Skocz do zawartości

Poszukiwanie solidnego areometru


santa

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, poszukuję solidnego areometru. Cena mnie nie interesuje, ma być solidny i nie przekłamywać. Możecie coś polecić z własnego doświadczenia lub posiadania?

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W sklepach ze szkłem labolatoryjnym można dostać areometry z legalizacją, za około 70 zł.

 

Nie pamietam nazwy firmy, ale jakaś wytwórnia z Warszawy, robi nawet areometry na indywidualne zamówienie.

 

Aha, firma Gomar, na stronie mają spory wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz bardzo dokładne

http://eshop.vinarskepotreby.cz/pristroje-pro-hodnoceni-mereni-a-analyzu-vin/?page=2&order_type=

0-10% i 0-30%. Mam ten pierwszy. OG mierzę refraktometrem. BA kiedyś miał u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma być solidny i nie przekłamywać

Zobacz http://browamator.pl..._id=38479026010

Mam, jestem zadowolony.

Oglądałem, testowałem przy różnych okazjach inne "spławiki" - przy tym wypadały słabo.

... no może poza tym z Cieszyna, ale on miał kilkadziesiąt cm długości i cylinder pomiarowy miał

pewnie z 10 litrów :)

Edytowane przez rubezahl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także szukałem dobrego areometru, nawet rozglądałem się po firmach labolatoryjnych ale ceny były wysokie.

W sumie kupiłem taki, pożądny, był, niestety się stukł.

http://www.homebrewing.pl/areometr-ballingomierz-brewferm-dwoma-skalami-plato-sg-p-802.html

Niestety ale areometry mają to do siebie że chwila nie uwagi i krach. Nawet te najdroższe.

 

Z tego wszystkiego zainwestowałem w refraktometr a odfermentowanie mierzę areometrem z biowinu z "ruchomą skalą" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam areometr ze wzorcowaniem z tego sklepu:

http://www.metal-chem.pl/oferta.php?cat_id=199

Kosztował coś koło 120zł plus 200zł wzorcowanie, akurat kupowaliśmy do pracy ale, że okazały się zbędne (nadmiar) to sobie zaadoptowałem jeden.

Zalety: Bardzo dokładny, odczytać można nawet do czwartego miejsca po przecinku (połówki ale jednak).

Wady: Skala OG, długość (40 czy 45cm) 250ml próbki trzeba pobrać.

Ale jak tak patrzę na to z perspektywy czasu to jednak większość czasu używam refraktometru bo jest praktyczniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Santa. A dokładnie do czego jest ci potrzebny dokładny areometr.

Autor wątku pewnie jeszcze się wypowie, ale chyba nie dokładność była priorytetem:

 

ma być solidny i nie przekłamywać.

... może z wyspiarskiej perspektywy widzisz inaczej, ale tutaj zdarzają się "kFiatki":

areometrem z biowinu z "ruchomą skalą" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro cena nie gra roli to czemu nie refraktometr?

Ciężko powiedzieć. Miałem i sprzedałem. Wolę klasykę, wygodniej mi się używa spławika :). Miałem chinola, który notorycznie zaniżał wyniki po wysładzaniu. OK, może nie mieszałem dokładnie, czy coś, w każdym razie sprzedałem i wróciłem do podstaw.

 

 

Santa. A dokładnie do czego jest ci potrzebny dokładny areometr.

Autor wątku pewnie jeszcze się wypowie, ale chyba nie dokładność była priorytetem:

 

ma być solidny i nie przekłamywać.

... może z wyspiarskiej perspektywy widzisz inaczej, ale tutaj zdarzają się "kFiatki":

areometrem z biowinu z "ruchomą skalą" :)

Posiadałem trzy spławiki z Biowinu, dwa większe, jeden mniejszy. W jednym z większych naklejka się samoczynnie przesuwała (przez co kalibrację można sobie było tu i tam umieścić ;) ), a drugi miał na oko 4BLG przekłamania. Na oko, bo przekłamanie było w stronę, gdzie nie ma już skali. Małego kupiłem "na przeczekanie", ale to kompletna porażna. Przekłamuje na oko 1BLG, ale nie dam głowy, że jest to wartość taka sama dla różnych poziomów ekstraktu. Poza tym odczytać coś z niego jest dość trudno. Nie twierdzę, że Biowin sprzedaje szajs, po prostu nie miałem szczęścia do ich areometrów.

 

Chciałbym kupić solidnie wykonany areometr, z którego będę mógł z łatwością odczytać wartość z dokładnością do 0,5BLG, a po przyjrzeniu się z dokładnością do 0,1~0,2BLG. Z biegiem praktyki podskoczyła mi wydajność i muszę mieć dokładne pomiary, żeby odpowiednio skalować receptury w BS2. Bez dobrych odczytów nie mogę tego zrobić i ostatnie kilka warek wychodziło mi 1-2BLG "za mocnych". Po "Polskim ALE" 14BLG mówię dość :D.

 

Idealne byłoby urządzenie z pomiarem temperatury, ale bez tego właściwie mogę się obejść. Propozycji wrzuciliście kilka, coś będzie trzeba wybrać.

 

Z dostępnych w sklepach piwowarskich zainteresowały mnie wspomniane wyżej:

http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=184149

http://www.homebrewing.pl/areometr-ballingomierz-brewferm-dwoma-skalami-plato-sg-p-802.html

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ufałbym SG wyskalowanemu dla soli morskiej, bo sól może inaczej zmieniać załamanie światła w stosunku do gęstości niż zawartość brzeczki.

Zauważcie jakie przekłamania robi alkohol... Sól może się zupełnie inaczej zachowywać niż cukier... różnice mogą sięgać 20-50% (strzelam, pojęcia nie mam). Nie ryzykowałbym takimi oszczędnościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może trzeba zwyczajnie zrobić eksperyment:

2 porcje wody. Jedna z cukrem druga z solą w takich ilościach by pokazywały to samo na spławiku, a potem test refraktometrem.

Najlepiej w kilku różnych stężeniach.

 

Mój jedyny spławik właśnie pływa w fermentorze, więc odpadam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.