Skocz do zawartości

Fermentum Mobile - FM21 Odkrycie sezonu


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo aromatyczny francuski szczep używany do piw w stylu saison.

Szczep polecany do piw w stylach: saison, dubbel, tripel.

 

  • Typ fermentacji: górna
  • Zakres temperatur fermentacji: 18-25°C
  • Stopień odfermentowania: 77-82%
  • Flokulacja: niska
  • Tolerancja alkoholu w piwie: 11% ABV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W moim przypadku saison zadany tymiż drożdżami zszedł z ok. 14,3 do 2,5 Blg.O smaku na razie nie wypowiem się, bo piwo dopiero zlałem na cichą, planuję potrzymać z tydzień i jeśli blg się nie zmieni to powędruje w butle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odfermentowanie mierzone spławikiem w przypadku tripla wyniosło 1,001sg z 1,081sg a więc wychodzi na wytrawnie. Jestem świadom, że rzeczywiste jest nieco mniejsze bo doszedł alkohol lżejszy od wody ale trzeba mieć na uwadze, że mało brakuje, żeby drożdże zżarły wiadro :) Ja tam wolę belgi na wytrawnie, więc mi pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Zadany nimi saison bulgocze już prawie tygodnie :)

Jakie będą efekty - zobaczymy.

Poprzednio Wyeast French Saison odfermentował mi z 15,5 BLG do 0,5 BLG. Mam nadzieję, że tym razem aż tak na wytr... alkoholowo - nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 13 BLG zeszło do 1 BLG. Piwo fermentowane w temperaturze pokojowej, bez szczególnej dbałości o utrzymanie małej amliptudy.

 

Piwo ma dobrze ułożony alkohol, spodziewałem się większej wytrawności ale chmiel nowozelandzki ukrył wodnistość. Piwo jest wybitnie fenolowe i lekko cierpkie (choć nie tak mocno jak na przykład w Orvalu). Fajne drożdże, choć mam wrażenie, że temperatura pokojowa może być nawet trochę za niska, żeby pokazały swój pełny potencjał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

A czy ktoś z was używał tych drożdży bez startera na większą ilość lub gęstość brzeczki niż zalecana (20L do 14BLG) ?

 

Właśnie warzyłem saisona i jakoś mi dziwnie skoczyła wydajność miało być 25L 14BLG a wyszło 25L 16,5BLG. Kurde jakoś tak niespodziewanie wzięłam się za warzenie i nie przemyślałem wszystkiego do końca. No i pierwszy raz używałem płynne drożdżaki

Edytowane przez karol1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A czy ktoś z was używał tych drożdży bez startera na większą ilość lub gęstość brzeczki niż zalecana (20L do 14BLG) ?

 

Wielu było takich, później są tylko same problemy. Zdecydowanie potrzebny (pewnie już był) starter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja sie troche zagapilem niestety. 

Jak narazie po 16 godzinach od zadania drozdzy jest juz spora czapa, wiec w nocy drozdze wziely sie ostro do roboty. 

Ogolnie i zapach z ampulki i zapach z fermentora jest wspanialy. 

Zobaczymy co z tego wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te drożdże nie powiem potwory są, zeżrą wiadro nawet ;) Co nie zmienia faktu, że i tak lepiej je rozbujać... U mnie Saison na nich wyszedł bardzo dobry  i klarowny. Natomiast zlałem Belgian Blond Ale do butelek parę dni temu i jest mega mętne, a same drożdże nie chcą w żaden sposób opaść w nim (nawet po cold crushu) pływają w formie zawiesinki zobaczymy jeszcze jak się zachowają, ale miałem na nich warzyć jeszcze BGSA i się zastanawiam czy jest sens. Miał ktoś na nich taką straszną flokuacje?

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Miał ktoś na nich taką straszną flokuacje?

 

U mnie 4 warki na tych drożdżach były klarowne, ale wszystkie zostawiały mi osad na ściance butelek.

Po prostu przylepiały się do butelki i odrywały przy nalewaniu, więc zawsze te drobinki w piwie pływają, choć ogólnie jest klarowne.

 

Dodam, że w fermentorze ta sama sytuacja a i butelki zawsze myje szczotą, więc są czyste :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Miał ktoś na nich taką straszną flokuacje?

 

U mnie 4 warki na tych drożdżach były klarowne, ale wszystkie zostawiały mi osad na ściance butelek.

Po prostu przylepiały się do butelki i odrywały przy nalewaniu, więc zawsze te drobinki w piwie pływają, choć ogólnie jest klarowne.

 

Dodam, że w fermentorze ta sama sytuacja a i butelki zawsze myje szczotą, więc są czyste :)

 

 

Spoko na ściankach też je mam w butelkach ;) Saison wyszedł klarowny jak nie wiem co, ale nie był tak zmętniony w wiadrze natomiast BBA cały czas mętne jak nie wiem co, sprawdzałem wczoraj osad to na dnie butelki mam jakieś 0,5 cm a jeszcze się nie sklarowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie piwa na tych drożdżach miały tendencję do przegazowania się w butelkach, musiałem upuszczać gazu.

 

 

Po jakim czasie się przegazowały?

 

U mnie w dwumiesięcznym brak oznak, a dubbla mam zamiar zostawić kilka butelek na powiedzmy pół roku.

Jesteś pewien, że piwo dofermentowało? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czerwcu testowałem te drożdżaki na dwóch piwach. Pierwsze to Saison 14,4°Blg (drożdże ze startera), drugie to żytnia IPA 16,9°Blg (gęstwa, pierwszy zbiór).

W obydwu przypadkach bardzo szybki start burzliwej - w BRIPie już po 2-3 godzinach od zadania drożdży pojawiła się gęsta pianka. Po dwóch, trzech dniach prawdziwej burzy w baniaku, fermentacja mocno zwalnia - po dwóch tygodniach zeszły do około 3-4°Blg. Fermentowałem w temp. od 21 do 24°C.

Po miesiącu fermentacji (w tym cicha) Saison zszedł był do 1*, BRIPA do około 1,5°Blg.

Po pierwszych opiniach jakie przeczytałem o tych drożdżach (żarłoczność) bałem się, że wyjdą jakieś mocno wytrawne piwa a jest OK. W BRIPie jedynie aromaty chmieli były słabo wyczuwalne, drożdże je zakryły.

Co do przegazowania piw to po pięciu miesiącach od zabutelkowania nie ma tragedii, nagazowanie jest spore ale piwa nie uciekają z butelki (no może z jednej coś uciekło ale ta była transportowana przed spożyciem).

 

Drożdże na pewno do powtórki!

Edytowane przez prusak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zastanawiam się też właśnie nad Belgian IPA, ale nie chciałbym, żeby drożdże zdominowały profil tego piwa. Ciekawe, czy poradziłyby sobie fermentując w mojej piwnicy (mam tam teraz ok. 12-13C).

Edytowane przez Turu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.