Jump to content

Wędzenie śrutowanego słodu


Konus
 Share

Recommended Posts

Były tematy o wędzeniu, tak wiem, ale potrzebna mi informacja czy da radę uwędzić słód śrutowany? Stawiam, że będzie mocniejszy nić nieśrutowany i będzie to trudne :( ale niestety nie mam dostępnego śrutownika :(

Link to comment
Share on other sites

Też się zastanawiam nad wędzeniem ześrutowanego i myślę, czy by go nie zapakować w pończochę albo jakiś worek bawełniany. Nie wiem ile się wykruszy, mała powierzchnia styku , ale w trakcie wędzenia można by zawartość nieco przemieszać, żeby "czysty" słód zastąpił podwędzony z brzegów woreczka.

Link to comment
Share on other sites

Mi potrzeba uwędzić 4kg słodu, potrzeba mi tylko wiedzieć czy warto to robić, 10%-20% ubytku na 4kg to zaledwie 40-80dag więc nie ma się co pieścić o te 4zł . Zaplecze posiadam.

Link to comment
Share on other sites

Taniej/łatwiej kupić całe ziarno słodu a potem zwilżyć i uwędzić. Ten co masz użyj normalnie. Podczas wędzenia co jakiś czas dobrze jest mieszać ziarno aby równomiernie pachniało :)p a więc śruta będzie kłopotliwa. Śrutowanie musisz załatwić jakoś, młynek, maszynka do mięsa lub kolega albo koleżanka :P

Edited by GB...
Link to comment
Share on other sites

formalnie mógłbym uwędzić słód w domu, przywieźć do krk, ześrutować i jechać z nim znowu do domu ale to troszkę kłopotliwe i myślę, że strata aromatu może z tego wyniknąć...śrutownik mam ale jest to śrutownik "przemysłowy" i trochę się boję smaków nieporządanych

Link to comment
Share on other sites

Konus chyba za dużo kombinacji ;)

GB... Ci dobrze radzi bo zna się na tym.

Nie wiem jaki słód chcesz wędzić, ale jeśli pszeniczny to możesz go potem ześrutować czymkolwiek np. maszynką do mięsa.

jechać z nim znowu do domu ale to troszkę kłopotliwe i myślę, że strata aromatu może z tego wyniknąć

myślę, że ta opcja jest dobra choć trochę kłopotliwa, ale możesz się nie obawiać o stratę aromatu, nic się złego nie stanie, a będziesz miał słód z własnego wędzenia (czyt. niepowtarzalny).

Link to comment
Share on other sites

Wędzić chciałem pszeniczny w 3 wersjach: dębowa, bukowa, śliwa na 3 rodzaje grodziskiego zasyp pełny pszeniczny około 3,3kg na jeden raz. Do tego monachijski chciałem uwędzić do pewnego planowanego projektu :D natomiast w dziedzinie wędzenia powiedzmy, że "jakieś tam" doświadczenie mam, jak będę w domu podrzucę zdjęcie swojej "wędzarenki".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.