Skocz do zawartości

Filtr z BA - ile dziur dołożyć


redachtor

Rekomendowane odpowiedzi

dzieki za info. Wlasnie z BA zamowilem sobie zesrutowany Red Irish, bede pierwszy raz zacieral, gdyz do tej pory robilem z Brewkitu. Zaczałem sie zastanawiac na filtracja, ale jezeli polecacie wężyk to chyba go kupie, ale sie nie denerwowac ze cos jest nie tak :D. Mam pytanko, ten wężyk wkreca sie do pojemnika fermentacyjnego z kranikiem na ten kranik? potem wlewa sie caly zacier i po odstaniu spuszcza sie powoli przez ten kranik?

drugie pytanie czy wystarczy tylko raz przefiltrowac? to co zleci?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o oplot to mozesz zawsze zapytac sprzedawce.

Ten ktory ja kupiłem w centrum piwowarstwa posiada nakrętke ktorą nakręca się od wewnątrz na czerwony kranik. I gotowe.

Zalewa sie to zacierem z gara, czeka 15-30 minut na ułożenie warstwy filtrujacej i spuszcza się ciecz.

Na pewno ten z BA jest taki sam.

 

drugie pytanie czy wystarczy tylko raz przefiltrowac? to co zleci?

No i tutaj byłaby najlepsza forma odpowiedzi w stylu http://5.3.12 wiec

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Filtracja_i_wys%C5%82adzanie#Vorlauf.2C_zwracanie_filtratu

 

Jako że z powodów obiektywnych zrobilem to za pierwszym razem żle, więc moge śmiało doradzić Ci, a dokladniej opisze jak zrobie to za drugim razem:

-wody do zacieranie tyle ile ma byc docelowo brzęczki

-po spuszczeniu do końca, wleje tyle litrów wody do młóta ile ono ważylo kilogramów, bo tyle zatrzymuje wody w sobie ile waży na sucho. Zamieszam, odczekam aż młoto ulezy się i spuszcze do końca

-po raz trzeci doleje wody ale tyle ile mi ostatnio odparowało przy chmieleniu, czyli około 4 litrów, zamieszam i poczekam aż młóto ulezy się i rownież spuszcze do końca.

 

Powinno byc dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ostatecznie poprawiłem dno w taki sposób jak widać na grafikach. Otwory 2 rozmiarów: 2mm i 1mm. Dno testowałem dla lagera (100% słodu) i 2 razy dla witbier (50% słodu. 50% mieszanka kasz i mąki). Zacieranie w kadzi z wkładem filtracyjnym (lager infuzyjnie (bez problemów), witbier step mash (słabo wyszło) i dekokcyjnie (dobrze poszło)), filtrowanie z prędkością około 1l/min. Wkład poprawiony sprawdził się rewelacyjnie! W przypadku witbier dekokcyjnie zacieranym spodziewałem się, ze filtrator zapcha się mąką albo brzeczka będzie ciągle mętna. Wbrew oczekiwaniom wyszło około 2l mętów i potem szła klarowna brzeczka. Pierwszy witbier poszedł słabo ze względu na niedopracowane dolewanie gorącej wody. W przypadku drugiego witbiera dopracowałem przykrycie ze zraszaczem (całość za około 10zł) - opublikuję jak zrobię dobre fotki.

 

DnoFiltrac2

DnoFiltrac1

Edytowane przez prodakt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, dlaczego otwory 2mm - duże? Eksperymentowałem ze średnicami i w tych wkładach w mniejszych otworach robią się dość trudne do przełamania bariery związane z napięciem powierzchniowym. Jak kadź jest pełna, to jakoś leci, ale pod koniec filtracji słabo (małe ciśnienie), dlatego metodą prób i błędów optimum wypadło mi na fi 2mm.

Edytowane przez prodakt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy zamiast otworów nie zrobić szczelin dremelkiem. Mam frez fi 2mm. Prodakt napisał, że taka średnica była najlepsza, ale czy w przypadku szczelin nie będzie to za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przypadku szczelin może być za szeroko. Można stosunkowo tanio kupić tarcze do dremela takie około 1mm. Są co prawda bardzo kruche, ale można spróbować zrobić kilka. Ja otwory też zaczynałem od 1mm i poszerzałem po kolejnych średnio udanych warkach. Mam dostęp do plotera i mógłbym zrobić szczeliny, żeby potestować i podzielić się ale brakuje czasu. Jak się zbiorę to podzielę się informacją. Póki co proponuję Tobie zrobić otwory, ale mniej, niż ja. Tak rozmieść, żebyś mógł ewentualnie potem dorobić szczelinki i testuj jak się filtruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbieram się do zacierania i właśnie się zastanawiam jak filtrować i zastanawia mnie jedna rzecz ,czy filtr z oplotu się pod ciężarem nie spłaszcza?czy w środku jest jakaś rurka z otworami?

 

czasem lubi się zapadać, bo wewnątrz nie am żadnej rurki (trzeba wyjąć), lepiej fałszywe dno albo jak chcesz rurkę koniecznie, to miedziankę zagiąć i ponacinać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Przy okazji - ten temat jest o wiadrze z BA.

 

Kiedyś już pytałem tu na forum, ale bez odzewu, więc ponowię pytanie. Wpadłem na taki pomysł, aby wiadro BA ulepszyć o fałszywe dno szczelinowe z plastiku - szczeliny na specjalnym ploterze, do którego mam dostęp. Czy ktoś eksperymentował z takim wynalazkiem? Wyobrażam sobie, że takie dno wkładam na dno filtratora BA, a w tym filtratorze wycinam wielkie trójkątne dziury zostawiając tylko paski, które podtrzymują mi dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczeliny w przemyśle rozszerzają się ku dołowi i to jest ich podstawowa przewaga nad dziurami.

 

To może zastosować frez w kształcie stożka. Jeśli go odpowiednio użyć (nie za głęboko), to można uzyskać wąskie szczeliny rozszerzane ku dołowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sto razy bardziej efektywnie zrobić oplot!

 

no dobra, ale tu dyskutujemy nad tym jak ulepszyć fałszywe dno BA, a nie co lepsze, dno czy oplot. Ja osobiście nie przepadam za oplotami (głównie z powodu problemów mikrobiologicznych, ale to nie ten wątek).

 

Rozszerzanie się szczelin to mały pokuś, ja ploterze da się zrobić wszystko (coś na kształt frezu jak pisał ... ktoś na poprzedniej stronie), a że rozszerzane powinny być to sprawa jasna. Ja się zastanawiam jak to zrobić, żeby było bardzo wygodne i estetyczne. Dziury są praktyczne, ale sztuka cierpi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi przez 14 warek się nie zapadł. maksymalny zasyp jaki robiłem to 6,5kg, pewnie powyżej 7-8kg może się zgnieść.

 

Przy okazji - ten temat jest o wiadrze z BA.

 

Wiem , że nie na temat. Wczoraj zacierałem portera bałtyckiego z ponad 10kg zasypem i oplot dał radę , filtracja szybka i sprawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , że nie na temat. Wczoraj zacierałem portera bałtyckiego z ponad 10kg zasypem i oplot dał radę , filtracja szybka i sprawna.

 

Panowie, no to jak nie ten temat to nie ten! W tym temacie oplot jest to d... a mówimy o dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już frez stożkowy. Jeśli dzisiaj znajdę czas, to go wypróbuję. Na początek spróbuję ustawić tak, aby szczelina miała ok 1mm szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już frez stożkowy. Jeśli dzisiaj znajdę czas, to go wypróbuję. Na początek spróbuję ustawić tak, aby szczelina miała ok 1mm szerokości.

 

i jak tam Lukas, testowałeś już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrobiłem szczeliny w dnie filtra. Szczelina ma szerokość ok. 1mm (a u podstawy ok 2mm).

Brzegi są mocno poszarpane. Będę musiał je przeszlifować papierem ściernym.

Testowałemz urzyciem wody. Moim zdaniem szczeliny sprawują się bardzo dobrze.

Woda przeciekła szybko i niezależnie od tego ile było jej w filtrze przepływała z taką samą prędkością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.