Skocz do zawartości

Fermentum Mobile - FM42 Stare Nadreńskie


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

Jak najchlodniej fermentowaliscie tymi drożdżami? Funkcjonują jako tak w 9-10°C? Przerwa diacetylowa jest konieczna? I czy dają dużo siarki? Nie wiem czy na cicha nie wrzucić kształtki miedzianej.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koelsha się nie lageruje?


Lageruje się, ale nie mam warunków do lagerowania, poza tym musiałem rozlać piwo przed świętami. Po miesiącu od butelkowania jest tylko trochę wyklarowane, ale nieprzyjemny aromat znikł szybko.

Jak najchlodniej fermentowaliscie tymi drożdżami? Funkcjonują jako tak w 9-10°C? Przerwa diacetylowa jest konieczna? I czy dają dużo siarki? Nie wiem czy na cicha nie wrzucić kształtki miedzianej.


Ja nie schodziłem poniżej 13°C otoczenia. Jeżeli chodzi o siarkę, to wydaje mi się, że jest jej sporo, ale jestem za mało doświadczony, żeby wyrokować w tej kwestii (może źle to oceniam albo zestresowałem drożdże).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nieco ponad tydzień temu popełniłem alta na tych drożdżach.

Drożdże zadane do 18 litrów brzeczki 12 BLG bezpośrednio z fiolki (1 miesiąc do końca terminu przydatności). Całość wstawiona do lodówki z temperaturą ustawioną na 15 stopni. Pierwsze "bulknięcia" wody w rurce po około 36 godzinach. Fermentacja ruszyła na dobre po około 60 godzinach. Po 10 dniach od zadania drożdży pojawiła się siarka. Mam nadzieję, że zejdzie.

Pytanie z serii głupich: ile może potrwać fermentacja burzliwa? Zacierane w 63 stopniach przez 40 minut i 30 minut w 72 stopniach. Nie zamierzam sprawdzać BLG zanim bulkanie nie ustanie i dlatego pytam z ciekawości tych, którzy mieli do czynienia z tymi drożdżami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dłużej chciałeś  ?, ja zawsze butelkuję po 3 tygodniach (bez cichej) i jest gut,fakt, że końcówka fermentacji jest  jakiś 16-20sC ,nie używam kompletnie balingomatra na żadnym etapie,

po 3 tygodniach co Ci powie, że piwo przefermentowało i tyle, jak będziesz miał przegaz to w 99% z infekcji .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
Bardzo ciekawe drożdże, mój Kölsch na tych drożdżach FM42 zajął 3 miejsce w szczecińskim konkursie piw domowych 2018 ( na 41 zgłoszonych piw ). Polecam te drożdże !!!
Podzieliłbyś się szczegółami nt. warunków fermentacji? Startowałem w tym samym konkursie, też na FM42, ale m.in. ze względu na estrowość i siarkowość nie przeszedłem eliminacji. Fermentowałem w zakresie od 16°C do 14°C (domyślam się, że za wysoko) i nie lagerowałem, a Ty?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, vmario napisał:
Dnia 6.04.2018 o 05:51, rayavaldek napisał:
Bardzo ciekawe drożdże, mój Kölsch na tych drożdżach FM42 zajął 3 miejsce w szczecińskim konkursie piw domowych 2018 ( na 41 zgłoszonych piw ). Polecam te drożdże !!!

Podzieliłbyś się szczegółami nt. warunków fermentacji? Startowałem w tym samym konkursie, też na FM42, ale m.in. ze względu na estrowość i siarkowość nie przeszedłem eliminacji. Fermentowałem w zakresie od 16°C do 14°C (domyślam się, że za wysoko) i nie lagerowałem, a Ty?

Witaj, fermentacja od 14 do 18 °C, a potem lagerowanie przez miesiąc w temperaturze 8 °C. Na pocżątku był bardzo kwiatowy w zapachu i smaku a potem złagodniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Koledzy, czy ktoś jest w stanie tak w telegraficznym skrócie porównać doświadczenia z FM42 do WY 2565 (Kolsch) - tych drugich używałem kilka razy, jestem bardzo zadowolony z efektów (fermentuję nimi w temp. 14-15°C) jednak jest często problem z ich dostępnością. Ostatnio radzę sobie już poprzez bank (trzymam kilka probówek w soli fizjologicznej) jednak na przyszłość fajnie byłoby mieć jakąś alternatywę. Z tego co wyczytałem wyżej to FM42 mają problem z klarownością jednak jest to dla mnie sprawa drugorzędna. Jakieś jeszcze widoczne różnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, PawelW napisał:

Koledzy, czy ktoś jest w stanie tak w telegraficznym skrócie porównać doświadczenia z FM42 do WY 2565 (Kolsch) - tych drugich używałem kilka razy, jestem bardzo zadowolony z efektów (fermentuję nimi w temp. 14-15°C) jednak jest często problem z ich dostępnością. Ostatnio radzę sobie już poprzez bank (trzymam kilka probówek w soli fizjologicznej) jednak na przyszłość fajnie byłoby mieć jakąś alternatywę. Z tego co wyczytałem wyżej to FM42 mają problem z klarownością jednak jest to dla mnie sprawa drugorzędna. Jakieś jeszcze widoczne różnice?

 

Z mojego doświadczenia, piwa na nich wychodzą bardziej "ciężkie" podkreślają słodowość w piwie, WY 2565 daje bardzo rześki lekki owocowy profil. Nie mogłem tego osiągnąć na FM42, bardziej im do WY German Ale niż do Kolsch (w sumie też tak piszą na stronie Fermentum). Ale ogólnie fajne drożdże, choć nie takie jak WY2565. I też ubolewam nad tym, że w tej chwili ciężko o 2565.

 

Nie miałem na nich problemu z klarownością.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, vettis napisał:

bardziej im do WY German Ale

Jako że jestem fanfanatykiem German Ale , fermentuję właśnie serie i moim zdaniem  niepodobne, bardziej czysty (nijaki mają profil smakowy) ,są fajne na swój sposób, ale  jak mi się wyrodzą to kupuję germance

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

To takie małe uzupełnienie,jasne piwo  układało się w lochu ( jakieś 10sC) 3 miesiące i jest ok, w końcu  przeszkadzające smrodki znikły, wcześniej cały czas się coś pałętało, raczej nie chodzi o drożdże  tylko słód,

2 grodziskie nie miały tego, dało się to pić dużo wcześniej,

dalej twierdze, ze germańce lepsze,ale te  też nie są złe ;) , po porostu nie mają tych fajnych estrów w stylu winogron z papy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Czyli trzeba nisko zacierac żeby z 12 do 2 zjechały? Np w 65 st będzie ok? Już niedługo rozkręcam fiolkę tzn Kolsche na wiosnę. Czyli w 16 st C fermentowac jak pszenicę? U mnie to 13 st C przy ścianie wiadra. Chyba nie ma sensu niżej producent nakazuje widełki jak w zwykłych ejlach. 

Edytowane przez Piotr Ba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba nisko zacierac żeby z 12 do 2 zjechały? Np w 65 st będzie ok? Już niedługo rozkręcam fiolkę tzn Kolsche na wiosnę. Czyli w 16 st C fermentowac jak pszenicę? U mnie to 13 st C przy ścianie wiadra. Chyba nie ma sensu niżej producent nakazuje widełki jak w zwykłych ejlach. 
Celuj w 62C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No k***a no nie. Lager jasny z tego wyszedł - aż się obejrzałem czy otworzyłem właściwą butelkę. Odfermentowanie maks z 12 do 3 tylko przerwa maltozowa. No to dalej tłuczemy lagery, jedne właśnie zakończyłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.