Skocz do zawartości

refermentacja - ile użyć odłożonej brzeczki


twardoglowy

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda trochę za mało danych na tym etapie (nie wiadomo do ilu odfermentuje i jak bardzo chciałbyś mieć nagazowane), ale mi wyszło, że ze 2l brzeczki.

Przyjmijmy pewne założenia: 12°Blg poczatkowy - 3°Blg końcowy. Do nagazowania dałbyś normalnie 3g/but glukozy. Czyli na 25l 150g glukozy.

W litrze brzeczki będziesz miał fermentowalnych 12-3=90g cukrów. Trzeba to zmniejszyć o ok 15% ze względu na to, że te 3°Blg to odfermentowanie pozorne. Czyli powiedzmy 75g cukrów. Czyli żeby mieć ekwiwalent 150g glukozy potrzebujesz ok 2l brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W litrze brzeczki będziesz miał fermentowalnych 12-3=90g cukrów. Trzeba to zmniejszyć o ok 15% ze względu na to, że te 3°Blg to odfermentowanie pozorne. Czyli powiedzmy 75g cukrów.

Poznać inżyniera, jak na obliczenia w pamięci bardzo dobrze. Program wyliczył 73.8 g/L.

 

Twadrogłowy, możesz pobrać programik Średnia wazona który liczy m.in. zawartość curku w brzeczce:

http://www.piwo.org/pliki/

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam... mam na to arkusz. :) Ale właściwie, żeby wytłumaczyć to wystarczy powyższy przykład.

Co prawda trochę dziwnie wygląda 12-3=90g - ale chyba każdy się domyślił o co chodzi.

 

Ja ostatnio zostawiam ok litra brzeczki (odzyskane z osadów) i przy butelkowaniu uzupełniam to glukozą/cukrem.

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzątanie kuchni to część fachu piwowara

W ogóle sprzątanie to część fachu. Rozmawiałem kiedyś z biermannem, który jest piwowarem w Brovarnii w Gdańsku. No i konkluzja jest taka, że większość pracy piwowara, to jest albo sprzątanie po warzeniu, albo czyszczenie pojemników po opróżnieniu, albo czyszczenie przed napełnieniem itd. itp. Warzenie to jest najlżejsza i najprzyjemniejsza część fachu.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jedyny, za to poważny minus to logistyka - trzeba tą brzeczkę w sterylny sposób zapakować (bardzo łatwo się psuje), czytelnie oznakować, przechowywać i pamiętać o niej przy rozlewie. Przy jednym - dwóch piwach da sie to ogarnąć....

 

Zagrożeń nie ma, zakładając prawidłowe praktyki dezynfekcyjne, zalet jest sporo - nie zmienia parametrów piwa, powiększa pojemność fermentora, (podobno) daje lepsze efekty smakowe, nic nie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info coder

Odbieram z gara podczas chmielenia tak po 10 minutach gotowania. Wlewam do czystych sterylnych szklanych butelek lub słoików. A przed butelkowaniem zagotuje znowu na ok 5 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

2 razy próbowałem trzymać brzeczkę w zakapslowanych butelkach,pierwszy raz nie przyłożyłem się do sterylności (wyparzyłem tylko,wlałem też wrzącą brzeczkę i miałem fontannę w piwnicy (śmierdzi do tej pory),drugim razem ,butelki wyparzone,potraktowane chemią,a i tak skisła ,na szczęście zdążyłem przed eksplozją,teraz zamroziłem (trzymam na starter).

 

jeżeli potraktuję ją jak kompot,czyli zapasteryzuję (w słoik) w baniaku gotując tak ze 20 min,to będzie gut ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli potraktuję ją jak kompot,czyli zapasteryzuję (w słoik) w baniaku gotując tak ze 20 min,to będzie gut ?

Będzie gut, tak przygotowane "kompoty" używam do starterów, nie ma potrzeby ich późniejszego gotowania, przecieram jedynie kraj słoika wacikiem ze spirytusem i przelewam do pojemnika w którym robię starter. Słoiki o pojemności ok.400ml pasteryzuję 20 miunut, o pojemności 900ml 30minut, tak przygotowane "kompoty" używałem z powodzeniem do roku, być może można dłużej przechowywać. Jak nie chce mi się pasteryzować, to brzeczkę na startery mrożę, ale jest więcej zachodu, gdyż przed użyciem musi być przegotowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.