Skocz do zawartości

Stała temperatura fermentacji


Gregi

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że temp sterowników był już wałkowany ale nie wiem jak do tematu podejść.

jaki sterownik?

Przy kablu grzewczym - jakikolwiek będzie ok - nic się nie stanie jeśli będzie się co chwila załączał (docelowo planuję sterować PWM z arduino przez triaka)

czego temp mierzymy, czy powietrza w lodówce czy piwa?

Ja mam sondę zanurzoną w piwie.

i czy taki zestaw będzie skuteczny przy( - 10C )

Bez problemu utrzymywałem dolniakową temperaturę fermentacji w zakresie 8-12C (wzrastająco w trakcie fermentacji) przy temperaturze otoczenia nawet ponizej -10 i skąpej izolacji karimata + karton. Kabel 60W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr naklejony na fermentor pokazuje temperaturę 2-3° niższą niż jest w pomieszczeniu.

Tylko ja używałem ręcznika i gara z wodą aby obniżać temperaturę... Niestety nie pamiętam już jak często nawilżałem ten ręcznik, wydaje mi się, że sam ciągnął wodę z gara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pudełko ze styropianu wrzuciłem do środka( test ) jeden wkład mrożący najniższa temp jaką uzyskałem 14,5C i pytanie czy to nie jest za niska temp. dla fermentacji burzliwej ( ma być 18-20C).

 

Pamiętaj, że jak wsadzisz fermentor z brzeczką o wyższej temperaturze to tak szybko ona nie schłodzi się do takiej temperatury. Dodatkowo jak drożdże rozpoczną pracę to temperatura się podniesie. Pamiętaj żeby w momencie wzrostu temperatury nie dopuszczać do jej spadku (nie zbijać na siłę w dół), bo może się to skończyć zwolnieniem pracy drożdży, a nawet zatrzymaniem ich pracy (skrajne warunki) co spowoduje niedofermentowanie. Temperatura ma wzrastać stabilnie, mniej więcej liniowo w górę (oczywiście do pewnych granic) - wszystko zależy co chcesz uzyskać i jakie to drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Mam podobny problem.

Otóż zapragnąłem uwarzyć piwo w najbliższych 2 tygodniach. Niestety w domu nie będę miał miejsca aby odstawić pojemnik na fermentację. W moim przypadku pozostaje jedynie budynek (nazwijmy go socjalnym), gdzie nie ma żadnego ogrzewania (także jest tam chłodno). Mam taki pomysł:

- zbudować ze styropianu karton do którego włożę fermentator

- fermentator obwinę jakimś kablem grzewczym 25W, do którego podłączę termostat.

I tu pojawia się moje pytanie. Czy przy obecnych temperaturach (oraz temperaturach przez najbliższy miesiąc) takie rozwiązanie wystarczy.

Oraz gdzie najlepiej umieścić sondę tzn w brzeczce, czy w wewnątrz pojemnika z styropianu?

Pozdrawiam

Dawid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy co to znaczy chłodno. Czy jest tam 5 stopni czy 15? Jeśli to drugie to śmiało przefermentujesz bez ogrzewania(No może na ostatnie dni burzliwej mozna by podgrzać do tych 21). Jeśli to pierwsze to niestety trzeba grzać. Naprawdę nie masz pół metra kwadratowego żeby postawić fermentor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponieważ to mój pierwszy post to zwyczajowe - Witam użytkowników forum i dziękuję za przekazywaną wiedzę.

Chciałbym podłączyć się do wątku. Mam zamiar kupić jakąś używaną lodówkę do której zmieści się fermentor i podłączyć do niej termoregulator. Pytanie czy taki termoregulator się nada:

http://allegro.pl/regulator-temperatury-termoregulator-czujnik-i4835233745.html ? Czy osoba, która potrafi zmontować przedłużacz poradzi sobie z jego podłączeniem? W jaki sposób "wprowadzacie" czujnik temperatury? Tak po prostu przez drzwi lodówki i leży sobie gdzieś na podłodze lodówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podłączeniem powinienem sobie poradzić. Gdzie umieścić czujnik temperatury? Luzem na podłodze lodówki wystarczy? Czy może podłącza się termoregulator do czujnika lodówki (zakładam, że lodówka ma swój czujnik)? Przepraszam za być może głupie pytania, ale lodówka i termoregulator już w drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wpiąć się w termoregulator lodówki musiałbyś mocno dłubać i znać się na elektryce. Zdecydowanie prościej czujnik sterownika umieścić w lodówce(ponoć najlepiej w słoiku z wodą, ja przyklejam do fermentora), a sterownik będzie ją włączał gdy temperatura za bardzo podskoczy.Lodówka zazwyczaj jest ustawiona na jakieś 3,4 C więc jeśli w środku masz np 19 stopni to chłodzenie odpali jak tylko sterownik puści prąd. No i masz już otwartą drogę do lagerów :)

 

Właśnie fermentuje mi pierwsza warka trzymana w takiej lodówce. Jako, ze w piwnicy mam spore skoki temp, mam podłączone chłodzenie i grzanie. Wg wskazań termometru mam tam między 18 a 18,5C. Ciekawi mnie różnica w smaku piwa, między tym, a poprzednim które fermentowało w sporo wyższej temperaturze.

Edytowane przez Tom Kos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.