie bardzo poprawia wydajność.

 

Z doświadczenia powiem, ze robiąc mocarza lepiej zrobić zacier gestszy i wysladzac. Ja przez taki błąd mialem 22.5 zamiast 24-26 oraz prawie 30l cienkusza który byl nadspodziewanie mocny (12.5)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o wysładzaniu ciągłym i o ewentualnym dodaniu początkowych wysłodzin do RISa (powiedzmy do 20° Blg choć to zależy jaki ekstrakt uzyskam). I właśnie od początku chciałem zrobić tak jak piszesz - gęsty zacier + wysładzanie. A jako że to mój pierwszy mocarz to nie zależy mi aż tak bardzo na tym by mieć ekstrakt koniecznie 25+. W pełni zadowoli mnie 21-22°. To samo tyczy się objętości - jeśli będę mieć 17 litrów RISa zamiast 20 to też nic wielkiego się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.