Skocz do zawartości

Fermentum Mobile - FM21 Odkrycie sezonu


Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem na nich Saison, Blond Ale, Dubbel, Belgian IPA, teraz siedzą w Belgian Pale Ale.

Piwa wyszły dobre, nie jestem zwolennikiem belgijskich drożdży, chciałem spróbować czegoś nowego. Najlepsza wyszła Belgian IPA(fajna mieszanka belgijskich posmaków i amerykańskiego chmielu).

Zastanawiam się co teraz na nich uwarzyć. Nie chce robić tripla, bo nie pasują mi mocne piwa. Zastawiałem się nad witbierem. Wiem, że to nie do końca odpowiednie drożdże ale coś powinno z tego wyjść.

Ma ktoś jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

3 Dni temu rozpoczęła się fermentacja Saisona 12,6. Używałem drożdży po terminie, ale nawet z niezbyt starannie przygotowanego startera ruszyły w fermentorze po lekkim lagu (ok. 6 godzin). Fermentuję w wyjątkowo wysokich temperaturach 22-25, a brzeczka zatarta była na raczej słodko, więc mam nadzieję, że nie wyjdzie z tego < 0,5 blg

W wyczuwalnych aromatach z naczynia ze starterem dało się wyczuć przyprawy, pieprz, koper, (ogórki? :D ), za to na początku fermentacji burzliwej doszła do tego lekka pomarańcza i jakiś anyż. Ciekawa kompozycja, zobaczymy co dalej...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Te drożdże mają bardzo intensywny i specyficzny aromat ale jednocześnie bardzo przyjemny :) Uwarzyłem na nich saison i hoppy saison. Saison od początku był fermentowany w wyższej temp tzn. 22C, finalnie do 25-26C i wyszedł świetny, natomiast hoppy saison zaczynal w 18 i kończył w ok 24C i wyszedł mniej aromatyczny. W obu przypadkach zszedł z 17 i 15 blg do 0,5blg wiec te drożdże są bardzo żarłoczne. W obu przypadkach (różne fiolki) mialem bardzo silną flokulację - już w fermentorze piwa były mega klarowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Użyłem gęstwy z tych drożdży do tripla. Zeszły z 17,4°Blg do 2,0°Blg dając tym samym odfermentowanie na poziomie 89%, przy czym w zasypie było 9,4% sacharozy. Temperatura otoczenia w czasie fermentacji to 22°C.

 

Piwo wysłane na konkurs zostało zdyskwalifikowane za fenolowość, cierpkość, alkoholowość i nuty kwaśno-skórzano-dzikie. Na tym samym sprzęcie nie miałem innych sugestii odnośnie infekcji i myślę, że mógł to być po prostu efekt źle dobranego szczepu, albom kiep i po prostu miałem infekcję. Czy ktoś miał na tych drożdżach nuty skórzane?

 

Niemniej mi piwo smakuje, a fenolowość jest bardzo charakterystyczna. Z pewnością będę jeszcze do nich wracał, ale raczej z niższym ekstraktem.

 

Robiłem też na nich coś w rodzaju rosanke (z tego piwa pobierałem gęstwę do wyżej opisanego). Zeszły z 9,8°Blg do 1,8°Blg, dając 82% odfermentowania bez posiłkowania się sacharozą. To piwo było znacznie bardziej stonowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zrobiłem teraz na tych drożdżach dwa saisony:

1. Saison, z 14 Blg zszedł do 1,5 Blg, zacierany w 64°C, temperatura fermentacji od 18-25°C przez 2 tygodnie, na starterze. Pachnie bardzo bardzo bardzo bananowo i można pomylić z ciemnym weizenem :) Ciemnym bo dałem 8 % monachijskiego o 0,9 % karmelowego 600 na kolor.

2. Saison, z 14,5 Blg zszedł do 1,5 Blg, zacierany w 64°C, temperatura fermentacji od 18-25°C przez 2 tygodnie. Zrobiony na gęstwie po w/w piwie i już nie jest taki bananowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.