Skocz do zawartości

Chmielenie ekstratku


kenickie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

w najbliższy weekend mam zamiar zrobić pierwsze piwo z ekstraktów. Początkowo miałem zamiar nachmielić 3,4kg ekstraktu +/- 10l wody, następnie przelać to do fermentatora i dolać do resztę zimnej wody tak aby nie czekać za długo na ochłodzenie brzeczki.

Dziś jednak natknąłem się na opinie że jeżeli posiada się wystarczająco duży garnek lepiej jest chmielić od razu pełną ilość brzeczki.

 

-Czy naprawdę robi to jakąś różnice?

-Jeżeli tak to ile mniej więcej dać tej wody do 3,4kg ekstraktu aby po gotowaniu wyszło około 22l piwa?

 

Kolejna sprawa to samo chmielenie. Mam w domu 100g Marynki i 100g Lubelskiego oba w granulacie o zawartości alfakwasów odpowiednio 7,8 i 4,7.

-jak radzilibyście żeby nachmielić to piwo? Chodzi mi o ilość i czas. Piwo będę fermentował na drożdżach Dunstar Nothingham, więc mógłbym zrobić coś a'la polskie ale.

-czy chmielem w granulacie można chmielić przez woreczek muślinowy?

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie;)

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

 

Na YT jest kilka filmów o tym i powiem Ci że sprawa ma sie tak

Nie trzeba miec 30 litrowego gara żeby zrobic te 20 litrów piwa, bo wystarczy mniejszy, ale jesli masz mozliwośc większego to wiadomo na raz więcej zrobisz. Widziałem ze gościu 5 kg ekstraktu rozcieńczył w garze chyba ze 25 litrów i w tym garze gotował. Chmielił sporo, ale ilość chmielenia jest kwestią gustu. Generalnie zasada jest taka że na ekstraktach podane sa widełki że można rozpuścić w wodzie w ilości między 6 -18 litrów a gdy rozpuszcza się w mniejszej ilości to chmielić nalezy mniej wiecej o 20% większa ilością chmielu. Chmielić śmiało możesz w woreczku, ale dobrze by bylo jakbyś do woereczka wsadził jakiś kieliszek szklany, zeby ten woreczek troche utonął, bo inaczej będzie pływał po powierzchni.

Kwestią preferencji jest tez jak mocne alkoholowo chesz uzyskac piwo, bo mozesz śmiało zrobic tak ze zawartość gara wlewasz do fermentora i studzisz dodając do tych 23 litrów wody i mozesz jeszcze wystawić na balkon, albo do wanny zeby temperatura spadła Ci do jakiś 20 żeby można było zmierzyć BLG i decydujesz czy jeszcze rozcieńczyć wodą czy zostrawiasz jak jest. Jak ja robiłem z brewkita 1,8 kg i dodałem 1 kg mieszanki (0,5 glukoza 0,5 suchy ekstrakt) to na 20 litrach wyszło mi 12 BLG, a spokojnie mogłem zastąpic tą mieszankę własnie 1,7kg płynnego ekstraktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielił sporo, ale ilość chmielenia jest kwestią gustu. Generalnie zasada jest taka że na ekstraktach podane sa widełki że można rozpuścić w wodzie w ilości między 6 -18 litrów a gdy rozpuszcza się w mniejszej ilości to chmielić nalezy mniej wiecej o 20% większa ilością chmielu. Chmielić śmiało możesz w woreczku, ale dobrze by bylo jakbyś do woereczka wsadził jakiś kieliszek szklany, zeby ten woreczek troche utonął, bo inaczej będzie pływał po powierzchni.

Z tym zwiększeniem ilości chmielu, to nie do końca tak, że zawsze się daje 20% więcej. Jeżeli zrobić w garnku 5-6L gęsty syrop z 2x 1,7kg ekstraktu, to faktycznie chmielu musisz dać te 20% więcej, a i tak może być za mało. Jeżeli chmielisz w jakimś woreczku (co jest raczej bez większego sensu), to znów tę ilość musisz zwiększyć.

 

Oczywiście najlepiej jest gotować od razu całość w dużym garze, ale wtedy masz też problem ze schłodzeniem brzeczki - musisz jakiś sposób ogarnąć. Osobiście polecałbym zrobić tak:

- uwarzyć brzeczkę z 10-12 litrów wody i 2x 1,7kg ekstraktu; chmielenie bezpośrednio do gara, ilość chmielu +10% w stosunku do przepisu

- po odparowaniu i odfiltrowaniu chmielin powinno Ci zostać ok. 10l

- schłodzenie brzeczki (np. balkon na kilka godzin)

- dolanie 10l wody (przy okazji schłodzi to dodatkowo brzeczkę)

 

W ten sposób otrzymasz 20L odpowiednio nachmielonej brzeczki. Natomiast jeżeli masz możliwość, to gotuj całość - zwykle efekty są bardziej przewidywalne niż przy kombinacjach :)

 

PS. Nie zapomnij, że do gotowania nastawiasz w sumie 23-25 litrów - przez godzinę sporo z tego odparuje, następnie trochę stracisz na filtracji chmielin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to pomocne informacje.

Do głowy przyszedł mi tez pomysł że można przeciez zrobic 2 warki po te 12 litrów z 1,7 kg każda i kazdą innym chmielem nachmielić, dodatkowo można nachmielić na zimno dla aromatu, by poznac różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki panowie, troche mi się to już rozjaśniło. Pierwszą warke nachmiele w pełnej objętości, a gdy przyjdą mi jakieś inne chmiele to zrobię dwie po 10l.

Prawdopodobnie zrezygnuje z woreczków, i po prostu przeleje zawartość gara przez zdezynfekowane sitko. Boje się jedynie o chłodzenie bo przy aktualnych temperaturach brzeczka na zewnątrz będzie chłodziła się wieki:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boje się jedynie o chłodzenie bo przy aktualnych temperaturach brzeczka na zewnątrz będzie chłodziła się wieki:/

Wstawiasz gar do wanny z zimną wodą (jak nie masz wanny to np. do zlewu). 2 godzinki i jest git :)

 

PS. Swoją #2 warkę z ekstraktów gotowałem 2x (4L wody + 1x ekstrakt 1,7kg + 1/2 chmielu) w garnku 5,5L, po czym dodałem to do wcześniej przegotowanej i wystudzonej wody - piwo było bardzo przyjemne, wręcz rewelacyjne jak na tamten etap przygody z piwowarstwem domowym. Trzeba sobie radzić :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.