Skocz do zawartości

Browar "Czarna Owca" - czyli moje warzelnicze historie


szymcio

Rekomendowane odpowiedzi

#Warka nr 30


Bohemian Pilsner - "Weselny pils"
 

 

inspiracja

Dlaczego takie piwo?

Piwo na wesele i nie miałby to być pils? ;) Oby tylko wyszedł. Aż mam stresa ;)

Data warzenia: 23.08.2015
Info:

  • oczekiwane IBU: 40
  • OG: 13 BLG
  • szcunkowe FG: 3 BLG
  • szacunkowe ABV: 5-5,5%

Surowce:

  • Pilzneński, Strzegom: 4,4kg
  • carapils, Wayermann: 0,55kg
  • Monachijski I, Strzegom: 0,4kg
  • Zakwaszający, Strzegom: 0,1kg
  • Wyeast 2001: Urquel Lager
  • Perle: 35g
  • Saaz: 60g Lubelski szyszka: 100g

Zacieranie:

  • ilość wody: 16l
  • 48°C - wrzucenie słodu
  • 53°C - 15'
  • 65°C - 20'
  • 72°C - 40'
  • 76°C - mash out

Gotowanie: 90':

  • Brzeczka przednia (ok 80 stopni): 30g Saaz  60g lubelski szyszka
  • 60'- Perle 35g
  • 0' - Saaz: 30g 40g lubelski szyszka

Wszystko przebiegło całkiem sprawnie. Jedynie problemy sprawiły drożdże - nie chciały współpracować. Oczywiście z mojej winy. jak zwykle zbyt późno wstawiłem starter. Kolejna sprawa to problematyczne chłodzenie. Temperatura zimnej wody w kranie to 18-20 stopni, więc udało mi się schłodzić do 25. W takiej też temperaturze zadałem starter, który nie dawał znaków życia. Fermentor wstawiony do lodówki na razie do temperatury ok 14 stopni. Jutro zmniejszy się do 6. Barwa elegancka. Musiałem dokonać małej zmiany chmielu, bo okazało się, że nie mam saazu. Dałem więc lubelskiego w szyszkach - za to prawie dwa razy więcej.

 

AKTUALIZACJA 24.08.2015

 

Temperatura zmniejszona do 8 stopni. Drożdże pracują :D

 

AKTUALIZACJA 1.09.2015

 

No cóż zlałem piwko na cichą / lagerowanie i nie wiem co robić dalej. Ewidentnie chyba się pośpieszyłem. Piwo bardzo mętne i zeszło zaledwie do 7blg. Ciekawe co jest przyczyną. Pils ma bardzo mocny aromat jabłkowy. Podejrzewam, że burzliwa była zdecydowanie za krótka i w zbyt niskiej teperaturze (?) - właśnie zdałem sobie sprawę, że minął dopiero tydzień. Hmm byłem pewny, że dwa... No nic będzie jeszcze jedna przelewka na lagerowanie. Temperatura podniesiona do 9 stopni.

 

AKTUALIZACJA 3.10.2015

 

Piwko nabiera smaku. Niestety przegazowało mi się dofermentowując w kegu. No cóż - staram się je powoli odgazowywać tak by nagazowanie osiągnęło właściwy poziom. Co do smaku - jestem zadowolony - jak na pierwszego lagera nie jest źle - choć idealnie też nie ;) W tej chwili przez wzburzenie piwa - jest ono mocno drożdżowe. Ale mam nadzieję,  że nieco się wyklaruje, a wtedy będzie bardzo fajne :)

 

AKTUALIZACJA 8.10.15

 

Nooo... jestem naprawdę zaskoczony... pozytywnie... Choć pils jest jeszcze mętny - zresztą, nie wiem jak to będzie z tą klarownością po transporcie, ale w smaku jest ciekawie. Oj ciekawie. Aromat mocno kwiatowy. Nasuwa mi na myśl dzieciństwo i łąkę, łapanie koników polnych, kryjówki w krzakach ;) Dosłownie jakby się zanurzyć w kwiatach. Naprawdę mnie to zdziwiło, że aromat tak intensywny. Pewnie intensywność wynikła z dwóch spraw - temperatura - dosyć wysoka - w trakcie odgazowywania keg stał w temp. pokojowej. Dwa, troszkę chyba podbija go aromat gumy balonowej? Minimalny i prawie nie wyczuwalny, ale tak jakby jednak intensyfikował aromat kwiatowy. W smaku czysty - aż się zdziwiłem, że mi się coś takiego udało :) Goryczka średnia, ale dobrze wyczuwalna i bardzo przyjemna. Piwo smakuje nawet mojej żonie, a ponoć ona nie nawidzi goryczki ;) Jak na pierwszy pils, jestem w szoku, że tak mi to wyszło :) Na wesele będzie jak ulał :)

Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze za dużo. Nie wiem czy wszystko sie uda. Zresztą co zostanie, na pewno się wykorzysta w wiadomym celu ;) Pytanie ile z tego zostanie do wesela, bo czasu jeszcze dużo;)

Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#Warka nr 31


American Light Lager - "do obiadu" "weselna wodzionka"
 

 

inspiracja

Dlaczego takie piwo?

Lekkie jak w tytule do obiadu - kolejne idealne piwo na wesele ;)

Data warzenia: 21.09.2015
Info:

  • oczekiwane IBU: 10
  • OG: 9 BLG
  • szcunkowe FG: 2 BLG
  • szacunkowe ABV: 3,7%

Surowce:

  • Pilzneński, Strzegom: 3kg
  • Wiedeński, Strzegom: 0,4kg
  • Zakwaszający, Strzegom: 0,02kg
  • Wyeast 2001: Urquel Lager
  • Perle: 13g

Zacieranie:

  • ilość wody: 12l
  • 68°C - wrzucenie słodu
  • 65°C - 45'
  • 76°C - mash out

Gotowanie: 60':

  • 60'- Perle 8g
  • 0'- Perle 5g

Kolejna warka, która przebiegła wyjątkowo dobrze. jest coraz lepiej. Idzie coraz szybciej. Znowu, nieco zbyt późno zająłem się starterem, dlatego drożdże długo startowały. Nie mniej jednak wydaje się, że fermentacja przebiega pomyślnie.

 

AKTUALIZACJA 8.10.15

 

Piwo sobie lageruje, ale oczywiście już powoli je próbuje ;) Jest baardzo delikatne. Nieco przypomina tyskie, ale jestsłabe, więc mi osobiście nasuwa się skojarzenie z grodziskim ;) Jest bardzo intensywny aromat kwiatowy. Nie tak bardzo jak w weselnym pilsie, ale jednak jest odczuwalny i to jest podstawowa różnica między nim, a koncerniakiem. Barwa słomkowa - trochę zbyt jasna, ale to light lager więc chyba ok. W smaku bardzo delikatna goryczka - trochę taka woda aromatyzowana z kroplą alkoholu ;) Kojarzy mi się to z wodzionką śląską ;) Dlatego zmieniam nazwę piwa na wodzionkę weselną :) Myślę, że do popicia po zabawie będzie ok :)

Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#Warka nr 32


Espresso stout - "piwo z kawy"
 

 

inspiracja

Dlaczego takie piwo?

Jeszcze takiego nie było ;) Lekka wersja stout'u z kawą - ciekawe czy się nada...

Data warzenia: 21.09.2015
Info:

  • oczekiwane IBU: 17
  • OG: 13 BLG
  • szcunkowe FG: 3,5 BLG
  • szacunkowe ABV: 5%

Surowce:

  • Pilzneński, Strzegom: 3,5kg
  • Karmelowy 150, Strzegom: 0,46kg
  • Pszeniczny, Strzegom: 0,4kg
  • Czekoladowy ciemny, Strzegom: 0,2kg
  • Jęczmień praożony: 0,12kg
  • US-04
  • Marynka: 30g
  • EKG:30g
  • Kawa Woseba Arabica 100% w ziarnach (wybór padł na tę kawę ze względu na fakt, że ją po prostu lubię. To że jest tania to argument przemawiający tylko za :) Kawa będzie przepuszczona przez ekspres ciśnieniowy, wcześniej przez młynek. Przetestowałem kilka wariantów mielenia i ubijania, aż uzyskałem najmniej kwaśny smak. Kawa zaparzona w ten sposób dorównuje (albo przewyższa) większości, które można spróbować w sieciówkach (w moim odczuciu). Doleję jej po zakończeniu gotowania.

Zacieranie:

  • ilość wody: 14l
  • 69°C - wrzucenie słodu
  • 67°C - 60'
  • 72°C - mash out

Gotowanie: 60':

  • 60'- Marynka 30g
  • 10'- EKG 30g
Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodawałem espresso do coffee stouta przed butelkowaniem i miałem ewidentnie jakąś infekcję tylko w tych butelkach do których dodałem kawy. Generalnie teraz piwo ma ponad 6 miesięcy i jest pijalne więc spoko ale uważaj bo parząc kawę temperatura jest w granicach 90C więc nie taka wysoka i tylko przez krótki czas parzenia. Jeśli masz coś w kawie to na pewno przeniesiesz to do piwa. Możesz potrzymać ziarna w piekarniku na 120C przez kilka minut... Młynek też sobie wyczyść i zdezynfekuj, zdziwisz sie co w nim jest jak go rozkręcisz... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej zaryzykowałem i nic się nie stało. Mogę powiedzieć jedno: to było jedno z moich najlepszych piw. :) Wesele bardzo udane. Piwa oczywiście większość zostało. ;) ale już go nie ma. :) Przystępuje dzisiaj do kolejnych piwek po małej przerwie. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcześniej była warka 33 apa - wyszło dobrze ;)

#Warka nr 34


Pale Ale - "Spal pilsa"

 

Dlaczego takie piwo?

Raz - żeby zużyć trochę zapasów, dwa -żeby rozbujać drożdże do RISA, trzy - żeby bylo piwo dla mas i dla towarzystwa ;)

Data warzenia: 19.12.2015
Info:

  • oczekiwane IBU: 35
  • OG: 13 BLG
  • szcunkowe FG: 3 BLG
  • szacunkowe ABV: 5%

Surowce:

  • Pilzneński, Strzegom: 4,5kg
  • US-04
  • Sybilla: 60g
  • Lubelski: 30g
  • perle: 30g

Zacieranie:

  • ilość wody: 14l
  • 69°C - wrzucenie słodu
  • ~64°C - 70'
  • 72°C - mash out

Gotowanie: 60':

  • 60'- Sybilla 30g
  • 30' - Sybilla 30g
  • 30' - Lubelski 30g
  • 10'- Perle 30g
Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#Warka nr 35


RIS - "Czystka"

 

Dlaczego takie piwo?

Czy to naprawdę wymaga tłumaczenia? ;) Ris to ris, każdy kiedyś musi go uwarzyć :)


Data warzenia: 26.12.2015
Info:

  • oczekiwane IBU: 90
  • OG: 25 BLG
  • szcunkowe FG: 6-8 BLG
  • szacunkowe ABV: 12%

Surowce:

  • Owies, z jakiegoś pola w lubelskiem: 5kg
  • Pale Ale, Strzegom: 4kg
  • Pilzneński, Strzegom: 3kg
  • Pszeniczny, Strzegom: 1kg
  • Carafa Special III, Wayermann: 0,5kg
  • Pszenica niesłodowana z lubelskich pól: 0,5kg
  • Biscuit, Wayermann: 0,3kg
  • Pszenica czekoladowa, Strzegom: 0,3kg
  • Jęczmień prażony: 0,3kg
  • US-04 - świeża gęstwa po poprzedniej warce
  • Sybilla: 200g
  • Lubelski - szyszka: 120g
  • inne resztki: 50g

Zacieranie:

  • ilość wody: 38l - wcześniej jeszcze skleikowany owies i pszenica
  • 67°C - wrzucenie słodu
  • ~64°C - 80'
  • 68°C - mash out

Gotowanie: 90':

Duża część chmielu poszła do zacierania - taki eksperyment

  • 90'- Sybilla 200g
  • 60' - norter brewing 30g

To piwo to jeden wielki eksperyment - co z tego wyjdzie? Trudno powiedzieć, ale mam nadzieję, że ciekawe piwo :) Jestem w trakcie warzenia więc dalszy ciąg nastąpi w aktualizacji

 

Aktualizacja 21.04.2016

 

Jest to pierwsze piwo, które zabutelkowałem po dłuższej przerwie od tej czynności ;) Zapomniałem już ile to roboty jest :) Piwo poleżakowało sobie trochę, bo aż 4 miesiące. W smaku jest ok. Przynajmniej tak mi się wydaje :) Jest czekolada, paloność, kawa. Generalnie nie czuć alkoholu - sukces (?) Mam taką nadzieję :) Generalnie odczucie goryczy i słodyczy - tak najogólniej można by je opisać :) Bardzo fajny aromat czekoladowego likieru. Piwo jest gęste i oleiste. Teraz jeszcze dorobić etykiety i piwo ekskluzywne gotowe. Postaram się je jeszcze nieco poleżakować, ale mam obawy czy dam radę wytrzymać ;) Postaram się coś zawieźć do skrzyneczki w Katowicach.

Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

#Warka nr 36


Pale Ale - "Spal pilsa II" "KAGER"

 

Dlaczego takie piwo?

Po dłuższej przerwie, potrzeba mi 'zwykłego' piwa ;) Z tym, że nachmielę odrobinę amerykańskim chmielem...

Data warzenia: 22.04.2016
Info:

  • oczekiwane IBU: 35 20
  • OG: 13 BLG
  • szcunkowe FG: 3 BLG
  • szacunkowe ABV: 5%
  • ilość: 35 l (na dwa kegi pepsi)

Surowce:

  • Pilzneński, Strzegom: 9kg
  • US-04
  • Saaz: 100g
  • Lubelski: 65g
  • citra: 30g

Zacieranie:

  • ilość wody: 23l
  • 70°C - wrzucenie słodu
  • ~64°C - 70'
  • 72°C - mash out

Gotowanie: 60':

  • 10'- Saaz 40g
  • 40' - Lubelski 40g
  • 30'- Saaz 20g
  • 10' - Citra 30g

 

Aktualizacja

 

No i po warzeniu :) Wyszło ok 42l. Czyli wydajność podskoczyła. A to zasługa tego, że zmodyfikowałem mój filtrator - wywierciłem otwór na kranik nieco niżej i to wystarczyło :) Będą więc dwa kegi i kilka butelek. Dzisiaj miałem straszne problemy z kopcącym gazem. Mase sprzątania i roboty przez to było. W najbliższym czasie wymienie butlę i mam nadzieję, że to po prostu koncówka była i jakieś dziadostwo tam wciśli... Acha i zmniejszyłem IBU. A to dlatego, że ostatnim razem było mocno gorzko i niektórzy mieli problem z przyswojeniem tej goryczki. Co prawda charakter chmieli był nieco inny, dający bukiet bardzo kwiatowy - może to też męczyło, niemniej zobaczymy jak będzie teraz :)

 

Aktualizacja

 

Piwko prawie już znikło ;) Trochę się pośpieszyłem z zakończeniem fermentacji, bo mocno wyczuwalna była jeszcze słodycz brzeczki. Nie mniej jednak piwo dla wszystkich zdało egzamin :) Wszyscy zadowoleni. Zmiana nazwy wynika z faktu, że kuzyn, tak właśnie ochrzcił instalację, którą zobaczył: keg+lodówka turystyczna+CO2. Gdzieś usłyszał keg, gdzieś lager i powstał kager ;)

Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czyżby szykowały się zmiany w browarze?

 

Najprawdopodobniej....

 

Przyszedł moment gdy dojrzałem do tego by pilnie i niestrudzenie poszukiwać pomieszczenia, w którym będę mógł warzyć. Na razie mam pewną opcje na oku - ale zobaczymy jak to wszystko wyjdzie. Niestety w okolicy nie mam zbyt wielu opcji do wyboru. Mieszkam w bloku i nie mam wielu znajomych, którzy mogliby mi tu pomóc... Trzeba radzić sobie samemu ;) Myslałem o garażu, o tym by całkowicie przerobić go do celów warzenia, ale tu w okolicy nie ma garażów do których możnaby łatwo doprowadzić wodę. Więc pomysł odpuściłem. Obecnie kombinuje z pomieszczeniem piwnicznym na moim osiedlu, co byłoby chyba rozwiązeniem idealnym... Czy się to uda? Zobaczymy... Do tej pory warzenie sprawiało mnóstwo znanych problemów: bałagan, zajęta kuchnia. zona ;) no i przechowywanie tego wszystkiego. To chyba w szczególności zaważyło na decyzji. Zaczyna się robić z tego wszystkiego mała graciarnia...

 

Zobaczymy jak się sprawa potoczy... Jestem dobrej myśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sprawa się sypła. Okazuje się, że wynajęcie pomieszczenia w mojej okolicy, w normalnej cenie graniczy z cudem... No nic pozostaje czekać aż trafi się jakaś okazja...

 

P. S. Poszukuje pomieszczenia do wynajęcia w Jastrzębiu lub okolicach... ;)

Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sprawa się sypła. Okazuje się, że wynajęcie pomieszczenia w mojej okolicy, w normalnej cenie graniczy z cudem... No nic pozostaje czekać aż trafi się jakaś okazja...

 

P. S. Poszukuje pomieszczenia do wynajęcia w Jastrzębiu lub okolicach... ;)

 

Miałem podobne plany do Twoich. Też chciałem zrobić warzelnie z pomieszczania piwnicznego. Warzelnia nie wypaliła z kilku powodów, ale mam za to zajebistą fermentownie o powierzchni ponad 12 m2 za którą płacę miesięcznie 20 zł. Warzę w mieszkaniu kilka pięter wyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to elegancko, jak to zalatwiles?:) ja wciąż szukam, a pili mi się niesamowicie, bo chciałbym warzyc, ale w mieszkaniu muszę to planować że sporym wyprzedzeniem, nie wspominając o wsyztskich innych niedogodnosciach;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Browar Czarna Owca wzbogacił się o mały upgrade ;) Zbudowałem mieszadło na silniku do matiza i wbudowałem kran w moją kadź zacierną (czyt. w garnek emaliowy ;)) Jeśli chodzi o mieszadło, narazie pracuje to na zwykłych elementach ocynkowanych. Nie wiem jaki to ma wpływ na brzeczkę (ponoć bardzo zły...) - ale w najbliższym czasie będę szukał czegoś pewniejszego. mam nadzieję, że od tego nie umrę ;)

 

Jeśli chodzi o pomieszczenie - żadnych postępów niestety... Ale wciąż szukam ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#Warka nr 37


Stout - "Fest ciemny"

 

Dlaczego takie piwo?

Znowu ma być zwykłe piwo, ale ciemne;)

Ostatnio, stwierdzam, że piwo które warzę, piją też inni - więc nie ma co przesadzać z kombinowaniem :) Ale spokojnie będą też piwka specjalnie dla mnie ;)

 

Data warzenia: 22.05.2016
Info:

  • oczekiwane IBU: 21
  • OG: 18 BLG
  • szcunkowe FG: 4 BLG
  • szacunkowe ABV: 7,5%
  • ilość: 20 l 

Surowce:

  • Pilzneński, Strzegom: 5,2kg
  • US-05 - mam małe obawy co do tych drożdży, ponieważ jest to saszetka znaleziona w lodówce i od rana w starterze ani grama piany... Zobaczymy, najwyżej będę jutro kmbinował...
  • Cascade: 35g
  • Lubelski: 15g
  • Marynka: 20g

Zacieranie:

  • ilość wody: 25l
  • 54°C - wrzucenie słodu
  • ~50°C - 30'
  • ~64°C - 75'
  • 72°C - mash out

Gotowanie: 60':

  • 60'- Cascade 35g
  • 60' - Lubelski 15g
  • 30'- Marynka 20g

Mały upgrade mojego browaru

post-9156-0-62759400-1463940726_thumb.jpg

 

A tu filtracja, która mi się przytkała. Muszę koniecznie zrobić filtrator z rurki miedzianej...

post-9156-0-98476400-1463940824_thumb.jpg

 

Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#Warka nr 38


Witbier - "MeloWit"

 

Dlaczego takie piwo?

Obiecałem, że uwarzę coś dla żonki :) Będzie więc witbier ale nie znowu taki zwykły. Zamierzam trochę poeksperymentować i uwarzyć go z dodatkiem melona i rumianku. Nie wiem co z tego wyjdzie, ale zobaczymy :)

 

post-9156-0-90301300-1464207273_thumb.jpg

 

post-9156-0-88490200-1464207276_thumb.jpg

 

Data warzenia: 26.05.2016
Info:

  • oczekiwane IBU: 15
  • OG: 12 BLG
  • szcunkowe FG: 3 BLG
  • szacunkowe ABV: 5%
  • ilość: 40 l 

 

Surowce:

  • Pilzneński, Strzegom: 4,5kg
  • Pszenica: 5,5kg 3kg
  • Słód przeniczny, Strzegom: 2,5kg
  • Płatki owsiane + owies: 1kg
  • Brewferm Blanche
  • Cascade: 30g
  • Lubelski: 15g
  • 10g Curasao
  • 25g skórki świeżej pomarańczy
  • 15g kolendry indyjskiej
  • 7g rumianku
  • melon na cichą i trochę do gotowania

Zacieranie:

  • ilość wody: 30l
  • 73°C - wrzucenie słodu
  • ~65°C - 75'
  • 72°C - mash out

Gotowanie: 60':

  • 60' - wszystkie chmiele
  • 15' - część curasao i skórek + 300g mango
  • 10' reszta skórek + kolendra + 400g mango
  • co jakiś czas garść mango - łącznie 1kg

 

Jeśli chodzi o dodatki rozważam jeszcze zmiany w ilości. Nie mam tutaj doświadczenia i kieruje się informacjami z forum. Z jednej strony kusi mnie zbalansowany wit, a z drugiej... udziwniony ;) na pewno inaczej rozłożę dodatki do fermentacji cichej w dwóch fermentorach...

 

AKTUALIZACJA

 

Wkrótce będę przelewał piwo do kegów i butelek. Na dzień dzisiejszy wersja z melonem jest ciekawa. W aromacie sporo melona, nawet nieco przykrywający wszystko inne. W smku również mocno wyczuwalny charakterystyczny melon, skórki pomarańczy i nieco kolendry. Rumianku nie wyczuwam - a może nie wiem jak smakuje? Generalnie jestem zadowolony, aczkolwiek melon daje wrażenie bardzo dużej słodkości, choć piwo nie jest zbyt słodkie. Coś jak w przenicznym - zapach banana daje wrażenie, że piwo jest słodkie. Zobaczymy po nagazowaniu. Musiałem wyciągnąć wiaderka z lodówki, żeby zrobić miejsce na pilsa - mam nadzieję, że te pare dni w temperaturze pokojowej nie zaszkodzi.

Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

#Warka nr 39

 

Pils - "Pils"

Dlaczego takie piwo?

 

Pils to pils :) 20 litrów będzie zwykłym pilsem, a do reszty 20 dodam jakichś owoców, może truskawek?

Data warzenia: 18.06.2016

Info:

  • oczekiwane IBU: 37
  • OG: 11 BLG
  • szcunkowe FG: 3 BLG
  • szacunkowe ABV: 4%
  • ilość: 40 l

Surowce:

  • Pilzneński, Strzegom: 8kg
  • CaraPils, Wayermann: 0,7kg
  • Fermentum mobile: FM31
  • Marynka: 50g
  • Lomik: 60g
  • truskawki do jednego wiaderka na cichą

Zacieranie:

  • ilość wody: 30l
  • 66°C - wrzucenie słodu
  • ~62°C - 30'
  • ~72°C - 30'
  • 76°C - mash out

Gotowanie: 60':

  • 60' - Lomik 60g
  • 30' - Marynka 50g

A oto nowy nabytek browaru: filtrator z rurek miedzianych. Został użyty podczas warzenia pilsa. Sprawdził się całkiem dobrze. Na razie nic nie lutowałem, rurki są tylko powsadzane na wtyk. Nie wiem czy będę to zmieniał.

 

post-9156-0-13258900-1466313726_thumb.jpg

 

AKTUALIZACJA 04.07.2016

Dzisiaj przelewam na cichą, a docelowo do lagerowania. Według moich przeliczeń zeszło do 2,8blg. A więc bardzo, bardzo ładnie. Mam jedynie problem z truskawkami. Nie wiem czy sobie ich nie odpuszczę. Jakieś owoce chyba dodam do następnego lagera, może już wkrótce :)

 

AKTUALIZACJA 05.09.2016

Piwko sprobowane. Jest idealnie. Troche nawet za bardzo, gdyż jest wręcz sklepowo:) co prawda bardzo delikatnie można wyczuc kwiatowosc, ale to subtelny dodatek:)

Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wlasnie się dowiedziałem, że ktoś mi rąbnął nazwę browaru. Ciekawe na googlach ten temat wyskakuje na drugim miejscu ☺ na pierwszym jest jakis stary z browar.biz... Ciekawe czy się nie zaczną mnie tu czepiać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#Warka nr 40

 

Oatmeal stout

Dlaczego takie piwo?

wkrótce...

Data warzenia: 18.06.2016

Info:

  • oczekiwane IBU: 37
  • OG: 11 BLG
  • szcunkowe FG: 3 BLG
  • szacunkowe ABV: 4%
  • ilość: 40 l

Surowce:

  • Pale ale, Strzegom: 6kg
  • Owies: 3kg

    Karmelowy 300: 0,35kg

    Carafa special I: 0,35kg

    Czekoladowy ciemny: 0,35kg

    Jeczmien prazony: 0,15kg

  • s04
  • Marynka: 40g

Zacieranie:

  • ilość wody: 30l
  • 60°C - wrzucenie słodu
  • ~55°C - 30'
  • ~68°C - 40'
  • 76°C - mash out

Gotowanie: 60':

  • 60' - Marynka 50g

post-9156-0-13258900-1466313726_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

#Warka nr 41

Espresso stout 2- "piwo z kawy"
 

 

inspiracja

Dlaczego takie piwo?

 

Bo mi smakuje ;)

Data warzenia: 20.12.2016
Info:

  • oczekiwane IBU: 17
  • OG: 13 BLG
  • szcunkowe FG: 3,5 BLG
  • szacunkowe ABV: 5%

Surowce:

  • Pale ale, Strzegom: 6,5kg - tutaj mała zmiana, dodam 0,5 kg żytniego, zobaczymy co to da ;)
  • Żytni, Strzegom: 0,5kg
  • Karmelowy 150, Strzegom: 0,9kg
  • Pszeniczny, Strzegom: 0,8kg
  • Czekoladowy ciemny, Strzegom: 0,4kg
  • Jęczmień praożony: 0,2kg
  • US-04
  • Marynka: 30g (o ile będę jeszcze miał)
  • EKG:30g - muszę sprawdzić zapasy i czymś zastąpić
  • Kawa Woseba Arabica 100% w ziarnach  Doleję jej po zakończeniu gotowania - oczywiście zaparzę z niej espresso na ciśnieniowym...

Zacieranie:

  • ilość wody: 40l
  • 69°C - wrzucenie słodu
  • 67°C - 60'
  • 72°C - mash out

Gotowanie: 60':

  • 60'- Marynka 30g
  • 10'- EKG 30g
  •  
Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
Opublikowano (edytowane)

Ale jaja. Minęło ponad 6 lat od ostatniego wpisu ;)

 

W tym czasie uwarzyłem ze 20, 30 warek... wczoraj popełniłem kolejną ;) 

 

#Warka nr 70

IPA
 

 

inspiracja


Data warzenia: 06.03.2024
Info:

  • oczekiwane IBU: 38
  • OG: 12 BLG
  • szcunkowe FG: 
  • szacunkowe ABV: 4,8%

Surowce:

  • Viking Malt Pilzneński 6,5kg
  • Viking Malt Pale Ale 1kg
  • Viking Malt pszeniczny 0,3kg
  • Płatki jęczmienne 0,3kg
  • Columbus 22. g 40 min
  • Citra 22 g 20 min
  • Whirlpool Citra 22g 
  • FM52 Amerykański Sen Starter

Zacieranie:

 

  • Podgrzej 28.7 L wody do zacierania do 71.4C
  • Dodaj ziarna
  • Przetrzymaj zacier 60 min w 65C
  • Przetrzymaj zacier 10 min w 75C
  • Przetrzymaj zacier 5 min w 78C
  • Wysładzaj używając 22.3 L wody o temp. 76C lub do osiągnięcia 42.8 L brzeczki

 

Gotowanie: 60':

 

Gotowanie Columbus/Tomahawk/Zeus 22.22 g 40 min
Gotowanie Citra 22.22 g 20 min
Whirlpool Citra 33.33 g

10 min

 

 

PODSUMOWANIE WARKI:

 

No to była masakra. Widać długą przerwę w warzeniu Za dużo wody, za dużo słodu... Nie wiem skąd te wyliczenia... (Kiedyś już robiłem to piwo - skorzystałem tu z zapisków).

Zacieranie wymagało prawdziwych kombinacji, mieszanie, wylewanie zawartości do gara - bo się nie mieściło... brrr....

 

Podczas zlewania ostudzonej brzeczki, oczywiście zapchała się pompa. Nie chciało dziadostwo wylatać ;) Następnym razem spróbuje podnieść gar do góry i skorzystać z grawitacji. Użyje kranu z zamontowanym hop stoperem. Zobaczymy czy będzie to lepiej szło. Hop stoper miałem zamontowany od samego początku na pompę, przez co po ostudzeniu brzeczki, pięknie się zaklajstrował... Aktualnie mam kocioł na takim wózeczku i sobie nim jeżdżę w tą i nazad, bo mam mało miejsca, jeśli grawitacja zadziała, może pomyślę o dokupieniu pompy...

 

AKTUALIZACJA 07.03.2024

 

Oczywiście fermentacja nie ruszyła, albo jest bez oznak fermentacji — brak piany. Zdaje się, że kiedyś miałem już taką sytuację, ale jak jest tutaj to nie wiem. Zapach unosi się przyjemny. Zobaczymy co, z tego będzie. Na razie się nie zniechęcam ;) Są plany na nastepne warki ;)

 

AKTUALIZACJA 08.03.2024

 

Ok drożdże zastartowały. Ładna piana. Lag ok 20h. Nie ma tragedii, choć myślałem, że po starterach szybciej załapią... stres jakbym robił to pierwszy raz ;) 

Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.