Skocz do zawartości

Fermentum Mobile - FM42 Stare Nadreńskie


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

Szczep pochodzący z północnych Niemiec polecany do tradycyjnych piw górnej fermentacji, neutralny profil smakowy, niska produkcja estrów, szeroki zakres temperatur.

 

Typ fermentacji: górna

Zakres temperatur fermentacji: 14-20°C

Stopień odfermentowania: 73-77 %

Flokulacja: średnia

Tolerancja alkoholu w piwie: 11% ABV

 

Polecany do piw w stylach: Alt, Koelsch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Próbował ktoś robić na tych drożdzach piwa inne niż Koelsch i Alt? Chciałem uwarzyć to pierwsze, a później żeby nie marnować gęstwy może APA, IPA lub stouta i się zastanawiam czy się nadadzą.

Pozdrawiam

Edytowane przez kouczan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś robić na tych drożdzach piwa inne niż Koelsch i Alt? Chciałem uwarzyć to pierwsze, a później żeby nie marnować gęstwy może APA, IPA lub stouta i się zastanawiam czy się nadadzą.

Pozdrawiam

 

American Wheat wychodzi bardzo fajne, tak mi zasmakowało, że będę powtarzał ;)

http://www.piwo.org/topic/1650-browar-escarabajo/?p=350463

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Na tych drożdżach zrobiłem polskie ale. Piwo wyszło bardzo fajne, ale jest minus. Kolor tragedia. Może się jeszcze w butelce wyklaruje.

Ten sam problem dotyczy FM50 Kłosy Kansas - Kolsch na nich prezentuje się w szkle jak sok grejpfrutowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na tych drożdżach zrobiłem polskie ale. Piwo wyszło bardzo fajne, ale jest minus. Kolor tragedia. Może się jeszcze w butelce wyklaruje.

Ten sam problem dotyczy FM50 Kłosy Kansas - Kolsch na nich prezentuje się w szkle jak sok grejpfrutowy :)

 

Dokładnie, tak jest. Bardzo dobre określenie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych drożdżach zrobiłem polskie ale. Piwo wyszło bardzo fajne, ale jest minus. Kolor tragedia. Może się jeszcze w butelce wyklaruje.

U mnie jest dokładnie to samo. Część butelek potrzymalem nawet w bardzo niskich temperaturach. Nadal nic się nie klaruje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Problem w tym, że piwa na nich wychodzą rewelacyjne - może być ciężko w walce z czasem;) Dzisiaj zlewałem Blonde Ale i mimo, że to młodzik i mimo, że był słód pszeniczny w zasypie, i nawet mimo tego, że nie stosuję cichej piwo było tak mętne, że sok grejpfrutowy to przy tym źródlanka. Widocznie macie rację - ten typ tak ma. W każdym razie zostawię sobie kilka butelek w 11-12 stopniach. Zobaczymy co będzie za miesiąc, dwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ze startera to mi drożdże startują w godzinę :) Te dodałem do 10 litrów lekkiego piwa, traktując to jako pseudo starter. Pytanie raczej powinno brzmieć: jak długo trzeba czekać na rozpoczęcie pracy w starterze bez mieszadła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ma ktos doswiadczenia Ile te drożdże potrzebują czasu żeby się wyklarować? Po 2 miesiącach piwo na nich dalej wygląda jak woda z kałuży☺.

 

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w lekkim piwie po tygodniu fermentacji w dolnych zakresach piwo się już nieźle sklarowalo.

 

Wykluczyles inne powody zmętnienia ?

Nie mogę wykluczyć jakiegoś zakażenia. Poczekam jak się rozwinie, ale gęstwy na wszelki wypadek już nie użyje

 

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
On 12/20/2017 at 8:12 PM, rayavaldek said:

Kölsch na drożdżach FM42 z 12,8 Blg zszedł do 3,6 Blg, fermentowane w 15-17 °C.

Ja wczoraj butelkowałem również Kölscha, fermentowanego 3 tygodnie w podobnej temperaturze (końcówka w 14°C). Zszedł z 12,0°Blg na 3,5°Blg. Na razie piwo wydziela trochę nieprzyjemny zapach (jakby siarkowy, co nawet odpowiadałoby stylowi) i myślę, że jest zbyt słodowe. Zobaczymy, co będzie po refermentacji i leżakowaniu. Na razie jest mętne, ale dodawałem słód orkiszowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Drożdże FM42 Stare nadreńskie po burzliwej osiadają ładnie na dnie, chociaż nie są zbite ale raczej płynne, ale samo piwo jest bardzo "pyliste", Kölsch po trzech tygodniach fermentacji cichej w temperaturze 8-10 °C nadal jest bardzo pylisty i bardzo powoli się klaruje.

American Wheat zacierany w 67 °C z 12 Blg na gęstwie po Kölschu zszedł do 4 Blg po 16 dniach fermentacji burzliwej ( w temperaturze 14-16 °C przez 10 dni i w temperaturze 18-19 °C przez 6 dni )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.