Skocz do zawartości

Rozbieralna kadź zacierna z fermentora z kranikiem zaizolowana pianą poliuretanową.


fantasmag0ria

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowany tematem:

 

http://www.piwo.org/...ro-z-kranikiem/

 

postanowiłem rozwinąć pomysł. Założenia: Fermentor ma być wyciągany z piankowej 'obudowy'. Myślę sobie: da się zrobić :)

 

Pierwszy eksperyment:

przeprowadzony za pomocą pianki montażowej z marketu budowlanego. Klapa. Nie wiedziałem, że taka pianka do utwardzenia potrzebuje kontaktu z wilgocią w powietrzu. Więc jak wsadziłem fermentor w worek a potem w karton wyłożony plastikiem pianka schła tydzień i zrobiła się tylko taka piankowa skorupa a w środku dalej była płynna:

post-9419-0-87770100-1413710141_thumb.jpg post-9419-0-78888200-1413710145_thumb.jpg

 

Drugi eksperyment:

Poszperałem trochę w necie i znalazlem dwuskładnikową piankę wykorzystywaną w modelarstwie i szkutnictwie (PIANKA POLIURETANOWA PU PŁYNNA IZOLACJA 1,05KG - http://allegro.pl/pi...4694693084.html) zamówiłem. W międzyczasie zrobilem sobie styropianową komorę fermentacyjną więc postanowilem jej użyć jako zewnętrznej formy

 

 

 

 

post-9419-0-00786600-1413710503_thumb.jpgpost-9419-0-51094000-1413710505_thumb.jpg

 

Zapakowałem fermentor w worek, w miejscu gdzie jest dziura na kranik wkleiłem kawałek styropianu w woreczku żeby łatwiej potem wyciąć w piance otwór na kranik. Komorę wyłozyłem folią malarską, na dnie komory wsadziłem kawałek styropianu, na to położyłem zapakowany fermentor i zacząłem lać pianę:

 

post-9419-0-85426500-1413710876_thumb.jpgpost-9419-0-66222900-1413710757_thumb.jpgpost-9419-0-28242800-1413710755_thumb.jpgpost-9419-0-05510900-1413710752_thumb.jpg

 

W 2/3 skończyła mi się piana ;). Musiałem dokupić drugi kg. Po nalaniu ostatniej porcji piany na górę położyłem takich samych wymiarów kawałek styropianu i przyłożyłem 5l butelką wody mineralnej żeby calość docisnąć. Po utwardzeniu piany (jakieś 15minut) wyciągnąłem całość z formy i przeciąłem pianę na wysokości pokrywki fermentora (na oko) i voila! Udało się. Zostało wyciąć otwór na kranik i zobaczyć jak dobrze będzie utrzymywać temperaturę.

 

post-9419-0-90513500-1413711458_thumb.jpgpost-9419-0-26193500-1413711455_thumb.jpg

 

Pomiary:

Zalałem wiadro wodą z kranu o temp ~75°C do połowy objętości, zamknąłem pokrywę i mierzyłem temperaturę co 10min. Potem musiałem wyjść więc ostatni pomiar jest zrobiony po 7h. Temperatura otoczenia wynosiła 22,5°C.

 

 

 

post-9419-0-68944700-1413711450_thumb.jpgpost-9419-0-18634700-1413711643_thumb.jpg

 

Moim zdaniem wyszło awesome. w ciągu 8h temperatura spadła o 15°C. Więcej spostrzeżeń zamieszczę po pierwszej warce w nowej zabawce.

 

PS:

 

W trakcie wyciągania gotowej pianki z formy trochę się namęczyłem. Lepiej było to jednak zrobic w czymś co można zniszczyć przy wyciąganiu. Przez przypadek uszkodziłem sobie fermentor (mała dziurka w dnie) wypychając go z formy. Zalutowałem to plastikiem ale do fermentacji już chyba nie będzie się nadawał. Dlatego nie będę go raczej wyciągał z piankowej formy.

 

Koszty i czas pracy:

jedno popołudnie.

 

2x piana 80zł. (zamawiałem osobno więc koszt wysyłki 2x)

1x styropian 30mm 10zł.

worki na śmieci, folia malarska i inne pierdółki ok 10zl

+ -------

ok 100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piankę trzeba nakładać powoli wtedy mamy grubsza warstwę a na pierwszym zdjęci widać że się śpieszyłeś.

Pianka z pistoletu łatwiej się dozuje i można to zrobić bardziej precyzyjnie.

Co do utwardzenia to po jakiś 20minutach można dawać następną warstwę i jak wspomniał kolega Gawon trzeba spryskać powierzchnie wodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieram już jakiś czas na podobnym"sprzęcie"

najpierw zrobiłem pudło z płyty wiórowej 10mm o wymiarze wewn 500x500

na dno 10cm styropian,potem większe i mniejsze kawałki ,etapami zwykła pianka ,najtańsza z casto,chyba na 3x wypełniałem

Fermentor owinięty dwiema warstwami gazety-gazetę nakładałem na popryskany wodą fermentor,potem jeszcze zwilżyłem gazetę-pianka potrzebuje wilgoci a fermentor łatwiej wyjąć.Na górę poszedł styropian,żeby było równo,wystający 3mm ponad "skrzynię"pokrywa też -najpierw 10cm styropian,potem 4cm też 3 mm ponad boki,reszta przestrzeni pianka.Wycięcia w pokrywie,żeby weszły uchwyty fermentora.Oczywiście podczas pianowania fermentor zalany wodą

Myślę ,że jasno opisane-jak ktoś chce to zrobie fotki

Z Twojego wykresu widzę,że temp na 60minut spada Ci 4,2st-b.dużo-u mnie poniżej 1st

ps

-jaki masz"styk" z przykrywką? poświeć latarką z drugiej strony-pewnie będzie prześwitywać-tam Ci dużo ucieka Jakie wymiary ma Twoja skrzynia?

Edytowane przez marbelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się , że taniej jest kupić lodówkę turystyczną i nawiercić dziurę na kranik. Ja kupiłem 30 litrową w promocji za 25 zł i dodatkowo koszt kranika

Gdzie? Sam szukam teraz podobnego rozwiązania, bo gar na gazie trochę za szybko stygnie.

Edytowane przez keisan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem w carfurze pod koniec lata wtedy ta lodówka http://allegro.pl/lo...4707001801.html kosztowała 25 zł

myślałem o tym ale raz nie znalazłem w podobnej cenie a dwa wolałem sam coś zmajstrować ;)

 

A nie lepiej kupic sobie taboret gazowy za ok 80 zł i temperaturka idealna ,podnosisz temp.kiedy chcesz

i butle z gazem... trochę nie mam gdzie tego trzymać ;)

 

-jaki masz"styk" z przykrywką? poświeć latarką z drugiej strony-pewnie będzie prześwitywać-tam Ci dużo ucieka Jakie wymiary ma Twoja skrzynia?

 

44x44x44cm

 

a styk dość niezły.

Z Twojego wykresu widzę,że temp na 60minut spada Ci 4,2st-b.dużo-u mnie poniżej 1st

hmm na początku fakt, ale to sama komora odbiera temperaturę wodzie jak wiadro i pianka się już zagrzeje to jest zdecydowanie lepiej. ostatni pomiar był robiony 7h później a temp spadła o 10°C... wiec będzie troszkę ponad 1°C/h

 

myślałem jeszcze żeby całość obłożyć styropianem dla lepszej prezencji i dodatkowej izolacji.

Edytowane przez fantasmag0ria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Spostrzeżenia po 5 warkach:

 

przy zasypie

~5kg i 3l wody na kg w ciągu godziny temperatura w ogóle nie spada,

~3kg zasypie w ciągu godziny spada o 1 stopień Celsjusza.

 

pod jednym warunkiem: przed rozpoczęciem zacierania trzeba zalać wiadro odrobiną wrzątku (a potem ten wrzątek wylać) tak żeby wiadro i pianka wokoło "nabrała temperatury".

Już w ogóle przestałem sprawdzać temperaturę w trakcie zacierania. Mierzę po wsypaniu słodów i po godzinie jest dokładnie taka sama.

 

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z wynalazku :)

 

Jedyne co bym zrobił inaczej to użył większego wiadra... czasem ciężko zrobić wygrzew przy dużym zasypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam taką chłodnie. Tylko że mam ściany, dół, górę ze styropianu grubości 10 cm. A pianka wypełniłem tylko wolną przestrzeń między wiadrem a ścianami. Spadek temp. 0,5°C przez 1,5h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pierwsze testy tego sprzętu. Nie powiem.. spisał się rewelacyjnie. 11 kilo słodów , 25 litrów wody , wiadro zalane pod rant. Spadek temperatury 1 stopień przez 90 minut. Zobaczymy jak będzie przy mniejszym zasypie. Będzie dokumentacja foto w moich zapiskach. Plusik dla kolegi za świetny pomysł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Ja w ten sposób zacieram jednotemperaturowo. W ramach wygrzewu dolewam wyliczoną ilość wrzątku. Startuje tylko z relatywnie niskim stosunkiem wody do słodu żeby ewentualne dolewki zbyt mocno nie uszczupliły zapasu wody na warkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.