Skocz do zawartości

Poszukiwanie solidnego areometru


santa

Rekomendowane odpowiedzi

Jakbym miał wolne ze 4 stówy i taki dylemat to faktycznie zrobiłbym sobie taki test;) Na razie muszę zostać przy cukromierzu na którym mogę chociaż z dokładnością plus minus 1 blg odczytać pomiar...

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja używam zestawu dwóch 0-10 i 10-20 takich:

http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=16685866

super dokładne, artystyczna wręcz robota.

Markuje je Brewferm ale pod spodem była nalepka producenta z Francji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o taką dokładność przyrządu, a możliwość odczytania wartości z przybliżoną dokładnością. Jeśli będzie wystarczająco duża przerwa co 0,5BLG lub nawet co 1BLG), to nasze oko sobie bez problemu poradzi z określeniem wartości z taką dokładnością :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chciałbym kupić solidnie wykonany areometr, z którego będę mógł z łatwością odczytać wartość z dokładnością do 0,5BLG, a po przyjrzeniu się z dokładnością do 0,1~0,2BLG. Z biegiem praktyki podskoczyła mi wydajność i muszę mieć dokładne pomiary, żeby odpowiednio skalować receptury w BS2. Bez dobrych odczytów nie mogę tego zrobić i ostatnie kilka warek wychodziło mi 1-2BLG "za mocnych". Po "Polskim ALE" 14BLG mówię dość :D.

 

 

Nie chodziło mi o taką dokładność przyrządu, a możliwość odczytania wartości z przybliżoną dokładnością. Jeśli będzie wystarczająco duża przerwa co 0,5BLG lub nawet co 1BLG), to nasze oko sobie bez problemu poradzi z określeniem wartości z taką dokładnością :).

Mi dokładność do 1 blg wystarcza, a bywa że zapomnę zmierzyć przed lub po fermentacji :P

ps od kilu miesięcy nie sprawdzałem czy posiadane spławiki dobrze pokazują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, rozumiem, co to znaczy, że browar to nie apteka i wiem jak zachować odpowiedni dystans. Też w chwili obecnej częściej nie mierzę po fermentacji, niż mierzę. Natomiast w miarę dokładna gęstość brzeczki przedniej mniej interesuje i tyle. Takie tam inżynierskie zboczenie, lubię cyferki :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro cena nie gra roli to czemu nie refraktometr?

Ciężko powiedzieć. Miałem i sprzedałem. Wolę klasykę, wygodniej mi się używa spławika :). Miałem chinola, który notorycznie zaniżał wyniki po wysładzaniu. OK, może nie mieszałem dokładnie, czy coś, w każdym razie sprzedałem i wróciłem do podstaw.

 

 

Santa. A dokładnie do czego jest ci potrzebny dokładny areometr.

Autor wątku pewnie jeszcze się wypowie, ale chyba nie dokładność była priorytetem:

 

ma być solidny i nie przekłamywać.

... może z wyspiarskiej perspektywy widzisz inaczej, ale tutaj zdarzają się "kFiatki":

areometrem z biowinu z "ruchomą skalą" :)

Posiadałem trzy spławiki z Biowinu, dwa większe, jeden mniejszy. W jednym z większych naklejka się samoczynnie przesuwała (przez co kalibrację można sobie było tu i tam umieścić ;) ), a drugi miał na oko 4BLG przekłamania. Na oko, bo przekłamanie było w stronę, gdzie nie ma już skali. Małego kupiłem "na przeczekanie", ale to kompletna porażna. Przekłamuje na oko 1BLG, ale nie dam głowy, że jest to wartość taka sama dla różnych poziomów ekstraktu. Poza tym odczytać coś z niego jest dość trudno. Nie twierdzę, że Biowin sprzedaje szajs, po prostu nie miałem szczęścia do ich areometrów.

 

Chciałbym kupić solidnie wykonany areometr, z którego będę mógł z łatwością odczytać wartość z dokładnością do 0,5BLG, a po przyjrzeniu się z dokładnością do 0,1~0,2BLG. Z biegiem praktyki podskoczyła mi wydajność i muszę mieć dokładne pomiary, żeby odpowiednio skalować receptury w BS2. Bez dobrych odczytów nie mogę tego zrobić i ostatnie kilka warek wychodziło mi 1-2BLG "za mocnych". Po "Polskim ALE" 14BLG mówię dość :D.

 

Idealne byłoby urządzenie z pomiarem temperatury, ale bez tego właściwie mogę się obejść. Propozycji wrzuciliście kilka, coś będzie trzeba wybrać.

 

Z dostępnych w sklepach piwowarskich zainteresowały mnie wspomniane wyżej:

http://www.browamato...6&przedm=184149

http://www.homebrewi...o-sg-p-802.html

 

No to kup laboratoryjny, nie powinien byc bardzo drogi i spelni twoje wymagania.

Moim zdaniem dokladnosc nie jest tak istotna. +- 1Blg powinno wystarczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odświeżę trochę temat, bo również szukam solidnego areometru. Nie zależy mi na dokładnych pomiarach po przecinku tylko na nie przekłamywaniu, żeby zamiast 20 nie pokazywało 16 itp.

Zastanawiam się nad tym:

http://www.browamator.pl/areometr-piwowarski-alla-france-0-35-blg-z-certy,3,21,1393

 

Santa, jak mniemam kupiłeś taki? Mógłbyś coś o nim napisać?

 

A może jeszcze ktoś ma taki/podobny/warty polecenia, to proszę o rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mozna tez zrobic sobie selekcje Biowinów. Kupić od nich 10 sztuk, wytestowac na wodzie i syropku 15 °Blg, reszte zwrocic jako niesprawne. W ten sposob z partii 10 szt wybralem dwa sensowne. Jeden na wodzie pokazuje 0, drugi -1, osiem nadawalo sie do smieci. Skoro Biowin nie przeprowadza kontroli jakosci, to sami ja robmy. 

 

Chinski refraktometr (Bass Polska...) tez potrafi zawyzac o okolo 12%, ale przynajmniej jest stabilny, wiec sobie moge podzielic wynik przez stałą. Albo jak ktos ma zaciecie to wyznaczy sobie rownanie ax²+bx+c i ma dokladnie.

 

Do fermentacji uzywam splawikow ukrainskich, ktore sobie plywaja w fermentorze. Splawiki wyselekcjonowane z partii 10 sztuk tak jak biowiny. Pokazuja glupoty bo skala nie dosc ze przrsunieta to rozciagnieta, ale przy fermentacji chodzi o tendencje (kiedy gestosc przestaje spacac) i do tego sie nadaja a kosztowaly po piatątaku za sztukę i moge sobie w kazdy fermentor wrzucic po jednym. Ot, eksperyment z zakupem, dal tani wskaznik konca fermentacji. Po fermentacji mierze jedynym w kolekcji dokladnym splawikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, c64club napisał:

Chinski refraktometr (Bass Polska...) tez potrafi zawyzac o okolo 12%, ale przynajmniej jest stabilny, wiec sobie moge podzielic wynik przez stałą. Albo jak ktos ma zaciecie to wyznaczy sobie rownanie ax²+bx+c i ma dokladnie.

Ale wiesz ze rafraktometry są kalibrowane na roztwór glukozy i na brzeczce zawsze trzeba dzielić wynik - współczynnik najlepiej wyznaczyć dla danego urządzenia ale zwykle coś koło 1.04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, koval_blazej napisał:

Ale wiesz ze rafraktometry są kalibrowane na roztwór glukozy i na brzeczce zawsze trzeba dzielić wynik - współczynnik najlepiej wyznaczyć dla danego urządzenia ale zwykle coś koło 1.04

A to dobre. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, koval_blazej napisał:

Ale wiesz ze rafraktometry są kalibrowane na roztwór glukozy i na brzeczce zawsze trzeba dzielić wynik - współczynnik najlepiej wyznaczyć dla danego urządzenia ale zwykle coś koło 1.04

 

To raczej kwestia tego, że skala w refraktometrach (nie wiem, czy wszystkich?) to °Brix. Współczynnik daje nam możliwość przeliczenia na °Blg.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zielony07 napisał:

A to dobre. 

Znakomite uważam

 

7 godzin temu, punix napisał:

To raczej kwestia tego, że skala w refraktometrach (nie wiem, czy wszystkich?) to °Brix. Współczynnik daje nam możliwość przeliczenia na °Blg.

Blg i brix są tożsame do 3 miejsc po przecinku o ile pamiętam. Gdybyś mierzył np sok owocowy, albo zwykły roztwór wody z cukrem, a nie brzeczkę to miałbyś ten sam wynik z refraktometru i z areometru. Różnica wynika z obecności w brzeczce innych cukrów, białek itd.

Jest o tym tutaj https://www.brewersfriend.com/how-to-determine-your-refractometers-wort-correction-factor/

Edytowane przez koval_blazej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 14.04.2019 o 17:02, c64club napisał:

[...]ale moj akurat jest mocniej odjechany i nawet na roztworze glukozy pokazywalby glupoty. W kazdym razie jak juz sobie ustalilem dzielnik, to wyniki mam znakomite i stabilne.[...]

Skalibrowałem sobie jeszcze raz ten mój refraktometr. Starannie, w temperaturze 20°C (urządzenie i próbki), trzy pomiary (długie, żeb wyrównać temp. urządzenia i próbki), pomiędzy nimi czyszczenie wodą destylowaną. Na glukozie rozjazd 12-14%. Na brzeczce następująco:

 

 

refraktometr 2019-05.png

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2019 o 07:57, koval_blazej napisał:

Blg i brix są tożsame do 3 miejsc po przecinku o ile pamiętam.

Wszysy tak pamiętają a jak się spojrzy w tabelę to w okolicy 20 jest już rozjazd o 1, (nie o 0,1).  I to by odowiadalo przecietnej stalej kalibracji dla refraktometru, jaka sobie ludki wyznaczaja zeby miec odczyt w Ballingach.

Bylem dzisiaj w sklepie w Katowicach. Babka uprzejmie malala mi wode do probowki i sobie zanurzam splawiki jeden za drugim. Ladne, dlugie splawiki z dluga skala (nie take gdzie od 0 do 30 jest na 3 cm) i rozrzut od -3 do 3, ale jakos nie trafilem na taki co by w okolicach zera pokazywal. W sumie trzeba bylo wziac taki co pokazywal najwiecej w plusie i sobie go dociazyc czyms.

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.