Skocz do zawartości

Stała temperatura fermentacji


Gregi

Rekomendowane odpowiedzi

Mówi się że fermentacja powinna przebiegać w stałem temperaturze. Moje pytania będą troszkę przewrotne.

Czy stała temperatura tyczy się cieczy czy pomieszczenia?

Jeżeli zaleca się aby fermentacja przebiegała między 18 a 21 C, czy temp cieczy może się w tych zakresach wachać czy powinna być ustalona na np:20C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr na fermentatorze wskazuje 23 C a sugerowana max temp to 21. Czy to duży problem? Mam problem z chłodniejszymi pomieszczeniami

Edytowane przez Gregi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie piwo chcesz zrobić i jakich drożdży używasz. Napisz więcej szczegółów. Jednak dla większości piw i drożdży temperatura 23 C będzie za duża. Prosty sposób na regulację temperatury to otwieranie okna w pomieszczeniu gdzie się fermentuje i sprawdzanie temperatury, by z kolei za bardzo nie wychłodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli robisz piwo górnej fermentacji, to w większości przypadków najbardziej optymalna będzie ok. 18 C. Ale płynu! Bo to tam pracują drożdże. Wahania temperatury niewskazane, ale, ponieważ to nie apteka, drobne wahania nie powinny zepsuć piwa.

Paskowe termometry na fermentorze, bo jak rozumiem o takim piszesz, nie są dokładne.

 

Kilka stopni różnicy nie ma większego wpływu na infekcję. Jak brzeczka jest zakażona, to i w 16 pięknie się rozwinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały dzień miałem otwarte okno w pokoju i nadal termometr paskowy wskazuje 23C. Co do piwa co warze zestaw z BA Zimowe Mocne

http://www.browamato...9&grupa_p=6[6]=%2F163929%2F164395%2F183249%2F1594577&sortuj=kod

Edytowane przez Gregi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr na fermentatorze wskazuje 23 C a sugerowana max temp to 21. Czy to duży problem? Mam problem z chłodniejszymi pomieszczeniami

 

To zależy od piwa/drozdży. Niektóre drożdże w wyższych temepraturach zostawiają po sobie w piwie niepożądane aromaty. Z drugiej strony, sporo piwowarów domowych ma zboczenie właśnie tych 18 stopni Celsiusza i przedstawia sprawę tak, jakby po osiagnięciu wyższej temperatury piwo było od razu do wylania. This is bullshit.

 

To co Ci proponuje to zamiast gorączkowo szukać sposobu na zbicie temepratury o te dwa stopnie, to pozwolić piwu dojść w tych 23 stopniach i je zabutelkować. W odpowiednim momencie otworzyć i porównać profil smakowy z opisem BJCP / PSPD. Jeśli jest ok, to większego komentarza już to nie wymaga. W ramach dopracowywania swojego warsztatu pozostaje Ci spróbować przefermentować to piwo w 21, 19, 17 i 25 stopniach Celsiusza i porównać efekty. Zrozumienie wpływu temperatury pracy drożdży na gotowe piwo, pozwoli Ci z czasem warzyć coraz lepsze piwa, a w perspektywie pozwoli Ci uwarzyć wybitnie pijalne.

 

Jeśli jednak piwo nie spełnia kryteriów stylu, to zastanów się co poszło nie tak i czy to była wina drożdży czy może czegos innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz warzenie więc na błędach się uczysz, moja pierwsza warka też pracowała w 21-22 stopniach potem dopiero się dokształciłem co i jak. @santa miał na myśli to, że to co złego mogło się stać już się stało i pewnie gorzej nie będzie więc niech sobie piwo posiedzi już w tej temp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście w chwili obecnej nie mam innych warunków jak ok 20-24 stopnie w pomieszczeniu. Nie ma takiej opcji żeby temperatura była niższa a i gratów typu lodówka nie mam gdzie trzymać. Może za jakiś czas warunki mi się zmienią. Jednak fermentuję już w takich warunkach 4 warkę, a 2 pierwsze już powoli wyszły i piwo jest po prostu dobre. Na pewno byłoby inne gdyby temperatura była niższa. Ale i tak można fermentować, mi i każdemu kto to piwo spożywał bardzo smakowało :) Także nie ma się co przejmować. Jeśli masz gdzie wstawić taką lodówkę która ustabilizuje Ci temperaturę to kombinuj i rób. Jeśli nie, to wg. mnie 21-22 stopnie to nic strasznego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pierwsza warka fermentowała przez 3 tygodnie w pokoju, średnia temperatura na fermentorze wynosiła 23°C. W piwie wyraźnie było czuć przez to alkohol. W domu możesz wkładać fermentor (jeżeli się zmieści) do garnka albo wiadra z zimną wodą, średnia temperatura zawsze będzie niższa o parę stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze zawijać fermentor w mokry ręcznik.

W lecie wstawiłem zawinięty tak fermentor do garnka z zimną wodą i regularnie sprawdzałem czy wszystko jest mokre tak jak być powinno. Temperatura fermentacji wyszła 23°C gdy w pokoju było 26-28°.

Mam niby sprzęt do pilnowania temperatury fermentacji, ale akurat był zajęty przez barley wine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przelałem piwo do cichej fermentacji. Spróbowałem i się zdziwiłem, Smakuje jak piwo pszeniczne, kolor kawa z mlekiem. Czy mi się czasem nie popsuło? na tą chwilę ma 6,5 BLG z 18,8 BLG a warze: ! BA Zimowe MOCNE 16,8°Blg --- zestaw na 20 l piwa / ekstrakty słodowe

I pytanie. Jak rozpoczynam cichą fermentacje bez pokrywki z dziurką :) to czy pokrywkowe mocno zamknąć czy pozostawić szczelinę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam niby sprzęt do pilnowania temperatury fermentacji, ale akurat był zajęty przez barley wine.

A co to za sprzęt? Właśnie zabieram się za budowanie chłodziarki z styropianu i mrożonych butelek z wodą jednak nie mam pomysłu jak skutecznie zarządzać temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabel do terrarium + najprostszy sterownik.

Wiem że temp sterowników był już wałkowany ale nie wiem jak do tematu podejść.

jaki sterownik?

czego temp mierzymy, czy powietrza w lodówce czy piwa?

i czy taki zestaw będzie skuteczny przy( - 10C )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.