Skocz do zawartości

Fermentum Mobile - FM13 Irlandzkie Ciemności


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na tych drożdżach FM13 zrobiłem RISa 26 BLG i odfermentował mi do 8 BLG (71,2%), fermentacja trwała około 24 dni aż kompletnie zanikła, w między czasie przelałem na cichą.

Zrobiłem starter na mieszadle i zadałem do brzeczki o temp. około 13,5 - 14 C. Drożdże szybko ruszyły i temp. wzrosła do 16 C.

Generalnie drożdże b. dobrze flokulują do dziwnej bardzo zbitej galaretkowatej postaci.

 

Po tygodniu zacząłem robić IRA 13 BLG na gęstwie po cichej po tym RISie :) Fermentacja ruszyła po 30h ale dobrze się rozkręciła też w niskich temp. około 16 C.

Ciekawe co z tego wyjdzie...

Edytowane przez laser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Robiłem na tych drożdżach ostatnio 4 piwa i tak u mnie to wyglądało:

 

1. Red Irish Ale

zacieranie:

52 stopnie-20 minut

66-40

72-30

wyszło 29 litrów

starter 1.2 litra 9 Plato

Ruszyło na drugi dzień z rana, od razu temp. podskoczyła do 20 stopni z 18. Fermentacja ciągneła się powoli, jakieś 4 dni, z racji podskoczenia temp. miało lekki zapach i smak owoców typu gruszka, kompot z suszu. Zeszło z 12 na 3 BLG. W smaku fajne, owoce przeszły razem z cichą fermentacją.

 

2. Dry stout

zacieranie:

67 stopni-60 minut

75-10

wyszło  25 litrów 13 BLG

zadane 200 ml gęstej świeżej gęstwy 

Ruszyło po parunastu godzinach, przefermentowało do 4,5 stopnia BLG w dobe w 18 stopniach. Bardzo fajna paloność w smaku i aromacie wyszła. Ogólnie zeszło do 4 BLG których nie czuć. Bardzo dobre piwo

 

3. Milk Stout 

zacieranie:

68 stopni przez godzinę

dodane 570 gram laktozy na 30 litrów gotowego piwa

dodałem 300 ml 3 tygodniowej przepłukanej gęstwy

Z począkowych 14,5 plato zostało 6,5. Wyszło słodkie i pełne z fajną goryczką. Przefermentowało w niecałe dwa dni. całkiem faje piwo.

 

4. Brown Porter

zacieranie 

68-69 stopni przez godzinę

około 250 ml gęstwy miesięcznej

Wyszło około30.5 litra 13 Plato. Zeszło finalnie na 5 Plato. W smaku ok ale nie ma szału. Fermentowało jakieś 3 dni burzliwie. Nawet fajne aromaty orzechowo czekoladowe ale jeszcze musi poleżeć.

 

Z moich obserwacji wynika że drożdże fermentują bardzo szybko i burzliwie, lecz praktycznie bez żadnej piany. 3 z 4 piw fermentowały w ~18 stopniach i mają fajny aromat, delikatny. Dość szybko opadają na dno i zostawiają czyste piwo. Raczej słabo odfermentowują w granicach 65-70 procent. Jak dla mnie bardzo fajne piwa wyszły z jęczmieniem prażonym, paloność jest fajna kawowa, noi piwa nie są kwaśne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tradycyjnie na początek tabelka :P

post-7113-0-07469700-1488828964_thumb.jpg

 

Drożdże dobre do piw ciemnych, robust, brown, fes smakują bardzo dobrze. Apa lepsza wyszła na US05 i Nottinghamach. Piwa płytko schodzą przez co odczucie pełności jest wyśmienite. Piwa na tych drożdżach właściwie jem a nie piję. Dojrzewanie średnie napiszę, bo piwa ok. 12-15 blg pokazują swój pełny potencjał po ok. 3 miesiącach. Mój pierwszy ris po 4 miesiącach jeszcze nie ułożony ale tu nie dziwota przy takim ekstrakcie. Estrowość porównałbym do US-04 choć jest bardziej subtelna i estry w zapachu i smaku słabsze. Zwolennicy trwałej piany będą zauroczeni. Utrzymuję się do ostatniego łyku jest drobno pęcherzykowa i idealnie oblepia i zdobi szkło. Klarowność nie jest mocną stroną i wspomagałem żelatyną dla szybszego dojrzewania.

Proces fermentacji bardziej wymagający w porównaniu z FM11, S-04, US05 czy Nottingham. Odnotowałem że poniżej 15C. w pomieszczeniu fermentacja wyraźnie zwalnia. Drożdże nie rozpieszczają też pod względem ilości gęstwy. "Wyskrobane" wiadro po burzliwej dało mi możliwość na 3 kolejne warki.

Subiektywnie jeśli będę warzył sporo ciemnych piw wrócę do FM13 bo tutaj się sprawdzają oddając palony charakter słodów i oferując bardzo przyjemne uczucie pełności w ustach no i ta piękna trwała piana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie w temp. otoczenia 15°C, w trzech przypadkach (Sweet Stout 15°BLG, Porter 14°BLG oraz Tropical Stout 18°BLG) była niska. Przy dwóch lżejszych piwach odpuściłem sobie zbieranie gęstwy z piany, przy Tropical Stoucie też szału nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy drożdże te tworzą dużą warstwę piany? Mają tendencje do wychodzenia? 

W moim przypadku piana była dość obfita i przy 25l brzeczki w standardowym wiadrze mogą uciec. Przy 22l było blisko pokrywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 5 tygodni później...

Czy te drożdże mają profil estrowy jakkolwiek zbliżony do S-04? Mam na S-04 "uczulenie", nie znoszę aromatów wytwarzanych przez te drożdże. Planuję uwarzyć Oatmeal Stout na wzór "Czarnej Polewki" z Łańcuta (powodzenia :D), z tego co wiem wykorzystano tam Wyeast 1084 IRISH ALE (którym FM-13 odpowiadają). I niby sobie odpowiedziałem na to pytanie, ale nie do końca jestem pewien czy owe aromaty są wynikiem źle prowadzonej fermentacji (próbowałem na 5 warkach fermentowanych w różnych temperaturach - od 20°C aż do 15°C i w 15 też dawały po nosie), czy one po prostu tak mają.

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No to i ja poczyniłem na tych drożdżach Milk Stouta 16 Blg, który zszedł mi do 7,5 Blg. Licząc że 1,5 Blg pochodzi z laktozy to mam (14,5 Blg-6 Blg) / 14,5 Blg = 58%, słabo.

Zacieranie w 67°C, dodane 500g laktozy, z fermentacją w 16,5-17,5°C uwinęły się w 4-5 dni, dziś mija 6-sta doba, ale aktywności tych drożdży nie widać, mimo to standardowo potrzymam w fermentorze jeszcze ze 2 tygodnie.

Estry, które drażniły mnie w S-04 nie występują w FM-13. Piwo jest bardzo smaczne, ale za słodkie.

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

To są - jak już ktoś napisał - dziwne drożdże. Zrobiłem na nich starter do FES-a 19,5 BLg. Piwo miało być palone i wytrawne [zacierane w 62-63 st. C]. Fermentacja od 16 do 21 st. C. Przez 3 tygodnie zeszło tylko do 7 Blg. Piwo wyszło rewelacyjne, ale słodkie i pełne - dokładnie odwrotnie niż miało być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

FM13 Irlandzkie ciemności - 1254B (31.12.2018)  do Irish Red Ale Blg. 10, wcześniej kręcone na starterze 17h.

Bez dodatku mchu irlandzkiego, fermentacja w 17-16 st.C. Bez zbijania się w charakterystyczne "zwarte kompleksy" ( przerabiałem już kilka i zawsze kluchy były) . Na drożdżach ponad 30 dni. Przeniesione na 1 dzień w temp. 22 st.C, potem cold crush , przelew i butelkowanie.

Blg zmierzę przed butelkowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dry Stout OG: 12Blg FG: 4Blg odfermentowanie 67%. Temp fermentacji 19 st C. Zacieranie w 65 st. C. Piana niska ok 2cm w fermentorze. Praca drożdży ustała po ok 4 dniach. Piwo super.

American Stout OG: 16Blg FG: 5,5Blg odfermentowanie 66%. Gęstwa po Dry Stout. Temp fermentacji 17 st C. Zacieranie w 65 st C. Piana niska ok 2 cm w fermentorze. Praca drożdży ustała po ok 3 dniach. Piwo jeszcze się nagazowuje.

Session IPA OG: 12Blg po 5 dniach zeszło do 7Blg czyli odfermentowanie 43%. Gęstwa po American Stout. Temp fermentacji 16-17 st C. Zacieranie w 71 st C. Brak piany a drożdże pracowały tylko przez 2 dni. W smaku nie jest słodkie. Zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja po następnym tygodniu.

Edytowane przez KrzysiekM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Coffee Stout OG: 14,1 BLG FG: 4,5 BLG. Odfermentowanie 68%. Temperatura fermentacji od 16 do 20 stopni. Zacieranie "na lenia" w 67 stopniach.Znakomita większość fermentacji poszła w 5 dni (od 14,10 do 4,75). Kolejne 9 dni to 0,25 BLG. Piwo zabutelkowane 14 dni temu Testowa flaszka - wytrawne, delikatny posmak drożdżowy. Młode, więc ciężko zrecenzować całość, ale potencjał bardzo fajny.

 

Whisky Foreign Extra Stout OG: 17 BLG FG: 6,5 BLG. Odermentowanie 62%. Gęstwa po Coffee Stout. Temperatura fermentacji od 16 do 21 stopni. Zacieranie 40 minut 64 stopnie, 30 minut 72 stopnie. Lag na starcie 24h. Fermentacja powolna. Drożdże pracowały stabilnie przez 8 dni. 9 dzień i BLG już nie spada. Przenosiłem z komory na balkonie do domu, więc przy okazji dodatkowego/testowego pomiaru spławikiem (w wiadrze mam iSpidel) sprawdziłem smak. Piwo wyraźnie słodkie, ale akceptowalnie komponuje się z torfem ze Słód Whisky (30-45ppm) Castle Malting. Za niskie odfermentowanie. Raczej ich już nie użyję...

 

image.thumb.png.486db1dadd4e0d362fe217c97a2b55bc.png

 

EDIT

Zaskakujące drożdże. Postawiłem na cierpliwość i obserwację. Drożdże mają tendencje do przestojów i ponownego podejmowania pracy. Dzisiaj jest 16 dzień fermentacji i od czasu ostatniego pomiaru BLG spadło o 0,6 stopnia w stałej temperaturze. Załączam screen z wszystkimi parametrami:

 

image.thumb.png.c235a23696f54b097fa8afb24caba4b5.png

 

EDIT

Zaskoczenia ciąg dalszy. Fermentacja trwała miesiąc. Finalnie zeszło do 4,6 BLG, co nie jest złym wynikiem ale czas trwania...

 

image.thumb.png.4e3b103bfa007f322d9e89e05b59aeae.png

Edytowane przez burymichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Cześć,

 

Milk Stout właśnie na nich fermentuje - blg przed dodaniem laktozy 13blg (po dodaniu laktozy niestety nie zmierzyłem). Drożdże zadane do 13L 06.07, wcześniej starter przez dobę

17.07 - przelane piwo na cichą i pobrana próbka około 9 blg,

22.07 - 8 blg. 

Same próbki bardzo przyjemne, kawowe, palone, czekoladowe, lekko słodkie ale to na pewno również przez laktozę . 

 

Chcę dodać do piwa kawę, kokosa i wanilię na cichą, ale chyba jeszcze poczekam parę dni i zobaczę co się z tym będzie działo.

 

W międzyczasie pierwszy raz używam cool brewing bag i miałem spadek temperatury z 22 stopni brzeczki (niestety woda w kranie obecnie dosyć ciepła i chłodnica nie daje rady..) Po paru dniach w cool brewing bagu temp zeszła do 16 stopni. Myślicie że drożdżom mogła się zmiana temperatury nie spodobać? Nie wiem za bardzo co robić, piwo po próbce jest ok i z dodatkami raczej będzie fajnym stoutem - boję się jedynie o granaty..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jakich efektów mogę się spodziewac jak niestety RIS skoczył mi do 22 stopni, niestety z mojej winy :( jak myślicie estry mocno nie przyjemne będą? 
wczoraj startowały o 18godzinje j miały 16* dziś o 15 zauważyłem 22* wiec trochę pracowały w wyższej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Juniorek napisał:

wczoraj startowały o 18godzinje j miały 16* dziś o 15 zauważyłem 22* wiec trochę pracowały w wyższej

 

Zbij je spokojnie do 17°C, skoro ruszyły to nawet jak zrobisz to na przestrzeni doby to wg mnie nic się nie stanie (tzn. drożdże nie pójdą spać) i tak kontynuuj, wtedy nie powinny narobić problemów.

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.