Skocz do zawartości

OXI - pytanie o skuteczność


redachtor

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim to OXI jest raczej do dezynfekcji niż do czyszczenia.

http://www.piwo.org/topic/14975-mycie-i-dezynfekcja-najpopularniejsze-srodki-chemiczne-uzywane-w-piwowarstwie/

 

Ode mnie polecam NaOH. Jak coś szkodliwego dla piwa przeżyje poprawne czyszczenie sodą żrącą to raczej fakt zakażenia piwa byłby najmniej znaczący w takiej sytuacji.  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy taki Oxy wystarczy żeby zdezynfekować balon po nastawie na którym pojawiła się pleśń?

Nie da rady. Próbowałem kilka razy przepłukać balon wodą z dużą ilością nadwęglanu i absolutnie nic nie zeszło. Soda kaustyczna sobie bardzo dobrze radzi z pleśnią. U mnie wyżarła wszystko z balona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czy taki Oxy wystarczy żeby zdezynfekować balon po nastawie na którym pojawiła się pleśń?

Nie da rady. Próbowałem kilka razy przepłukać balon wodą z dużą ilością nadwęglanu i absolutnie nic nie zeszło. Soda kaustyczna sobie bardzo dobrze radzi z pleśnią. U mnie wyżarła wszystko z balona.

 

Ogólnie temat już ogarnąłem, ale po raz kolejny zwrócę uwagę, że chodzi o pleśń która pojawiła się na powierzchni nastawu, albo raczej "pleśń" bo to mogły być też jakieś "bakterie kożuchujące" , które zresztą zniknęły po dosłodzeniu nastawu (pierwotnie cydr)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czy czysty nadwęglan sodu, który można kupić na allegro za te 7zł/kg to jest to samo co Chemipro OXI? Pytam bo to drugie kosztuje prawie 40zł/kg. Wizualnie wyglądają tak samo. Jest sens przepłacać za OXI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

 

Wpadłem na pewien pomysł, chciałbym wiedzieć co o tym sądzicie. Zastanawiam się, czy nie można by użyć do odkażania środków na bazie aktywnego tlenu przeznaczonych do dezynfekcji wody w basenach. przykład:

 

https://www.dmuchane....y-tlen-1kg.html

 

Wychodzi taniej, niż oxi. Wiadomo, że w wodzie po tym środku się kąpiemy, zdarza się też czasem napić trochę wody. Często tak jest w przypadku dzieci. Srodek ten nie powinien więc zawierać szkodliwych substancji.

 

Zresztą w opisie pierwszego : "Woda posiada przyjemny zapach (-nie czuć chloru), jest łagodna dla wrażliwej skóry, nie uczula i nie podrażnia. Szczególnie polecany, gdy z basenu korzystają dzieci."

 

Edytowane przez Joker123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć, głupia sprawa, ale prawdziwa: wydaje mi się, że nie wylałem całego roztworu OXI (ok.1 litra, przeleżał tam z 30 minut) z wiadra i dodałem do tego schłodzoną brzeczkę (13 l)...

Sam nie wierzę swojej głupocie jak to się stało (na 100 % nie jestem pewien czy był, zakręcony byłem), ale co w takim przypadki JEŚLI Oxi zostało w wiadrze?

 

Jak bardzo złe skutki będzie miało? Od razu w kanał? Bo to raczej nic dobrego z tego nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.