Jump to content

Grys Kukurydziany - skąd wziąć?


Kilimandzaro
 Share

Recommended Posts

Czołem!

 

Jestem na 4 roku studiów i tak się złożyło, że piszę pracę inżynierską z browarnictwa. Dokładniej tytuł pracy brzmi: "Stężenie jonów metali w brzeczce jęczmiennej z dodatkiem grysu kukurydzianego". Promotor mówił, że surowce mi załatwi, jednak okazało się, że nie ma na to czasu. O ile słód nie stanowi żadnego problemu to grys kukurydziany już tak. Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie informacje gdzie (najlepiej w okolicach Krakowa) można dostać grys do celów browarniczych lub gdzie można takowy zamówić. Potrzebuję ok. 1-2kg. Byłoby miło gdyby posiadał stosowne oznaczenia, ale od biedy może być "no-name". Byle nadawał się do zacierania.

Próbowałem pisać do Silesian Grain, ale zero odezwu.

 

Z góry dziękuję,

 

Michał

Link to comment
Share on other sites

Kupiłem sobie piękną kaszę kukurydzianą, o wyglądzie drobnego grysu w jakimś dużym markecie (auchen?) Była na stoisku z innymi kaszami w opakowaniach większych. Grys własnej roboty posiadam... jakieś 50 kg, ale już taki ładny nie jest ;-)

Link to comment
Share on other sites

Czyli w auchan, makro mogę taki dostać?:)

Dzięki za informację. Pojadę jutro zobaczyć.

Grys to i tak małe piwo w porównaniu do sorgo z którym zacierać będzie mój kolega.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł to proszę śmiało pisać. Im więcej będę miał alternatywnych źródeł tym spokojniej będę spał.

Link to comment
Share on other sites

Kupuję na bazarach w Kielcach bez problemu. Śmignij na jakiś bazar, stragan z paszą, ziarnem, pokarmem dla ptaków, grysik powinien być. Serio metal czuć w kukurydzy? WiHuRa wyczuł w moim piwie metal, ciekawe :) koszt 4zł/kg

Edited by GB...
Link to comment
Share on other sites

Właśnie nie chcę grysu wędkarskiego bo czytałem, że może mieć różne dodatki (np. barwniki).

Badam stężenie jonów metali w kontekście aktywności enzymatycznej drożdży:) Grzybki potrzebują pewnego minimum jonów w brzeczce które zazwyczaj zapewnia słód. Jak dodajesz surowce niesłodowane to może tych jonów być za mało. Oznaczam zawartość cynku, manganu, żelaza i magnezu. Nie chodzi tutaj o metaliczne nuty w smaku samego piwa.

Link to comment
Share on other sites

Zwróć uwagę jeszcze na jeden aspekt, w piwowarstwie stosuje się grys z ziaren, które wcześniej pozbawiono zarodka. Nie mogę w tym momencie znaleźć, ale w Polsce produkcją grysu na potrzeby browarnictwa zajmowała się firma z okolic Ząbkowic Ślaskich z miejscowości o urokliwej nazwie Stolec.

Link to comment
Share on other sites

Nie chodzi tylko o tłuszcz, ale może się okazać, że wraz z usunięciem zarodka, ale także łuski (bo ta też jest raczej usuwana) zmieni się zawartość jonów metali. Jeśli tylko jest taka możliwość, w pracy lepiej bazować na grysie przygotowanym typowo dla browarnictwa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.