Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba zrobić mieszadło kotwicowe lub ramowe, czyli mieszadło wolnoobrotowe.

Czym różni się wykonane przez Ciebie mieszadło ramowo-łopatowe od łopat, które nie są wydajne przy wolnych obrotach? Będę konstruował mieszadło wkrótce i chcę poznać przewagę jednego rozwiązania nad drugim. Te łopaty u Ciebie są bardzo podobne, za wyjątkiem zewnętrznej "ramy", która dodatkowo może mieszać.

 

Czy wszystkie 3 rzędy łopat są u Ciebie zanurzone w zacierze?

 

EDIT: poczytałem jeszcze trochę o różnych typach mieszadeł. Są konstrukcje, których działania nie rozumiem, np:

hackwerk2.jpg

 

Na mój gust to bardziej tnie niż miesza, no ale może ma to jakąś skuteczność, skoro jest stosowane. 

 

Tu z kolei przedstawione są różne typy mieszadeł w zależności od lepkości cieczy:

 

mieszadla-promieniowe.png

Mieszadło ramowe jako takie wygląda bardzo sensownie, jednak takie, jakie widziałem w sieci nie mają łopat wygiętych tak, aby unosiły zacier. Zastanawiam się czy samo mieszanie (prostymi płaszczyznami ramy) wraz z konwekcją nie załatwi sprawy takiego mieszania, żeby zapewnić jednolitą temperaturę zacieru w całej objętości.

 

Mam pewne obawy, że rama, lub nawet kotwica będą po prostu obracały całością zacieru w kółko, a nie będą tego naprawdę mieszały, jak np. śruba. Jednak ciężko jest mi dyskutować, ponieważ nie rozumiem dobrze całości zagadnienia.

Edytowane przez tolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam pytanie. Jak głębokie jest zagłębienie dna w kegu DIN i jakie w Euro [50 L]?

Chodzi mi o wysokość oznaczoną czerwoną strzałką. https://drive.google.com/file/d/0B52mhg25wCHOZFBGVEc5ams3TDA/view?usp=sharing

Innymi słowy: chodzi mi o to ile miejsca będzie pod FD., jak wysoki przedmiot mogę postawić na samym dnie aby zmieścił się pod fałszywym dnem.

 

Czy w kegu euro jest to inna wysokość niż w kegu din?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, mam pytanie jaką zastosować najlepiej szerokość szczelin FD  (w KEGu 100l), tak, żeby w miarę opytmalnie pszenica też dawała radę?? 1-1,5mm?? Czy mniej?? Mogą to być same otwory czy najlepiej to przeciągnąć trochę i uzyskać taki efekt: http://www.piwo.org/gallery/image/2624-falszywe-dno-1-atebo/.  Dzięki za każdą podpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

EDIT: poczytałem jeszcze trochę o różnych typach mieszadeł. Są konstrukcje, których działania nie rozumiem, np:

hackwerk2.jpg

 

Na mój gust to bardziej tnie niż miesza, no ale może ma to jakąś skuteczność, skoro jest stosowane. 

 

 

Mi to wygląda na mieszadło z kadzi filtracyjnej z jakiegoś browaru, które ma za zadanie nacinanie złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Za mną już parę warek z kita, więc czas spróbować zacierania ale najpierw trzeba skompletować sprzęt. Po lekturze Twojego opisu budowy kadzi zabrałem się za konstruowanie czegoś podobnego. Niestety troszkę utknąłem przy budowie mieszadła. Nie wiem jaką wysokość zrobić. Mógłbyś napisać jakie wymiary ma Twoje mieszadło. Szczególnie interesuje mnie wysokość i odległość dolnych łopat od fałszywego dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

masa na zasilaczu atx jest równa potencjale ziemi - czyli 0.

jeśli już odkopałeś to zagadnienie to myślę, że wiesz, że to jest tylko pół prawdy gdyż jest tak tylko w przypadku poprawnego podłączenia przewodu PE do zasilacza.

W przeciwnym przypadku niestety mamy w tych zasilaczach na "masie" potencjał dość znacznie wyższy od "0" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć!

Utknałem w pewnym miejscu, mianowicie:

 

Opis przerobienia silnika wycieraczek jest hmm, dobry ale budzi kolejne pytania. Moim zdaniem posłużyłeś się skrótami myślowymi, np część o wolnym pinie - troche nie rozumiem całego tego wątku, czy tam cos podpinamy, lutujemy, zostawiamy?

 

Nie chodzi mi o skrytykowanie Twojej pracy, którą szanuję, tylko o uzyskanie odpowiedzi - jak podłączyć silnik, jak go przerobić?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

 

 

Fajne ale w tej cenie mamy np.automatyczny kocioł Coobra?

Fajnie, że zauważasz, ale to wątek sprzed epoki tych automatów :facepalm:

 

 

Tak, ale w obecnej "epoce" warto robić samemu?

 

 

a w obecnej epoce ile kosztuje taka zautomatyzowana maszynka 50L ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie więcej frajdy sprawia jak widzę jak kegi przekształcana sie w maszyny do warzenia piwka. Co to za sztuka kupić gotowy sprzęt i powiedzieć ze warzysz piwo? Wlejesz wodę, wrzucisz slod i co... Wszystko robi sie "samo" i tak naprawdę nie rozumiesz jak. Jak zrobisz cos samodzielnie to nauczysz sie zaradności, wiesz co do czego sluzy i jak co działa, z błędów tez wyciągniesz wnioski, a w końcu dopracujesz swój sprzęt i będzie miał wieksza wartość niż "gotowce" na 20l ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fajne ale w tej cenie mamy np.automatyczny kocioł Coobra?

Fajnie, że zauważasz, ale to wątek sprzed epoki tych automatów :facepalm:

 

 

Tak, ale w obecnej "epoce" warto robić samemu?

 

 

Jakoś nie zamieniłbym mojej warzelni własnej roboty na te Cobry czy nawet Grainfathera ;) Choć nie uważam, że któreś rozwiązanie jest lepsze czy gorsze. Niech każdy używa, co mu najbardziej pasuje ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Fajne ale w tej cenie mamy np.automatyczny kocioł  Coobra?

moim zdaniem 50 x lepsze jest keg z mieszadlem a nizeli Coobra gdzie trzeba stac i mieszac,  mam cos podobnego do coobry i wlasnie bede nabywal keg z mieszadlem.... nmoim zdaniem nie ma porownania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszać w Coobrze? Przecież ebiab w założeniu filtruje poprzez pompę i do tego nie używa się mieszania. Kadź zacierna z mieszadłem jest ok - ale pod warunkiem że masz drugą kadź warzelna - czyli nie musisz przelewać brzeczki do fermentora, czyścić kadź i jeszcze raz wszystko przelewać I grzać.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fajne ale w tej cenie mamy np.automatyczny kocioł  Coobra?

moim zdaniem 50 x lepsze jest keg z mieszadlem a nizeli Coobra gdzie trzeba stac i mieszac,  mam cos podobnego do coobry i wlasnie bede nabywal keg z mieszadlem.... nmoim zdaniem nie ma porownania!

 

A ci głupi "hamerykanie" tylko te HERMS-y i RIMS-y na potęgę (czyli de facto zbliżona zasada działania co Coobra, czy Grainfather), zamiast zwykłe kegi i mieszadła i jazda z koksem  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A ci głupi "hamerykanie" tylko te HERMS-y i RIMS-y na potęgę (czyli de facto zbliżona zasada działania co Coobra, czy Grainfather), zamiast zwykłe kegi i mieszadła i jazda z koksem

albo leniwi, abo KEGi maja tylko plastikowe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszać w Coobrze? Przecież ebiab w założeniu filtruje poprzez pompę i do tego nie używa się mieszania. Kadź zacierna z mieszadłem jest ok - ale pod warunkiem że masz drugą kadź warzelna - czyli nie musisz przelewać brzeczki do fermentora, czyścić kadź i jeszcze raz wszystko przelewać I grzać.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

jesli komus sie wydaje ze zatrze slod bez mieszania a sama pompa to zrobi przelewajac brzeczke z dolu na gore to powodzenia..... nie mowie ze sie nie zatrze ale pytanie w ilu % 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.