Skocz do zawartości

Fermentum Mobile - FM26 Belgijskie Pagórki


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

Belgijski szczep o bardzo silnym charakterze przyprawowo-owocowym.

 

Typ fermentacji: górna

Zakres temperatur fermentacji: 18-24°C

Stopień odfermentowania: 72-76%

Flokulacja: wysoka

Tolerancja alkoholu w piwie: 12% ABV

 

Szczep polecany do piw w stylach: Blond, Dubbel, Tripel, Belgian Dark Strong Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Podobno to są odpowiedniki Belgian Ardennes z Wyeasta, prawda to?

 

Fermentują mi właśnie BPA i podobnie pachną oraz prawie tak samo się zachowują ;) Przy 19 litrach 14 blg liżą pokrywę fermentora, więc raczej to one.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi zastartowały po jakichś 12 godzinach. Stoją w 18-20°C. Przy 24l 13Blg w ciągu pierwszych 48 godzin dwa razy musiałem czyścić pokrywę, tacy z nich spacerowicze. Zapach podczas fermentacji mocno estrowy, w całym pokoju dawało owocami. Dzisiaj zrobiłem pomiar i w ciągu tego tygodnia zeszły do 3,5Blg, więc pewnie niedługo skończą. W piwie czuć lekko estry, z pałętającymi się gdzieś w tle przyprawami. Więcej napiszę, jak już będzie gotowe :D

 

Update 1: Dzisiaj butelkowałem, mam katar więc nic niestety nie powiem o smaku. Piwo po 2 tygodniowej burzliwej zeszło z 13 do 2 przy zacieraniu w 66°C. Więcej powiem jak się nagazuje :D

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie je zadałem do 24 litrów niecałe 13blg. Zaczynam nisko 15-16C, żeby im nie odbiło od początku. Problem jest taki, że jutro po południu wyjeżdzam i piwo będzie żyło swoim życiem. Jedyne co to z raz na dobę dostanę relację o temperaturze i osoba sprawdzająca będzie mogła ewentualnie zmienić temperaturę na sterowniku. Zrobilibyście w takim wypadku blow-offa już od początku profilaktycznie? Jak zaczną wychodzić jak mnie nie będzie to trochę słabo, ale z drugiej strony łudzę się, że jak będa miały na początku chłodniej to się opanują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dorzucę coś od siebie:

FM26 Belgijskie Pagórki dają czadu. O ile w Belgijskim Bursztynie nie miały pola do popisu (fermentator 30l, piwa 20l) i zrobiły pianę ledwo na 2 litry, tak w Trzech CiemnoZłotych Blondynkach wyszły z fermentatora na pokrywę - starty około 0,5l piwa. Piana po zafermentowaniu opadła, jest jej około 4-4,5 litra nad piwem, już nic nie ucieka. Piwo pachnie pięknie, będę musiał dorzucić jeszcze 1-2 warki na tych drożdżach przed końcem sezonu :).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Poczyniłem Belgian Pale Ale na tych drożdżach, temp. otoczenia 19-20°C - 10 dni, 4 dni w 23°C. Odfermentowały z 12 do 2,5blg. Piana bardzo wysoka, blow-off założony od początku, ale piana "tylko" lizała pokrywę (20l piwa w fermentorze 30l). Aktualnie gęstwa zadana do Saisona 15 blg ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A mi jak na złość dwa na trzy startery w tym roku nie chciały ruszyć. Pierwszy starter - na dubbla wystartował bez problemu po ok 10-12 godzinach w 18 stopniach. Pozostałe dwa po dwóch dniach na mieszadle ani drgneły. Ostatecznie nic strasznego się nie stało - miało być tripel ipa, skorygowałem recepturę o 120 gram chmielu i wyszły pyszne imperialne aipy:)

Miał ktoś podobne problemy? Drożdże z jednego sklepu, chyba jedyne takie przypadki jakie miałem z fm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

U mnie fermentacja przebiegła bardzo spokojnie. Piana niska (nie wiem, czy kiedykolwiek miałem w fermentorze tak małą pianę), po 5 dniach zaczęła już opadać. Po 13 dniach zmierzyłem ekstrakt. Drożdże odfermentowały z 18blg do 3,5. Aromaty głównie estrowe, ale w smaku piwo jest też wyraźnie fenolowe. Poczekam jeszcze kilka dni i zlewam na cichą.

 

Edit: drożdże dojadły ostatecznie do 2 blg.

Edytowane przez Turu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie piana zawsze obfita, a robiłem na nich sporo piw. Do tego mocno polecam te drożdże do fermentacji zakwaszanych brzeczek, nie mają problemów przy bardzo kwaśnych piwach. Dały mi również fajny efekt w piwach, które po fermentacji głównej dostawały brett bruxellensis. Ogólnie mój najulubieńszy produkt od FM, bardzo często po nie sięgam, od lekkich blond/saisonów po quadruple. Fermentowane ze startem w 18-20C dają fajny belgijski profil z przyjemnym balansem fenoli i estrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

U mnie we wszystkich piwach - wit, BPA, dubbel - na początku w aromacie, ale tylko w aromacie, lekki aceton. Z czasem zanika zupełnie, więc to raczej nie infekcja. Ktoś ma podobne obserwacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czy ktos mial problem z nagazowaniem przy tych drozdzach? Po trzech tygodniach w temp. pokojowej ledwo sykniecie i nic gazu. Na dnie butelki bardzo malo mocno zbitego osadu, chyba jeszcze nigdy nie mialem az tak malo drozdzy w butelkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktos mial problem z nagazowaniem przy tych drozdzach? Po trzech tygodniach w temp. pokojowej ledwo sykniecie i nic gazu. Na dnie butelki bardzo malo mocno zbitego osadu, chyba jeszcze nigdy nie mialem az tak malo drozdzy w butelkach

i jak nagazowało się ? czeka mnie rozlew za kilka dni i zastanawiam się czy nie dodać trochę gęstwy z fermentującego aktualnie blonda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

moje krótkie spostrzeżenie po 3 warkach z rzędu na tych drożdżach: bardzo nie lubią wysokich temperatur, w przedziale 19-21 stopni dają genialne belgijskie smaki i obłędne aromaty, oczywiście ze startem w 18 stopniach.

powyżej 23 stopni dały mi smród rozpuszczalnika i lakieru, również w smaku (mimo to zabutelkowałem, może z czasem zniknie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belgijskie tak mają że przed 3 miesiącami nie warto nawet próbować, nawet sesyjne 13. To co jest rozpuszczalnikiem i etrem, wręcz acetonem potrafi dojrzeć do fajnych smaków po 3 czy 6 miesiącach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje krótkie spostrzeżenie po 3 warkach z rzędu na tych drożdżach: bardzo nie lubią wysokich temperatur, w przedziale 19-21 stopni dają genialne belgijskie smaki i obłędne aromaty, oczywiście ze startem w 18 stopniach.

powyżej 23 stopni dały mi smród rozpuszczalnika i lakieru, również w smaku (mimo to zabutelkowałem, może z czasem zniknie).

Absolutnie się nie zgodzę. W 27 stopniach bardzo fajne BGSA mi wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.