Jump to content

[Piwny turysta] Browar Dziedzice z Czechowic-Dziedzic


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Gdy kilka lat temu powstał w Polsce pierwszy browar restauracyjny zlokalizowany w galerii handlowej, wydawało mi się, że właśnie takie rozwiązanie pięknie przybliży zwykłemu Kowalskiemu piwowarstwo z prawdziwego zdarzenia. Po upływie tych kilku lat okazało się, że moje nadzieje były płonne. Nie tylko dlatego, że piwa tam kosztują zbyt dużo, ale dla tego, że piwa jak i strawa oferowana tam na miejscu, jest ledwo do przełknięcia. Podobnie było i w tym przypadku.

DSC06215

Dziś o browarze restauracyjnym Dziedzice z Czechowic-Dziedzic, który powstał na początku marca bieżącego roku, w piwnicach galerii handlowej „Stara Kablownia”.

Jednak słowo restauracyjny jest w tym wypadku chybionym określeniem. Nie tylko dla tego, że jedynymi pozycjami w menu jest burger (jakie to banalne!) oraz pieczona kiełbasa, ale dla tego, że wnętrze tej „restauracji” po prostu nie zachęca do spożywania tam posiłków.

Na wiele nie liczyliśmy po tym miejscu, jednak zamiast zacisznej karczmy otrzymaliśmy nowomodną dyskotekę, do której na doczepkę zainstalowano browar. Jak łatwo się domyśleć głównymi składnikami tej aranżacji wnętrz była stal, szkło i beton. Dla równowagi zastosowano tam nowomodne lampy oraz ultra żarówiaste wstawki , które nie jako wskazują kierunek za jakim chce podążać ten lokal.

Gdy przyjrzy się na całość wnętrza, uderzającym widokiem jest tamtejsza warzelnia (wybicie 10hl) pokryta miedzianym płaszczem. Rozumiem, że miedź się może podobać, ale w tym wypadku w zderzeniu z nowomodnym otoczeniem pasuje ona jak pięść do nosa. Czemuż to nie można było zakupić naczyń warzelnych bez tego miedzianego kołnierza? Sama stal kwasoodporna w tym wypadku dawałaby o wiele lepsze rezultaty wizualne.

Na całe szczęście, gdy zaglądniemy na zaplecze browaru nie jest tu już tak hiper nowocześnie. Zainstalowano tutaj jedenaście tanków fermentacyjno-leżakowych o pojemności dziesięciu hektolitrów oraz cztery tanki wyszynkowe o analogicznej wielkości.

Podobnie jest z piwnym menu. Zamiast nowomodnych styli, które nie jakoby się pięknie uzupełniały z klimatem tego miejsca, w głównej mierze serwowane są tam gatunki piwa, które nie jako utożsamiane są piwną klasyką.

Znajdziemy tam i poczciwego Pilsa (12,5blg) i piwo Marcowe (14, blg). Nie zabrakło również nieśmiertelnego koźlaka (16,5blg) oraz piwa pszenicznego (12,5blg). Ofertę dodatkowo uzupełnia klasyczny Bernstein (14,0blg). Jednak prawdziwą wisienką na torcie było zaoferowanie nam prawdziwego mózgotrzepa o mocy bagatela 10,0% alkoholu.

No cóż, przyzwyczaiłem się do tego, że w poszukiwaniu dobrego piwa będę musiał napotykać na piwne gnioty, lecz ostatnio przekracza już to ludzkie granice.

DSC06239

.

DSC06237

.

DSC06217

.

DSC06226

.

DSC06223

.

Od lewej: Marcowe, Pils, Pszeniczne

Od lewej: Marcowe, Pils, Pszeniczne

.DSC06244

 


3131 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.