Skocz do zawartości

smak dolniaka fermentowanego > 15 °C


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Robił ktoś taki eksperyment celowo lub przypadkiem ?

 

Ja ostatnio postawiłem lagerka na s-23 lodówkowego ale z przyczyn "babskich" musiałem warkę po 3 dniach burzliwej wynieść na balkon gdzie dofermentował do 3°Blg w temp ok 17-18 °C . Piwsko wyklarowałem zolem z żelatyną i rozlałem do butelek.

Podczas rozlewania oczywiście wypiłem szklaneczkę na spróbowanie.

Piwko niczego sobie, nie czuć smaków typowych dla fermentacji górnej. Na pierwszym planie dominuje chmiel. Przypomina dolniaka.

Taki sam zasyp na us-04 i 2 różne piwa

 

Co z tego wyjdzie ?

 

Ciekaw jestem różnicy ciemnych piw fermentowanych dolnymi w wyższych temp.

 

Czy dolniaki w temperaturze typowej dla drożdży górnej fermentacji zachowują się tak jak górniaki tzn. czy produkują te same związki wpływając tym samym na charakter piwa ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze Cię zmartwić.

Niestety podwyższona temp negatywnie wpływa na smak piwa.

Warzyłem ostatnio dwa Koelsche i pierwszy,mimo temp zewnętrznej 18°C, w trakcie fermentacji zgrzał się do 24-25°C. Niestety nie miałem na miejscu niezbędnego sprzętu do schłodzenia dośc sporego zbiornika.

Przy kolejnej warce byłem już przygotowany i utrzymywałem temp w zakresie 13-16°C. Piwko wyszło znacznie smaczniejsze od pierwszego.

Podobne doświadczenia mam z dolniakami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.