Jump to content

Zestaw na start + surowce - pomoc w wyborze


Patryk631
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich,

od niedawna zacząłem się interesować warzeniem piwa. Zapoznałem się z filmami Kopyra, poczytałem na forach (wasze wiki było bardzo pomocne) i teraz proszę o pomoc w podjęciu decyzji dotyczących zakupu pierwszego zestawu sprzętu i surowców. Postanowiłem rozpocząć swoją przygodę od razu od zacierania więc do zestawu będę dokładał termometr, wężyk do filtrowania i jodowy wskaźnik skrobi.

 

1. Zastanawiam się pomiędzy zestawami Zestaw sprzętowy "Optimum" z alepiwo.pl, a Zestaw Browamator Super Start z browamator.pl. Zrobiłem na szybko tabelkę porównującą zestawy (czystko finansowe podejście):

post-10010-0-05665900-1414949010_thumb.png

Osobiście byłbym za zestawem Optimum ponieważ mógłbym go odebrać osobiście (odpadają koszty przesyłki) oraz wychodzi 42 zł taniej co daje prawie mój pierwszy zestaw surowców - http://www.alepiwo.p...iata/aipa.html Czy warto dopłacać do zestawu z browamatora? Różnice jakie zauważyłem to nadrukowana skala na fermentorach, gdzie alepiwo ma naklejaną, kapslownica Greta (browamator) zamiast Eterny i OXI One (browamator, 20g) zamiast pirosiarczynu (100g). Planuję kupić OXI One 100/200/400g skoro tak ludzie chwalą, nie śmierdzi i nie trzeba płukać. Chłodzenie na początku w wannie.

 

2. Jeśli chodzi o surowce na start wybrałem zestaw American India Pale Ale 16 Blg (do którego link powyżej):

  • Słód pilzneński - 4kg
  • Słód Monachijski - 1kg
  • Słód Caramunich II– Weyermann - 0,3kg
  • Słód pszeniczny - 0,5kg
  • Chmiel Citra - 50g
  • Chmiel Chinook - 50g
  • Drożdże suche: Fermentis Safale US-05

Co byście tu dodali / zmienili? Celuję w smaki które poznałem z piw: Doctor Brew American IPA, Pinta Atak Chmielu, AleBrowar King of Hop itp. Oczywiście zdaję sobię sprawę z tego, że na początku będzie dobrze jak wyjdzie cokolwiek nadającego się do picia dlatego proszę o ew. drobną korektę wybranego przeze mnie zestawu. Mam nadzieję, że instrukcja do niego będzie w miarę łatwa do zrozumienia dla osoby zajmującej się tym pierwszy raz ;)

 

3. Teraz pytanie dotyczące butelek. Z tego co wyczytałem nie powinno być z problemu z kapslowaniem butelek ze standardowych polskich piw (Żywiec, Warka, Tyskie itp) kapslownicą ręczną. Z jakich piw najlepiej nabyć butelki? Na chwilę obecną mam kilka po Żywcu, z Pinty, Alebrowaru, Bojana i małe ilości Tyskiego, Warka, Gingers, Doctor Brew, Ciechan. Wszystko ciemne, 500 ml.

 

4. Chyba najistotniejsza sprawa. Niestety nie mam dostępu do piwnicy i planuję zarówno fermentować jak i przechowywać piwo w kotłowni (temperatura waha się tam od 17,5 (noc) do 20,5 C; piec gazowy więc nie ma nagłych wzrostów temperatury w pomieszczeniu). Czy to pomieszczenie się nada bez zbędnych kombinacji ze styropianem, lodówkami itp? Safale US-05 mają "Zalecana temperatura fermentacji: 12-25°C (optymalnie 15-22°C)" więc tu powinno być ok. Chodzi mi o przechowywanie i ew. następne piwa innych gatunków.

 

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

2. Na początek może warto zrobić bez zmian i kombinacji jak już będzie jakieś obycie można przejść na wyższy level.

3.Gretą byłem w stanie zakaplsować wszystko ale jak to mówią gdzie 2 Polaków tam 3 zdania niech się wypowie reszta.

4. Tak jak sam napisałeś drożdże mają optymalną temp fermentacji 15-22 stopni przy czym im niższa tym czystszy profil, podczas fermentacji temperatura w fermentorze rośnie nawet do 4-5 stopni wyżej niż otoczenie czyli możesz mieć nawet 25 stopni co nie jest niestety wskazane.

Edited by Konus
Link to comment
Share on other sites

1. Na twoim miejscu brałbym z alepiwo. Taniej nie zawsze lepiej, ale tu sprzęt jest porównywalny.

 

Słyszałem różne, niezbyt pochlebne opinie na temat fałszywego dna z BA. Sam stosuje filtrator z oplotu (robiony w domu). Spisuje sie świetnie, ale nie wydaje mi się, żeby udało Ci się kupić wężyk za 10 zł.

 

Oxi one z BA - na początku tez kupowałem. Teraz mam zamiar kupić na Allegro za około 12-15zł/kg nadwęglan sodu (to samo co oxi).

 

Jeżeli chodzi o kapslownice nie mam porównania, ale dwie grety już mi się rozpadły. Może miałem pecha.

 

2. Zgadzam się z kolegą. Jednak jeżeli bardzo chcesz coś modyfikować to chmiel na zimno (nie wiem czy w zestawie jest to przewidziane)

Link to comment
Share on other sites

2.

Choćby ze względu na kapslownicę wybieraj zestaw z Alepiwo (dodatkowy plus to czas realizacji zamówienia).

Gretą będziesz mógł komfortowo kapslować tylko butelki z wysokim kołnierzem - np. pinta, ale browar, tyskie książęce itd.

Eterna kapsluje wszystkie typy butelek, jedynie trzeba mieć na uwadze, aby ją od czasu do czasu naoliwić i będziesz mógł butelkować wszystko bez problemu.

Jeśli chodzi o dezynfekcję to sam stosuję piro oraz nadwęglan sodu, piro to przyzwyczajenie z winiarstwa. Używam go praktycznie tylko do spsikania wiadra przed rozlewem, nadwęglanu do całej reszty - jak na razie dość skuteczny, tani i wydajny.

 

3. Wybierz Eternę i masz problem doboru butelek z głowy.

Jeśli weźmiesz Gretę to wybieraj tylko butelki z wysokim kołnierzem, z niskim niektórych nie da rady zakapslować bez używania patentów (owijania czymś szyjki) bo blaszki mogą zsunąć się z kołnierza, możesz też obciąć szyjkę. Ogólnie Gretę polecam tylko, gdybyś miał ją dostać za free.

 

4.

Na górną fermentację warunki są ok, większość piw poza sezonem zimowym fermentuję w ok. 20-22st. i zazwyczaj nie są zbytnio estrowe, chociaż o ile mam możliwość to staram się trzymać temp. fermentacji poniżej 20st.- zazwyczaj podczas fermentacji "wiaderko" jest cieplejsze o 1-2 stopnie od temp. otoczenia

Edited by kordas
Link to comment
Share on other sites

1. Moim zdaniem za zestawem Optimum, oprócz ceny przemawiają takie zalety jak to, że z tego samego sklepu kupisz sobie filtrator z oplotu, a druga sprawa - osobiście uważam, że fermentory z Alepiwo są po prostu lepsze (nie przeciekają, tym samym pozwalając na łatwe napowietrzanie brzeczki poprzez bujanie). Kolejna sprawa, to Eterna też jest troszkę lepsza od Grety - ma plastikowe obejmy, w związku z czym nie obcina szyjek, co w Grecie - bardzo rzadko, ale jednak - się zdarza.

2. Zestaw dobry na start, dokup jednak trochę chmielu na dodatek w trakcie cichej fermentacji - będzie lepszy efekt aromatyczny.

3. Butelki z koncernów mają tę zaletę, że znacznie łatwiej pozbyć się niechcianych etykiet ;)

4. Temperatura odpowiednia dla ejlów, także masz szerokie spektrum wyboru gatunków do produkcji.

Link to comment
Share on other sites

Wymieniłbym kapslownice i dołożył ~ 40 zł na stołową grifo. Koniec końców i tak kiedyś będziesz chciał wymienić Grete. Też polecam zrobić filtrator z oplotu. 6 warek zrobiłem na fałszywym dnie. Niby nie miałem większych problemów ale oplot sprawuje się lepiej.

Link to comment
Share on other sites

2. Zgadzam się z kolegą. Jednak jeżeli bardzo chcesz coś modyfikować to chmiel na zimno (nie wiem czy w zestawie jest to przewidziane)

 

2. Zestaw dobry na start, dokup jednak trochę chmielu na dodatek w trakcie cichej fermentacji - będzie lepszy efekt aromatyczny.

 

W tym zestawie dodatek chmielu na zimno jest przewidziany w ilości 25 g Citry. Też było to moje pierwsze piwo i byłem zadowolony z efektów. Sądzę, że jak na pierwszy raz niech kolega Patryk631 trzyma się receptury.

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że warto zwrócić uwagę na to aby fermentor z kranikiem jak i bez kranika miał nadrukowaną skalę. Bardzo to ułatwia pracę. Kolejna rzecz to filtr z oplotu - szkoda czasu na jakieś fałszywe dna. Kapslownica - gdy będziesz miał Gretą nagle okaże się że większość łatwo dostępnych butelek ma niski kołnierz i nie nadaje się do kapslowania. Warto kupić droższą. Miarka do cukru/glukozy/suchego ekstraktu - jak to ma działać skoro każdy z tych surowców ma inny stopień fermentowalności? Poza tym każdy styl piwa wymaga innego nagazowania. Nie wiem czy zestaw z alepiwo ma cylinder do aerometru. Przy małych warkach - a domowe zawsze sa za male ile by nie mialy - wazne zeby nie marnowac duzo piwa przy pomiarach.

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że warto zwrócić uwagę na to aby fermentor z kranikiem jak i bez kranika miał nadrukowaną skalę.

 

To jest JEDYNE zadanie z Twojego posta z sensem.

 

1. Dobre fałszywe dno jest dużo lepsze od filtratora z oplotu.

2. Greta kapsluje wszystkie butelki na rynku (z jednym małym wyjątkiem, ale jest bardzo bardzo niepopularny typ, miałem tylko 2).

3. Co do miarek, to wszystko można policzyć, 3 miarki to naprawdę dużo możliwości.

4. A czemu wylewasz po pomiarach? Nie wlewałbym tylko tego gdzie zaczeła się już fermentacja, reszte da sie spokojnie odzyskać.

5. Domowe warki nie zawsze są małe. :P

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony ich ilością i czasem odpowiedzi.

 

1.

@jacho-b @Green Fox @kordas:

Przekonaliście mnie. Zdecydowałem się na zestaw Optimum.

 

2.

@Konus @jacho-b @Green Fox @Deathhammer:

Macie rację zostanę przy standardowym zestawie. Jedynym małym problemem jest brak dostępności w sklepie ale zobaczymy kiedy się pojawi.

 

3.

@Konus @kordas @Green Fox:

W takim razie dobrze się składa, że w zestawie jest Eterna. Pewnie kiedyś i tak kupię stołową ale myślę, że na start będzie ok.

 

Wymieniłbym kapslownice i dołożył ~ 40 zł na stołową grifo. Koniec końców i tak kiedyś będziesz chciał wymienić Grete.

Dałeś mi trochę do myślenia. Wysłałem zapytanie do sklepu. Założenie było takie, żeby skompletować zestaw jak najtaniej więc pewnie zostanę przy Eternie. Priorytet ma garnek którego jeszcze nie mam.

 

4.

@Konus @kordas @Green Fox:

Nie brałem pod uwagę temperatury cieczy tylko powietrza. Jeśli tak to faktycznie może być za ciepło. Będę kombinował. Mam jeszcze do dyspozycji ocieplany (nie mylić z ogrzewany) garaż tylko tam znowu pewnie będzie za zimno. Muszę jutro sprawdzić jakie panują w nim temperatury (stawiam, że w tym okresie będzie to 5-10 C).

 

Sam stosuje filtrator z oplotu (robiony w domu). Spisuje sie świetnie, ale nie wydaje mi się, żeby udało Ci się kupić wężyk za 10 zł.

Jeśli mam dać więcej niż 10 zł za taki wężyk to nie ma sensu robić go samemu.

 

Też polecam zrobić filtrator z oplotu. 6 warek zrobiłem na fałszywym dnie. Niby nie miałem większych problemów ale oplot sprawuje się lepiej.
Kolejna rzecz to filtr z oplotu - szkoda czasu na jakieś fałszywe dna.

Kupuję gotowy wężyk / filtrator. Może kiedyś przetestuję fałszywe dno.

 

Miarka do cukru/glukozy/suchego ekstraktu - jak to ma działać skoro każdy z tych surowców ma inny stopień fermentowalności? Poza tym każdy styl piwa wymaga innego nagazowania.

Tu raczej będę posługiwał się wagą kuchenną.

 

Nie wiem czy zestaw z alepiwo ma cylinder do aerometru. Przy małych warkach - a domowe zawsze sa za male ile by nie mialy - wazne zeby nie marnowac duzo piwa przy pomiarach.

Z tego co wyczytałem nie ma. Wysłałem zapytanie do sklepu.

Edited by Patryk631
Link to comment
Share on other sites

Ja sam jestem początkujący i jeśli masz możliwość to polecił bym Ci Zrobić kapslownicę stołową samemu, nie jest to aż tak skomplikowane, no chyba że nie masz zupełnie możliwości, narzędzi, to kup gotową. Moja stołowa kosztowała mnie 35 zł, dzień pracy, i działa super.

Link to comment
Share on other sites

Ja z kolei miałem Grifo HD i ją sprzedałem koledze. Kupiłem Eternę i ten model gorąco Ci polecam. Grety miałem dwie, prędzej czy później zaczną się z nimi problemy.

Edited by santa
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o kapslownicę, to zwłaszcza jeśli nie chcesz wydawać na początek zbyt dużo kasy to polecam Eternę.

Sam oszczędzając na początek kupiłem Gretę, na początku było ok, później butelki z niskim kołnierzem ciężko się kapslowało, po kilku warkach niektóre z butelek dawało się kapslować tylko po tym, jak owinęło się szyjkę jakimś materiałem (nie pamiętam z jakiego browaru butelki zaczęły być oporne). Podgiąłem lekko blaszki i jedna warka poszła bez problemu. Kupiłem Eternę, która miała być też tylko na chwilę... ale po ponad 20 warkach z nią nie zamierzam jej zmieniać. Na początku nie byłem zadowolony, bo po zakapslowaniu nie chciała "puścić" butelek z wysokim kołnierzem, jednak przesmarowałem ją 3-4 razy smarem do łańcuchów rowerowych i od ok 9 warek butelkuje idealnie.

 

Jeśli chodzi o garnek, to ja kupiłem ten http://www.sklep.eskot.pl/Garnki-emaliowane/Rondel-wysoki-emaliowany-40-l-sr-45-cm-z-pokryw-xb1/pid,15623,cid,786523,product.html i jestem zadowolony, w podobnej cenie miałem też sklep w Poznaniu... jednak z Rzeszowa to chyba za daleko ;)

Link to comment
Share on other sites

W Rzeszowie masz fajny sklep "Jedność" na Hanasiewicza 15. Tam powinni mieć garnki w dobrych cenach.

Pytałem - 130-140 PLN za garnek 30 L (nie dopytałem czy to cena z pokrywą czy bez, na samej pokrywie widniała cena 25 PLN).

 

Jeśli chodzi o garnek, to ja kupiłem ten http://www.sklep.esk...23,product.html i jestem zadowolony, w podobnej cenie miałem też sklep w Poznaniu... jednak z Rzeszowa to chyba za daleko ;)

Jeden z forumowiczów zgłosił się do mnie z ofertą sprzedaży. Jeśli nic z tego nie wyjdzie pewnie zdecyduje się na http://allegro.pl/ga...4755034721.html lub http://allegro.pl/0g...4704559957.html (darmowa przesyłka przy płatności kartą VISA ;-)).

 

@simer17 @santa @kordas:

Co do kapslownic zostaję przy Eternie. W przyszłości będę ewentualnie kupował / modyfikował.

Edited by Patryk631
Link to comment
Share on other sites

Eternę musisz na start koniecznie nasmarować, najlepiej jakimś w miarę stałym smarem. U mnie biały się dobrze spisuje.

 

Po bokach masz w sumie 4 wycięcia w kształcie literki L, w których porusza się nit. Głównie tam trzeba nasmarować.

 

Jeśli po kilku warkach rozklepie Ci się metal przy tym L, będziesz musiał go lekko spiłować. Po tych zabiegach sprzęt posłuży Ci latami.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za pomoc. Sprzęt kupiony, czeka na warzenie. Trzeba przejrzeć jeszcze raz wiki i dzisiaj lub w weekend startuję.

 

Jedynie co mnie martwi to temperatura w pomieszczeniu gdzie planuję przeprowadzać fermentację i leżakować piwo. Wykonałem wczoraj pomiary i jest cieplej niż przypuszczałem:

post-10010-0-54952400-1415270729_thumb.png

Temperatura waha się od 19,5 do 20,5. W zimie pewnie będzie od 18 do 20,5.

 

Eternę musisz na start koniecznie nasmarować, najlepiej jakimś w miarę stałym smarem. U mnie biały się dobrze spisuje.

 

Po bokach masz w sumie 4 wycięcia w kształcie literki L, w których porusza się nit. Głównie tam trzeba nasmarować.

 

Jeśli po kilku warkach rozklepie Ci się metal przy tym L, będziesz musiał go lekko spiłować. Po tych zabiegach sprzęt posłuży Ci latami.

Dobrze wiedzieć. Podobnych informacji udzielił mi sprzedawca i nasmarował kapslownicę.

Link to comment
Share on other sites

Jedynie co mnie martwi to temperatura w pomieszczeniu gdzie planuję przeprowadzać fermentację i leżakować piwo. Wykonałem wczoraj pomiary i jest cieplej niż przypuszczałem:

Jest w miarę stała, to fajnie. Przydałoby się jednak zbić ją chociaż o 2°C.

Edited by santa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.