Skocz do zawartości

Chocolate milk stout z ekstraktów - prośba sprawdzenie receptury


Roboraff

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Planuję uwarzyć swoją drugą warkę. Po gorzkim IPA czas na coś słodszego, czyli czekoladowego milk stouta. Jako że brak mi doświadczenia, a na forum nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi (a szukałem całkiem sporo), chciałbym się zwrócić do Was o pomoc w korekcie przepisu. Piwko ma być bardzo mleczne, nisko goryczkowe, czekoladowe i słodkie. Wzoruję się na B-Day 2.0. Mam nadzieję że uda mi się zrobić nieco ponad 20 L przy ok. 13-14 BLG. Tylko nie piszcie że jak już robię partial to od razu robić ze słodu, na to jeszcze przyjdzie czas :) No to do dzieła:

 

* WES ciemny 2x1,7 kg

* WES bursztynowy 0,5 kg (czy po prostu jasny?)

* słód czekoladowy ciemny 0,5 kg na 20 minut partial mash w 70 stopniach (?)

* laktoza 750 g (czy zostać przy 500 g?)

* chmiel Iunga 20 g - 60' i 20 g - 10'

* drożdże safale S-04

 

Na eksperymenty z ziarnem kakaowca jeszcze przyjdzie czas (teraz się boję o pianę). Myślałem o laskach wanilii na cichą, ale piszecie, że to nic nie wnosi do ciemnych piw. Czy ktoś może ma inne doświadczenia?

 

Jeszcze małe pytanko. Co zrobić żeby na dnie nie było aż tyle drożdży? (w IPA mi to trochę przeszkadza, bo jakiś cm piwa z każdej butelki leci do zlewu). Czymś to przefiltrować?

 

Jeśli temat bardziej pasuje do działu Receptury, to proszę moderatora o przeniesienie.

Edytowane przez Roboraff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO, jeśli dajesz 0,5kg czekoladowego ciemnego to 2x1.7 ciemny WES to dużo za dużo ;)

Ja bym dał max 1,7 ciemnego WES i 1,7 jasnego.

No i zamiast 0,5 czekoladowego dałbym 0,2 czekoladowego, 0,2 caraaroma i 0,2 carafa II special.

 

laktoza 750 g (czy zostać przy 500 g?)

Laktozy daj więcej, nie zaszkodzi.

rozumiem, że kolega to tak z praktyki nie z teorii radzi bo wg mnie to nie zaszkodzi, ale pomóc też nie pomoże.

Na 20l to tak max 500g laktozy bym dał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Zamienię słód na te, które zaproponowałeś. Będzie ok jak wrzucę je do jednego muślinowego worka i "zatrę" to w wyżej opisany przeze mnie sposób?

 

Co z tym bursztynowym? Nada coś piwu? Chodzi mi głównie o trochę większy ekstrakt, dlatego dorzucam połówkę.

 

Myślicie że jest sens dodawać gips piwowarski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ja mogę wiedzieć przecież w profilu mam napisane 12 warek.

IMO, nie rzecz w tym. Ja też dawałem 750g laktozy, jednak uważam, że osobie zaczynającej (której gustów nie znamy) lepiej poradzić coś co jest bliższe "średniej gminnej" ;)

niż popadać w jakieś skrajności.

Zrobi, spróbuje, sam dojdzie do własnych wniosków (dosypać laktozy można i na cichą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.