Jump to content
HAMISH brewery

Dzień dobry

Recommended Posts

dzisiaj "uwarzyłem" (z brewkita) moją pierwszą warkę :) decyzja o uruchomieniu browaru powstała wskutek cen piwa IPA na polskim rynku :) warzone samodzielnie powinno wychodzić taniej ;) no i jest szansa osiągnięcia smakowego ideału ;)

Mam nadzieję, że moja przygoda z piwowarstwem będzie się rozwijać oraz moce produkcyjne browaru rosnąć :)

na razie to tyle, będę czytał jeszcze więcej, będę pytał, z upływem czasu mam nadzieję, że też odpowiadał na pytania :)

jestem z Gliwic :)

Edited by HAMISH brewery

e, tam tajniacy ;) po prostu ludzie z mapy nie korzystają i się nie lokują na niej.

Samych pysznych pivek życzę.

e, tam tajniacy ;) po prostu ludzie z mapy nie korzystają i się nie lokują na niej.

Samych pysznych pivek życzę.

A co? Będziesz rozdawał? :D

Będziesz rozdawał?

yhhh, .... susza panie nadal susza :(

wszystko na bieżąco schodzi, z keg'ów piwo się w jakiś dziwnie zasysa do butli z CO2 ;) chyba.

Moja pierwsza warka bulga jak należy :) z rurki zapach jest całkiem sympatyczny i z trudem się powstrzymuję, żeby nie zajrzeć do środka ;) w sobotę planuję butelkować i wtedy chyba zacznie się prawdziwe ćwiczenie silnej woli :)))

w sobotę planuję butelkować

a powiedziałeś o tym drożdżom?

;)

Nie spiesz się z tym butelkowaniem.

z drożdżami mam wszystko ustalone :) a tak poważnie to według wszystkich informacji powinno się w weekend udać, w piątek będzie 7 dzień fermentacji, na razie temperatura w fermentorze to 21,22 stopnie. Poza tym, przygotowuję już specjalne pomieszczenie na następną warkę ;) jeszcze z brewkita ale trzecia już chyba zacierana :)

Czyli nie masz ustalone. 7 dni to bardzo krótko. Po 10, albo jeszcze lepiej 14 zrób pierwszy pomiar ekstraktu, po 2-3 dniach ponownie i jeśli nie będzie zmian to dopiero możesz bezpiecznie butelkować. Jeśli jest jakakolwiek zmiana to czekaj kolejne 2-3 dni

Edited by KosciaK

a tak poważnie to według wszystkich informacji powinno się w weekend udać, w piątek będzie 7 dzień fermentacji

I co w związku z tym, że będzie 7 dzień fermentacji? To wyznacznik, że 8 dnia trzeba butelkować?

A potem na forum powstają wątki z durnymi pytaniami, że coś jest nie tak - przecież robiłem wg instrukcji.

Oj tam, przez to zwracanie uwagę na dofermentowanie granaty zaczynają być "miejską legendą". A jak jednemu, drugiemu wystrzeli, coś poniszczy to i bardziej będzie tego pilnował... :D

Dzieki za te rady, granatow wolbym uniknac wiec powstrzymam sie z tym butelkowaniem. Jak rozumiem, jesli brzeczka bedzie kilka dni dluzej w fermentorze to nic jej nie bedzie, tak?

Jak rozumiem, jesli brzeczka bedzie kilka dni dluzej w fermentorze to nic jej nie bedzie, tak?

Nic jej nie będzie. Można by się zacząć martwić gdybyś chciał trzymać 6-7 tygodni bez przelewania na cichą, ale tak to zupełnie nie ma problemu, a wręcz przetrzymanie do 2 tygodni jest jak najbardziej wskazane.

Oj tam, przez to zwracanie uwagę na dofermentowanie granaty zaczynają być "miejską legendą". A jak jednemu, drugiemu wystrzeli, coś poniszczy to i bardziej będzie tego pilnował... :D

Jakby Ci poharatało twarz albo oko rozwaliło, to też byś traktował to jako niegroźną "lekcję"?

Miałem całkiem niedawno nieciekawy przypadek, szczęścia przy nim jednak sporo.

Wziąłem na urodziny kolegi kilka piwek i sobie degustowaliśmy pomału. Zupełnie zapomniałem, że mam ze sobą jedną flaszkę piwa, które już dawno było przegazowane. Jakimś cudem piwa nie postawiłem na stole i stało w piwnej siateczce na podłodze, koło stołu. W pewnym momencie było buuuuum, jebło... kawałek szyjki z kapslem wylądował 5m od stołu, koło rogówki na której siedziała córka kolegi, reszta kawałków, różnej wielkości, została w siatce.

Potrafisz sobie wyobrazić, co by się mogło stać, gdyby piwo stało na stole przy którym siedziało 4 osoby?

Piękny przykład na to, co może zdziałać np. połączenie super instrukcji dołączanej do puszek + nadgorliwy i niecierpliwy początkujący piwowar.

Oczywiście doświadczonych piwowarów może także to spotkać, ale wtedy wchodzi inny rodzaj popełnionego błędu, a nie tak głupi jak "bo 8 dnia muszę zabutelkować, bo w instrukcji tak jest napisane".

zapomniałem, że mam ze sobą jedną flaszkę piwa, które już dawno było przegazowane.

Sam się poprosiłeś o problem. Każdemu zdarzy się pzreagzować piwko, ale jak tylko diagnoza jest, natychmiast powinno się jrozgazować wszystkie butelki z partii, żeby problemów uniknąć. Zwłaszcza jak piwko ma poleżeć. Edited by Mariusz_CH

Jakby Ci poharatało twarz albo oko rozwaliło, to też byś traktował to jako niegroźną "lekcję"?

Panta_rei, zgadzam się z tobą. Mój post miał charakter ironiczny, miał zwrócić uwagę na problem. Wcale nie bagatelizuję zagrożenia rozerwania butelki.

Edited by MichalW