Skocz do zawartości

OXI - pytanie o skuteczność


redachtor

Rekomendowane odpowiedzi

Podsumowując szukać OxiOne, Oxi odplamiacz, czystego nadwęglanu sodu za najniższą cene. Stosować 99% nadwęglan w ilościach 4g/litr wody i dezynfekować wszystko co trzeba. Pytanie moje brzmi czy po zdezynfekowaniu butelek Oxi należy je przepłukać wodą z kranu bądź wystawić na wywietrzenie?

 

Po tym środku nie potrzeba płukać butelek. Po prostu wylej go i tyle, biały osad który pozostawia to minerały z wody. Po co zwiększać prawdopodobieństwo infekcji?

 

edit.

Polecał bym czysty nadwęglan sodu, linki poniżej. 1kg Ci starczy na bardzo długo.

 

Ja uzywam tego z biedry i przepłukuje kranówką ciepłą..

 

Lepszy efekt dawał chyba czysty - wyraznie zmienial kolor wody na jasniejszy no i trn z biedry sie pieni. Trzeba bedzie w auchan poszukac i przetestowac skoro mowicie ze jest bez dodatków.

 

 

Chcesz kupić tanio nadwęglan sodu? Już wiele takich postów powstało.

http://wtwoimdomu.co...kologiczna,22,2 - sam zamawiałem, szybka wysyłka no i atrakcyjna cena, a przy okazji można sobie kupić sodę kaustyczną.

http://allegro.pl/na...4838882811.html - to samo tylko na allegro, jeśli nie chcesz kupować z tej stronki, ale to ten sam dostawca

 

Co do środków z reala, biedronki, oszołoma to zawartość nadwęglanu jest tam w stężeniu 30% i kij wie co tam jeszcze jest, a tutaj masz pewność że masz czysty środek.

Edytowane przez dzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tam w stężeniu 30%

Że kij wie to fakt. A te 30% to jest >30%, bo wg przepisów tak muszą podać. Tak naprawdę w większości przypadków nie opłaca im się mieszać. Po prostu konfekcjonują czysty towar.

Co nie zmienia faktu że oczywiście lepiej samemu kupić w ilościach 'hurtowych' i zapłacić wielokrotnie mniej.

Edytowane przez Kraku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam czystego nadwęglanu sodu - do kupienia na znanym portalu aukcyjnym. Jakieś 7zł za 1kg.

 

Jest taki sprzedawca Provi Poland. U niego można dostać nawet po 6 zł jak bierze się 4 kg. Poza tym całą chemię (piro, soda) ma w dość konkurencyjnej cenie w stosunku do sklepów piwowarskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wylej go i tyle, biały osad który pozostawia to minerały z wody.

Może ja się nie znam, ale na butelce tylko odkażanej jest wielokrotnie więcej białego osadu niż na butelce płukanej po odkażaniu wodą. Nie są to więc osady z wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się nie znam, ale na pewno nie są to szkodliwe związki, bądź źle wpływające na piwo czy też organizm. Inaczej kazali by płukać po nadwęglanie. Poza tym szybko wyparowująca woda pozostawia po sobie osad. Niech się wypowie na ten temat ktoś kto się zna, bo do biochemika mi bardzo daleko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze dezynfekuję butelki używając czystego nadwęglanu sodu. Nie płuczę ich potem wodą - odkładam na suszarkę do butelek i to wszystko. Kilka skrzynek piwa tak zrobionego już wypiłem i nic mi nie jest. ;) Co prawda zostają brzydkie, białe smugi na butelkach na zewnątrz, które przed podaniem znajomym trzeba zmyć, ale to akurat drobnostka. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się nie znam, ale na pewno nie są to szkodliwe związki, bądź źle wpływające na piwo czy też organizm.

A może nie jesteś w stanie wyłapać efektów?

Inaczej kazali by płukać po nadwęglanie.

Przecież jakoś trzeba te konkursy wygrywać ;-)

 

Zawsze dezynfekuję butelki używając czystego nadwęglanu sodu. Nie płuczę ich potem wodą - odkładam na suszarkę do butelek i to wszystko

 

Też tak kiedyś robiłem, teraz nikt mnie na to nie namówi ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze dezynfekuję butelki używając czystego nadwęglanu sodu. Nie płuczę ich potem wodą - odkładam na suszarkę do butelek i to wszystko

 

Też tak kiedyś robiłem, teraz nikt mnie na to nie namówi ;-)

Dlaczego? Doświadczyłeś czegoś złego przez używanie nadwęglanu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, miałem w piwach fenole, których na początku w ogóle nie czułem. Na szczęście mam kolegów sędziów i zwracali mi na to uwagę. Jak zacząłem płukać po nadwęglanie to problem zniknął. Mam bardzo dobry system mycia i dezynfekcji i nie chce mi się nic zmieniać, ale jakbym wykombinował, jak to zrobić bez straty czasu to już bym się przesiadł na StarSan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, miałem w piwach fenole, których na początku w ogóle nie czułem. Na szczęście mam kolegów sędziów i zwracali mi na to uwagę. Jak zacząłem płukać po nadwęglanie to problem zniknął.

W swoich piwach niczego złego nie zauważyłem, ale skoro twierdzisz, że lepiej płukać, to na wszelki wypadek będę to robił. Przegotowaną wodą, czy zwykłą kranówką płuczesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W Auchan oprócz tego czystego pojawił się bardzo podobny z dodatkowymi detergentami . Mówiłem żonie - kup ten co zawsze , w małych opakowaniach 500 g . Przyjechała z reklamówką dwa razy większych opakowań dumna i blada , że większy , że tańszy wychodzi;) Był dopisek chyba White . No i już pojawiły się środki powierzchniowo czynne . Będzie miała w czym prać ...:)

Wielka tragedia to nie jest ale lepiej się czułem wiedząc , że jest czysty .. Ech , Kobiety ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bry

 

10 warek na koncie.

 

Dotychczas używałem wyłącznie Piro. Jednak chciałbym nieco usprawnić dezynfekcję i sięgnąłem po Oxy z Auchana.

 

Czy owe Oxy wystarczy do dezynfekcji butelek przed rozlewem ? Butelki są płukane po spożyciu piwa i czekają na rozlew.

Normalnie używałem piro - nic się nie działo, jednak chciałbym nieco przyspieszyć proces butelkowania.

 

Starczy samo Oxy czy nie rezygnować z piro. A może nie Oxy Ałszenowskie tylko nadwęglan z alledrogo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Owe Oxy wystarczy do dezynfekcji butelek przed rozlewem. O ile nie zagnieździła Ci się gdzieś pleśń, bądź nie masz złogów brudu. To nie jest środek penetrujący, czy czyszczący.

2. Wlać, zabełtać aby kontakt cieczy był z całą powierzchnią odkażaną, wylać i poczekać 3-4min. Ja jeszcze resztki później wylewam które ściekną po ściankach, nie mam suszarki na razie.

3. To czy piro czy oxy, myślę że nie ma większej różnicy. Każde ma swoje zalety i wady. Sam musisz zdecydować co wybrać. Bo połowa Ci poleci piro a druga nadwęglan sodu.

4. Osobiście wolę nadwęglan z alledrogo. Tam kupisz nadwęglan w czystej postaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ostatnio wyszło ciekawe Belgijskie Christmas Ale . Jest wyczuwalny cynamon , lżej imbir i co ciekawe mimo 20 blg i ok. 8% alko praktycznie nie wyczuwalny w smaku i aromacie alkohol .

To chyba zasługa fermentacji Abbeyami w niskiej temperaturze . Co niestety spowodowało niedofermentowanie i gushing . Ale cierpliwie je odgazowywałem i na święta jest już idealne .

 

yyyy ... chyba pomyliłem tematy :)

Edytowane przez Quentin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
@Panta_rei jasne, przejdźmy na warzenie całkowicie ekologiczne, bez żadnej chemii oraz bez... energii cieplnej, która przecież bierze się z węgla, który zatruwa klimat...

Z chemią mozna powalczyc. Ja swoje butelki myję tylko na tyle, zeby nie bylo w srodku osadów a przed rozlaniem piwa wsadzam butelki do pieca na 15 min w 150 stopniach. Po wychlodzeniu lecę z rozlewem. Do pieca miesci się 20 butelek na lezaco. Zielone to to nie jest bo energię elektryczną zuzywam ale z chemią trochę mniej szaleje; -)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Czy taki Nadwęglan z allegro jest 3x bardziej wydajny od tego z Auchan? Jeśli tak to czy możecie polecić konkretnego sprzedawcę/sprzedawców?

A czemu ma być 3 razy wydajniejszy? Jeśli nic się nie zmieniło, to ten z Auchan powinien być czystym nadwęglanem.

Jeśli chodzi o zastosowane oznaczenie >30% to wynika to z przepisów - jeśli w składzie jest tylko informacja o tym, że zawiera powyżej 30% nadwęglanu i brak jest informacji na temat innych składników, to najprawdopodobniej będzie to czysty nadwęglan.

 

Jeśli interesuje Cię, czemu i jak powinny być znakowane detergenty to: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2004R0648:20070112:PL:PDF

 

PS. Na Allegro kupuję tam, gdzie zakup (ewentualnie zakup nadwęglanu z innymi interesującymi mnie produktami jest najtańszy)

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio kupiłem nadwęglan na allegro (wraz z innymi rzeczami) od tego sprzedawcy. Bardzo szybka wysyłka. Zapakowane jak na zdjęciu w brązową szklaną butelkę z plastikową nakrętką.

 

Nie znam się więc nie mogę stwierdzić czy to jest czyste oxi. Białe granulki kiepsko rozpuszczały się w zimnej wodzie. W ciepłej z kranu znacznie lepiej. Nie używałem go jeszcze przy piwie, ale zaschniętą plamę z krwi usunął bardzo dobrze    :cool:

Edytowane przez Radziu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.