Skocz do zawartości

US-05 a S-04


Konus

Rekomendowane odpowiedzi

Podobnie jak jest napisane w temacie interesuje mnie jaka jest różnica smakowa, jakościowa pomiędzy tymi drożdżami, czy są jakieś niuanse czy zauważalne różnice? Od początku pracuję na S-04 uważam je za dobre drożdże zwłaszcza kiedy pracują na temp 14-16 stopni. Czy warto dla odmiany próbować US-05?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak jest napisane w temacie interesuje mnie jaka jest różnica smakowa, jakościowa pomiędzy tymi drożdżami, czy są jakieś niuanse czy zauważalne różnice? Od początku pracuję na S-04 uważam je za dobre drożdże zwłaszcza kiedy pracują na temp 14-16 stopni. Czy warto dla odmiany próbować US-05?

Warto. Przekonasz się, że .. żadnej różnicy w smaku nie ma :D . A o smak nam głównie przecież chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by patrzeć na sam profil smakowy to dla mnie też S-04 są lepsze (chociaż oczywiście są też po prostu inne), jednak one są dość trudne w użyciu, często mi przegazowują piwa, potrafią szybko autolizować, US-05 to prawdziwy wół roboczy, powtarzalny, bezproblemowy.

Co do próbowania innych drożdży to pewnie że spróbuj, przecież nie będziesz wszystkich piw na jednym szczepie robił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem obu kilka razy. Osobiście dużo bardziej lubię piwa z dolnych temperatur S-04, jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, to moim zdaniem fermentacja w zbyt wysokich temperaturach na czwórkach sprawia, że piwo jest niemalże niepijalne i tu lepiej się sprawdzają piątki. A, oczywiście mówiąc w zbyt wysokich temperaturach mam na myśli górną granicę tudzież stopień nad nią. Temperatury saisonowe skreślą jedno i drugie :P (ale ja generalnie jestem wrażliwy... :P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że różnica jest. Mamy do czynienia z dwoma różnymi szczepami drożdży. Najlepiej sprawdzić samemu, bo każdy ocenia je wg. swoich doświadczeń. Dawno nie używałem S-04, ale wspominam je dobrze. Ogólnie mówiąc S-04 dobre są do piw brytyjskich, us-05 do amerykańskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.