Skocz do zawartości

Piwa do zacierania na lenia


Rekomendowane odpowiedzi

Praktycznie wszystkie style można zacierać na lenia, bo dlaczego nie?

 

Tak; w sensie: zatrze sie, tylko niektóre style na tym stracą. Np hefeweizen jest wyraźnie lepszy, jeśli zatrzemy przy użyciu dekokcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie wszystkie style można zacierać na lenia, bo dlaczego nie?

 

Tak; w sensie: zatrze sie, tylko niektóre style na tym stracą. Np hefeweizen jest wyraźnie lepszy, jeśli zatrzemy przy użyciu dekokcji.

Wyczuwasz różnicę między dekokcją a zacieraniem infuzyjnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje że jeśli można wszystkie zacierać na lenia to po co się męczyć w ogóle lepiej iść do sklepu i kupić koncerniaka . Efekt będzie taki sam jak nie lepszy .

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje że jeśli można wszystkie zacierać na lenia to po co się męczyć w ogóle lepiej iść do sklepu i kupić koncerniaka . Efekt będzie taki sam jak nie lepszy .

Na jakiej podstawie twierdzisz ze piwo zacierane "na lenia" jest takie samo albo gorsze od koncerniaka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie twierdzisz ze piwo zacierane "na lenia" jest takie samo albo gorsze od koncerniaka ?

 

Ręce opadają . Nie twierdzę że każde piwo Ale jak robisz pilsa czy pszeniczne to wypadało by zrobić kilka przerw a najlepiej dekokcję a jak się komuś nie chce to lepiej niech idzie do sklepu i sobie kupi gotowe piwo wtedy będzie miał na super lenia piwo

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie twierdzisz ze piwo zacierane "na lenia" jest takie samo albo gorsze od koncerniaka ?

 

Ręce opadają . Nie twierdzę że każde piwo Ale jak robisz pilsa czy pszeniczne to wypadało by zrobić kilka przerw a najlepiej dekokcję a jak się komuś nie chce to lepiej niech idzie do sklepu i sobie kupi gotowe piwo wtedy będzie miał na super lenia piwo

 

Wyjasnij dlaczego i jaki zasadniczy wplyw na piwo bedzie mialo zacieranie w dwoch przerwac na przyklad 62 C i 72C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

morfitru75 offline.png

Głównym odbiorcą słodu ze słodowni jest browar, który chce taki surowiec dzięki któremu procs zacierania będzie skrócony do minimum.

Bez zabawy w temperatury, dekokcje itp. Bo to czas, energia i pieniądze. My korzystamy z tego samego słodu, więc robimy to samo.

Po dwudziestu minutach często jest już po zawodach a ewentualne podnisienie temperatury czy przetrzymanie zacierania zwiększy tylko nieznacznie wydajność.

Przy dzisiejszych słodach dekokcja już jest bez sensu i prawie nikt tego nie robi (przynajmniej ja nie), z przerwy białkowej zrezygnowałem jakieś 70 warek temu, próby jodowej nie robiłem nigdy, podobnie zresztą jak mash out, a piwa wychodzą :). Co innego jak kupujesz np. czeski słód klepiskowy czy słodujesz sam, to ma to sens i będzie miało wpływ na piwo. Więc zamiast tracić czas i pieniądze na zbędne ceregiele zrób w między czasie czynności które wymienił Wichura :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjasnij dlaczego i jaki zasadniczy wplyw na piwo bedzie mialo zacieranie w dwoch przerwac na przyklad 62 C i 72C

No co jak co ale raczej wiesz to ;)

http://www.wiki.piwo....28step_mash.29

 

W każdej metodzie piwo wyjdzie, w jednej możemy sterować pi razy drzwi fermentowalnością brzeczki (jeżeli mamy powtarzalność warunków), w drugiej olewamy to ale efekty też są dobre i podobne... To dużo zależy też od słodu jakiego używamy, po 20 minutach często, z niektórych firm są już zatarte ;) Nie ma o co się kłócić i ścierać w taki sposób wróćcie do tematu. Czego się tak wszyscy spięliście?

 

Witam !

Jakie piwa - style górnej fermentacji można spokojnie zacierac metodą angielską - "na lenia" ?

Spokojnie jednotemperaturowo możesz większość angielskich ale zacierać czyli np. Stout, Pale Ale, Bitter i IPA oraz większość amerykańskich np. APA, AIPA, AL i IIPA (jest to u nich jedna z najpopularniejszych metod, robią to w tkz. coolerach)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie w/g mnie to jak wiele innych rzeczy, sposób zacierania zależy od rodzaju piwa i od tradycjii browarskich w kraju tego stylu. Np. piwo w stylu Pilsner Urquell zacierasz wielostopniowo z dekokcjami (przydało by się też fermentować w palonych dębowych beczkach). Piwo w stylu ESB albo nowego IPA zacierasz infuzyjnie jednostopniowo.

Taka jest podstawa, ale (zawsze jest jakieś "ale"): dzisiejsze słody są zmodyfikowane. Znaczy to że prawie całość skrobii enzymy przerobią ci na cukier w pierwsze 20 min. Czyli zacieranie wielostopniowe ma mało sensu. Chyba że znajdziesz producenta słodów, który nie modyfikuje, ale czy są tacy? BTW, Pilsner Urquell ma własną słodownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie jednotemperaturowo możesz większość angielskich ale zacierać czyli np. Stout, Pale Ale, Bitter i IPA oraz większość amerykańskich np. APA, AIPA, AL i IIPA (jest to u nich jedna z najpopularniejszych metod, robią to w tkz. coolerach)

 

 

 

Nie spodziewałem się tego że az taka zarzyła dyskusja z tego wyniknie. Przewidywałem kilka takich ... ogólnikowych odpowiedzi.

Więlkie dzieki Undeath, bo udzieliłes odpowiedzi jakiej oczekiwałem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tematu chciałbym zapytać doświadczonych kolegów - jak wobec tego widzicie zacieranie "na lenia" np. Koźlaka?

 

Osobiście wydaje mi się, że piwo w tym stylu straci naprawdę wiele przy takim podejściu.. aczkolwiek nigdy nie próbowałem - stąd też pytanie. Być może da się prosto i łatwo zrobić Koźlaka, który połechcze w wystarczającym stopniu podniebienie?:>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więlkie dzieki Undeath, bo udzieliłes odpowiedzi jakiej oczekiwałem. Pozdrawiam

 

Undeath jest jedną z nielicznych osób które zawsze chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.