Skocz do zawartości

Fermentis safale k-97


FurioSan

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
53 minuty temu, zielony07 napisał:

Może trafiłem na felerną paczkę.

No proszę Cię. Jest tyle zmiennych leżących po stronie piwowarów, że zrzucanie winy na paczkę/ serię chociaż możliwe wydaje mi się jednak mało prawdopodobne.

 

Ale nie o tym.

W linkowanym wątku z HBT jest mowa o "brown yeast". Google translator wypluł mi takie tłumaczenie:

 

Cytat

Czy wszyscy znają tzw. „Brązowe drożdże”? Jest to zbiór tlenków chmielu, które zwykle fermentują w postaci brązowej, gorzkiej żywicy, która unosi się na wierzch piany, przykleja się do ścianek fermentora i jest trudna do czyszczenia. Proces fermentacji tych związków chmielowych jest jednym z elementów odpowiedzialnych za różnicę w ostrej goryczy między brzeczką a gotowym piwem, z większością drożdży. Jednak K-97, o ile wiem, nie fermentuje „brązowych drożdży”, zamiast tego pozostawia te związki chmielowe w piwie. Ale zrobione z K-97 ma naprawdę orzeźwiającą goryczkę, którą można zinterpretować jako „nierafinowany aromat chmielowy”, ale uważam, że jest to większe wykorzystanie chmielu. Dodając chmiel goryczkowy do piwa fermentowanego K-97 należy być ostrożnym; łatwo jest zrobić coś niesmacznie gorzkiego, eksperymentując z wczesnymi dodatkami chmielu. Jednak uważam, że jest to bardziej zaleta w robieniu piwa chmielowego niż wada, ponieważ K-97 modyfikuje (lub tłumi) charakter chmielowy mniej niż inne drożdże. Ułatwia również czyszczenie fermentora!

Pomijając koślawość tłumaczenia, co o tej zależności powiecie?

Faktycznie K97 dają goryczkę i smak chmielowy bardziej wyraźne, surowe, świeże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zasada napisał:

świeże?

Mam małe z nimi doświadczenie, jak wyżej w tym wątku pisałem robiłem niemal tylko wita na nich i to jest właśnie to słowo, którym bym określił odmienność od fermentowanych innymi drożdżami (fm, wyeast) - świeże. No ale wit to specyficzne piwo, do tego bardzo podbiły kolendrę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nazwa użytkownikaw wyższych? Muszę sobie teorie odświeżyć ale siarka mi się z lagerami a co za tym idzie z niższymi temperaturami kojarzy.

@x1dno tak, trudno po wicie wnioskować o wpływie drożdży na percepcję chmielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zasada napisał:

trudno po wicie wnioskować o wpływie drożdży na percepcję chmielenia

Bardziej mi chodzi o ogólne wrażenie świeżości. No ale może to ta kolendra...

Robiłem jeszcze na nich jeszcze jakieś eksperymentalne warki, ale brak tu materiału porównawczego. Za dawno żebym pamiętał jak wyglądał osad.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Potwierdzam wychodzenie z fermentora. Warka 15,5 Blg 11l, wiadro 15l. Po ok. 36-40h w temp 17 st. C piana zaczęła wychodzić rurką. Trzeba było blow-off tube zamontować.

 

Kolejna obserwacja to bardzo intensywny aromat chmielowy podczas burzliwej. Na aromat dałem tylko 30g Sybilli. Nigdy wczesniej brzeczka podczas fermentacji tak nie pachniała. Siarki brak.

 

Do brzeczki zadałem gęstwę, która spędziła w poprzednim piwie 2,5 miesiąca. Wyglądała jakby była zebrana tuż po burzliwej. Czyściutka, bez ciemnej warstwy czy kropek.

 

Za mną Witbier, Kolsch i White IPA na tych drożdżach. Kombinuję co by tu jeszcze uwarzyć. Szczep mało popularny, a robi robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
W dniu 13.05.2021 o 14:30, wizi napisał:

Za mną Witbier, Kolsch i White IPA na tych drożdżach. Kombinuję co by tu jeszcze uwarzyć. Szczep mało popularny, a robi robot

Jakie ma Pan doświadczenia porównawcze ?

Ja już do nich nie wrócę - w Kolszu dały kwaskowe estry i cierpkość, w Wicie dziwne estry - cytrynowe, kwaśne ?? Wit na S33 jest genialny ale na K97 porażka.

Dla mnie profil na pewno zbyt estrowy - może spowodowałem infekcję tych piw. Nie wierzę że Kolsch ma być taki jak na tym szczepie wyszedł. Niemożliwe.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pozytywne doświadczenia. Kolsch spoko, choć długo się układał. Ogólnie jestem zadowolony.

 

Do Witbiera zdecydowanie wolę Breferm Blanche. Ale K-97 dam jeszcze szansę.

 

Spróbuję ich też kiedyś w piwach mocnochmielonych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w niemal kolszu na nich wyplukalem taniny i nie mam w.sumie nic do powiedzenia. Ale jedna saszetka jeszce czeka na swoją kolej/ szansę.

 

Edit 27.12: zadałem jedną saszetkę do 10 litrów jasnego, takiego trochę chaotycznego ejla ze sprzątania magazynu (pale, wiedeński, pszeniczny, dwa karmele, trochę iungi, sporo citry). 11,5 BLG, zadane ok.16°C. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W ubiegłym tygodniu odbyl sie webinar Fermentis i Browamatora nt. K97 drożdże Fermentis o najwyższym potencjale biotransformacji.

Widzę info tylko w socialach, czy ktoś miał okazję słuchać i chce/może się podzielić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zasada napisał(a):

W ubiegłym tygodniu odbyl sie webinar Fermentis i Browamatora nt. K97 drożdże Fermentis o najwyższym potencjale biotransformacji.

Widzę info tylko w socialach, czy ktoś miał okazję słuchać i chce/może się podzielić?

Miało być zapisane i udostępnione, Mateusz chyba o tym gdzieś pisał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2023 o 15:45, wizi napisał(a):

Nie wiem czy short jest inspirowany webinarem podobno dają ciekawe efekty przy wyższych temperaturach.

Hazy IPA:

 

 

 

Ogólnie to wszystko to jest stek bzdur, potencjał biotransformacji jest wielokrotnie niższy względem takich klasyków jak WLP066. Te drożdże robią mętne piwa i to tyle z podejścia do "hazy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.