Jump to content

Chmielenie IPA


Rafał Pałka
 Share

Recommended Posts

Hej. Jako że moje dotychczasowe warzenie raczej krążyło wokół stoutów nie mam wielkiego doświadczenia z amerykańskimi chmielami.

Planuje IPĘ, zasyp prosty tzn. Pilzneński + jasny karmel + odrobina pszenicznego, nie wiem natomiast jak się zabrać z chmielenie.

Jak byście chmielili dysponując:

Amarillo 50 g

Cascade 100 g

Centennial 65 g

Citra 50g

Mosaic 50 g

Motueka 50 g

Simcoe 50 g

 

Mam też trochę Iungi, saaz, Chelengr, EKG, Fuggles

Link to comment
Share on other sites

Idź na żywioł, baw się. Opisy poszczególnych chmieli są bez problemu dostępne, więc spokojnie dobierzesz własny zestaw. Nie musisz nikogo pytać, bo trudno to zepsuć. Nie ma tu pułapek w stylu Centennial + Amarillo da aromat zdechłego śledzia. Potraktuj to jak robienie sałatki owocowej.

Link to comment
Share on other sites

Niestety często na forum są to opisy firmowe, że jakiś chmiel daje cytrusowe aromaty, ale żadnych więcej szczegółów. Nikt zbytnio nie chce uzupełniać tych wątków, także polecam wypicie kilku single hopów, żeby się przekonać jaki chmiel daje jaką goryczkę/smak/aromat. Cascade, Citra, Simcoe, Mosaic - single hopy spokojnie dostępne.

Link to comment
Share on other sites

Doświadczenia nabierzesz właśnie warząc single-hopy. Gdy już opanujesz poszczególne chmiele, to bardzo fajne efekty daje łączenie ich w parach. Przykładowo, dobierz chmiel, który daje jakiś określony aromat cytrusowy - dajmy na to Amarillo, który posiada nutę "pomarańczową". Następnie spróbuj skontrować tą nutę, nutą żywyczną, dodając odpowiednio chmielu Simcoe, tak, że nuta pomarańczowa jest na pierwszym planie, a nuta żywiczna nieco przykryta.

Kombinacji jest bardzo dużo, ważne jest abyś był świadomy tego co robisz. Co z tego, że sypniesz chmieli do garnka i wyjdzie z tego fajna AIPA, jak nie będziesz umiał tego powtórzyć lub modyfikować receptury bazując na tym co już zrobiłeś.

Edited by beu
Link to comment
Share on other sites

Chodzi mi o to, że jak schemat chmielenia przedstawi 5 osób, to będzie 5 różnych schematów chmielenia i trudno powiedzieć żeby któryś był obiektywnie lepszy czy gorszy. Na goryczkę daj Iungę, z aromatem trudno powiedzieć co chcesz uzyskać. Ogólne charakterystyki chmieli łatwo znaleźć. Szczegółów i tak się nie dowiesz jak nie spróbujesz, bo odbiór aromatu jest subiektywny i czasem trudno go przełożyć na literki na forum.

 

No a dalej to jest pytanie na zasadzie: "Mam lody orzechowe, śmietankowe i czekoladowe. Jakie wrzucić do salaterki żeby wyszedł dobry deser?".

 

Nie masz tam ryzykownych chmieli jak Summit który w pewnych sytuacjach da aromat cebulowo-czosnkowy czy Sorachi Ace który nie każdemu podejdzie.

 

To pytanie miałoby sens gdybyś na przykład podał jakiego rezultatu oczekujesz. Jeśli wiadomo że chcesz słodko i tropikalnie albo mniej słodkie cytrusy, to można coś konkretnego proponować. Jeśli chcesz po prostu jakieś AIPA, to spokojnie możesz sobie sam pokombinować. Przecież w tym kombinowaniu cała radocha z warzenia tego stylu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.